Pričakovati sicer je, da bosta tako Slovenija kot Hrvaška Tusku predstavili svoje poglede glede arbitraže po julijskem izbruhu afere, zaradi katere je Zagreb sprejel odločitev o odstopu od arbitražnega sporazuma. Tuskov tiskovni predstavnik Preben Aamann je dejal, da bo treba za odgovor na vprašanje, ali bodo govorili o arbitraži in kaj bodo o tem povedali, počakati na čas po srečanjih.

Slovenija zagovarja nadaljevanje arbitraže, Hrvaška pa omenja reševanje spora pred meddržavnim sodiščem v Haagu. Evropska komisija je po hrvaškem odstopu od arbitraže sporočila, da podpira njeno nadaljevanje in da ne vidi prave alternative temu postopku. Sporočila je tudi, da je pripravljena ob soglasju obeh držav ukrepati, da se nadaljevanje arbitražnega postopka olajša. V tem trenutku se to zdi malo verjetno glede na to, da Hrvaška to zavrača, Slovenija pa poudarja, da je odločitev o nadaljnjem delu v rokah arbitrov. Tuskov položaj je sicer ločen od komisije.

Tusk bo imel v Sloveniji pogovore o beguncih, Ukrajini in Rusiji ter drugih aktualnih evropskih vprašanjih, pravi Aamann. V ponedeljek bo slavnostni govornik ob odprtju desetega blejskega strateškega foruma in na razpravi o novem svetovnem redu, srečal se bo tudi s predsednikom Borutom Pahorjem. To bo prvi obisk Tuska v vlogi predsednika evropskega sveta, ki jo je prevzel decembra lani. Prej je že bil v Sloveniji kot poljski premier.

V torek se bo Tusk v Zagrebu srečal s premierjem Zoranom Milanovićem in predsednico Kolindo Grabar - Kitarović. S slednjo se bo jutri na avstrijskem forumu v Alpbachu srečal tudi Pahor. Tusk pa ima po vrnitvi s Hrvaškega napovedano srečanje s predsednikom evropske komisije Jean-Claudom Junckerjem. ab