Študentska in Dijaška organizacija Slovenije, delodajalci in pravna stroka so si enotni – razpis za deficitarne štipendije je treba razveljaviti in ponoviti. Ponedeljkovo sesutje spletne strani Javnega sklada za razvoj kadrov in štipendije, zaradi katerega več ur ni bilo mogoče priti do vloge za štipendije, je namreč kandidatom onemogočilo enakopravno možnost prijave.

Ministrstvo za delo je od sklada včeraj že zahtevalo poročilo in analizo dogodka, ki ga bo obravnavalo danes. Če bodo ugotovili, da je bila obravnava kandidatov nepravična, bodo postopek razveljavili.

V dveh dneh že 4500 prijav

Sistem »kdor prej pride, prej melje« je po sesutju portala (takoj po odprtju razpisa) povzročil, da so pri prijavi za tisoč štipendij po 100 evrov mesečno imeli prednost tisti kandidati, ki stanujejo v Ljubljani z okolico. Le ti so se lahko takoj osebno odpravili po obrazce na sklad. Več možnosti so imeli tudi tisti iznajdljivejši, ki so zlasti po družbenih omrežjih izvedeli, da so državni organi natis obrazcev omogočili tudi po portalu e-uprava in ministrstva za delo ter na Googlovi platformi. Ti so lahko stekli na pošto, če je bila seveda dovolj blizu, in obrazec poslali priporočeno. Kot čas oddaje prijave se namreč šteje čas oddaje na pošti.

Vsi drugi so se za štipendijo morali povečini obrisati pod nosom. Že kakšno uro, preden je portal sklada spet začel normalno delovati, je namreč vlogo osebno oddalo okoli 500 oseb. Do včeraj do 16. ure je prijavo (osebno ali po pošti) oddalo že okoli 4500 kandidatov.

Diskriminacija in sporni sistem

»Tudi če je sklad naknadno omogočil dostop do obrazcev na drugih spletnih straneh, to ne spremeni dejstva, da so bili številni kandidati, zlasti tisti, ki niso iz Ljubljane, oškodovani,« poudarja predsednik študentske organizacije Žiga Schmidt. Zaradi zapleta je ŠOS zahteval sklic nujne seje nadzornega sveta sklada in ponovitev razpisa.

Rajko Pirnat z ljubljanske pravne fakultete predlagateljem svetuje, naj razpis ponovijo, zaradi velikega števila prosilcev pa dodajo kriterije – na primer socialni položaj ali učni uspeh kandidata. »Sistem 'kdor prej pride, prej melje' je pri socialnih transferih zelo sporen,« poudarja.

S tem se strinja tudi Igor Antauer, generalni sekretar Združenja delodajalcev obrti in podjetnikov Slovenije: »To pravilo je zelo nenavadno. Bistveno bolje bi bilo preveriti kandidatovo dozdajšnje šolanje. Še najbolje pa bi bilo narediti strategijo, koliko in kje te kadre potrebujemo. Namesto da so vse zmetali v isti koš, bi lahko na primer razpisali 100 štipendij za računalničarje, 40 za mizarje, 30 za peke, ob tem pa ugotovili, da denimo v Slovenj Gradcu primanjkuje mizarjev, v Kopru pa kuharjev. Tako se mi zdi, da je šel ves postopek po liniji najmanjšega odpora,« je kritičen Antauer.

Na ministrstvu za delo se branijo, češ da lahko pri dodatnih kriterijih nastanejo dodatne težave. Poleg tega naj bi bilo to tudi preveč zapleteno. id