Javni sklad za razvoj kadrov je včeraj ob 9. uri na svoji spletni strani objavil obrazce za pridobitev štipendije za deficitarne poklice, vendar se je portal zaredi ogromnega navala že po dveh urah sesul. Povpraševanje po razpisanih tisoč stoevrskih mesečnih štipendijah (v višini največ 1,2 milijona evrov na leto) je namreč daleč presegalo ponudbo po principu »kdor prej pride, prej melje«.

Vloge osebno oddalo skoraj 600 kandidatov

»Povprečno smo v letošnjem letu imeli okoli tisoč obiskov na dan, tokrat pa je bilo že ob pol desetih kar 200 dostopov na sekundo. Okoli enajste ure jih je bilo že več kot 31.000. Po analizah ponudnika je bilo doseženih do 500 poizvedb na sekundo,« so povedali na skladu. Ker so povečan obisk pričakovali, so zmogljivosti dostopa baje povečali do skrajnih možnosti, a tudi to očitno ni zadostovalo.

Ljubljančani zaradi zapleta privilegirani?

Po sesutju spletne strani je javni sklad vlogo za pridobitev štipendije objavil na straneh državnega portala e-uprava ter ministrstva za delo, pa tudi googlovi platformi, vsem, ki so poklicali na sklad, pa so vloge poslali po elektronski pošti. Toda zaradi zapletov in strahu, da bodo prepozni, so se po obrazce številni napotili kar osebno, tako da je sklad do zaključka poslovnega časa (ob 14.30) prejel že 571 izpolnjenih vlog. Če ob tem upoštevamo še vse vloge, ki so bile oddane po pošti, je jasno, da je razpis, ki naj bi bil sicer odprt do konca oktobra, praktično že zaključen.

Študentska organizacija Slovenije (ŠOS) in Dijaška organizacije Slovenije (DOS) sta opozorili, da je včerajšnji izpad spletne strani onemogočil enak dostop do obrazcev in enako možnost prijave, saj so bili »privilegirani« tisti, ki so se po obrazce odpravili osebno, v Ljubljano. Nad zapletom so »neprijetno presenečeni, še zlasti zato, ker je sklad skoraj toliko sredstev, kot je namenjenih deficitarnim štipendijam, namenil tudi informacijsko-komunikacijskemu portalu. V zadnjih sedmih letih je namreč zanj prejel dober milijon evrov. Za študentsko organizacijo včerajšnji naval tudi dokazuje, da bi moralo biti štipendij za deficitarne poklice bistveno več, poleg tega pa bi morale biti tudi višje.

Štipendija za deficitarne poklice je sicer novost, pridobiti jo je možno za srednje poklicno in tehniško izobraževanje na programih s področja računalništva, strojništva, elektrotehnike, kemije, pa tudi na področju gostinstva in za poklice, kot so mesar, orodjar, zlatar, mizar, dimnikar, kamnosek. Štipendijo lahko dijaki prejemajo poleg Zoisove ali državne, ne pa tudi kadrovske štipendije. Tisti, ki šolanja ne bodo končali, bodo morali denar državi vrniti.

Na ministrstvu za delo želijo z razpisom spodbuditi izbiro tistih programov, kjer je zaposljivost boljša, promovirati pa želijo tudi srednje poklicno in strokovno izobraževanje.