Čeprav otroci veliko časa preživijo v neposrednem stiku s tlemi, ustanovitelji vrtcev niso zavezani k preverjanju stanja tal otroških igrišč. Na Mestni občini Ljubljana so se leta 2009 bolj kot ne samoiniciativno odločili nadaljevati z opazovanjem tal, potem ko so že nekaj let pred tem pridobili izkušnje v okviru evropskega projekta URBSOIL. Do letos so preverili že več kot 50 igrišč javnih vrtcev in rezultati so bili večinoma znotraj predpisanih meja, seveda pa je bilo tudi nekaj izjem. Med drugim lani, ko so preverili osem igrišč, je analiza vzorcev tal na igrišču enote Hiša pri ladji Viških vrtcev pokazala prekomerno koncentracijo svinca. Na globini do deset centimetrov je bila opozorilna vrednost presežena za več kot štirikrat, globlje pa so se številke dvignile nad kritično oziroma zakonodajno vrednost.

»Dokler tla ne bodo ustrezno pripravljena za igro otrok, bo ta del igrišča zaprt,« so z občinskega oddelka za predšolsko vzgojo in izobraževanje sporočili šele maja letos, ko so se po posvetu z biotehniško fakulteto končno odločili zapreti sprednji del igrišča, namenjen najmlajšim. Naknadno je ravnateljica vrtca v Skapinovi ulici iz pedagoških razlogov ocenila, da bo najbolje, da vse skupine otrok začasno preseli v enote sosednjih vrtcev, še bolj pa je starše zgrozilo dejstvo, da so bili pristojni z rezultati seznanjeni že od septembra lani.

Zakaj so potem reagirali tako pozno? »Dejansko razporeditev onesnaženja je mogoče ugotoviti šele z dodatnim vzorčenjem, ki pa se ne more izvesti v času zamrznjenih tal, snežne odeje ali daljšega mokrega obdobja,« je njihov odgovor, h kateremu pristavljajo, da so končno dokumentacijo za sanacijo lahko izdelali šele 23. julija. Že naslednji dan pa so oddali javno naročilo – po postopku s pogajanji brez predhodne objave, da bodo dela končana čim prej.

Na obdelavo v Avstrijo

Promet danes sicer ni več takšen vir onesnaževanja kot nekoč, a svinec je ostal vezan v tleh. »Zaradi uporabe osvinčenega goriva v preteklosti povišane vrednosti svinca ob cestišču niso nič nenavadnega. V Ljubljani se vrednosti svinca v tleh v mestnem središču praviloma gibajo med 200 in 300 miligrami na kilogram, torej nad opozorilno vrednostjo,« mirijo na občini. Toda tako visoke vrednosti, kot so bile izmerjene v primeru enote Hiša ob ladji, so že takoj pokazale na večjo verjetnost, da je bil material pripeljan od drugod. Najverjetneje že pred vrtcem leta 1949, kar pa so nedavno potrdili z dodatnimi vzorci.

Podrobnejša analiza, ki so jo morali naredili tudi za pravilno odlaganje onesnažene zemljine, je hkrati pokazala, da je bil, tako kot so sklepali, s svincem res onesnažen le manjši del igrišča. Toda na občini so se kljub vsemu odločili, da bodo na območju celotnega igrišča odstranili zemljo v globini 30 centimetrov, na problematičnem delu so šli 50 centimetrov globoko, v enaki globini pa so preventivno odstranili tudi zemljino na delu, ki leži v neposredni bližini, čeprav je analiza pokazala, da gre za nenevaren gradbeni odpadek. Kam bodo odložili zemljo, ki se je izkazala za nevarno? Podjetje Kemis jo bo iz Skapinove ulice odpeljalo v Avstrijo, kjer jo bodo termično obdelali in odložili v skladu z vsemi evropskimi predpisi. V Mežici namreč ne prevzemajo nevarnih odpadkov iz drugih občin, prav tako pri nas ni podjetja z dovoljenjem za obdelavo tovrstnih odpadkov.

Pod gradom še vedno čakajo

Prva faza sanacije igrišča, ki bo stala okoli 60.000 evrov, je po zagotovilu občinarjev že končana, predvidoma ta teden pa bodo nasuli neoporečno zemljino. »Preventivno se bo z 20 centimetri zemlje preplastil tudi vrt na sosednji parceli, ki neposredno meji na vrtec,« so nam še razložili na pristojnih občinskih oddelkih. Napovedali so tudi zunanje in notranje mokro čiščenje vrtca do ponedeljka, prav tako pa naj bi se v začetku naslednjega tedna v vrtec vrnili otroci. Dokončno bo igrišče urejeno do konca septembra.

Z nadzorom nad vrtčevskimi igrišči bo ljubljanska mestna občina zdaj seveda nadaljevala. Julija so že naročili opazovanje stanja tal na desetih igriščih javnih vrtcev, rezultati bodo znani prvega oktobra, septembra pa naj bi objavili javni razpis za vzorčenje in analizo tal na igriščih preostalih 31 javnih ljubljanskih vrtcev. Do naslednjega leta bodo imeli tako celoten pregled, zaradi pritiska javnosti pa bodo morali v primeru povišanih vrednosti nevarni snovi ukrepati prej kot v primeru Hiše pri ladji in dislocirane enote vrtca Pod gradom na Poljanski cesti 21. Na tem igrišču so že predlani zaznali visoke količine cinka in kadmija, delno pa tudi svinca, a še vedno čakajo na ponudbo izvajalca z ustreznimi certifikati za zemljo. Računajo, da jo bodo dobili do konca meseca.