Arbitražna afera, ki je zaznamovala letošnje poletje, podpore vladi ni znižala. Nasprotno: po avgustovski javnomnenjski raziskavi, ki jo je za Dnevnik opravila agencija Ninamedia, je aktualna ministrska ekipa v primerjavi z julijem dobre tri odstotne točke pridobila. Da dela uspešno, meni 36,9 odstotka vprašanih (julija 33,6 odstotka), kot neuspešno pa jo vidi 58,2 odstotka (julija 60,5 odstotka) anketirancev. Tudi premier Miro Cerar si je tokrat prislužil boljšo oceno kot pri zadnjem ocenjevanju njegovega dela marca letos. Tedaj so mu anketiranci namenili povprečno oceno 3,07, tokrat pa 3,15. Arbitražna zgodba pa je močno škodila zunanjemu ministru Karlu Erjavcu. Prepričljivo namreč vodi na lestvici ministrov, ki so jih vprašani ocenili kot najslabše, na lestvici najbolj priljubljenih politikov pa je padel kar za dvanajst mest in jo po juliju 2010, ko se je ponovno uvrstil nanjo, prvič zapušča.

Velik padec priljubljenosti Karla Erjavca pa ni pomembneje vplival na podporo njegovi stranki. Po julijski raziskavi Vox populi, ki je bila opravljena pred izbruhom arbitražne afere, bi DeSUS obkrožilo 5,7 odstotka vprašanih, tokrat pa 5,2 odstotka. Že četrti mesec zapored na lestvici strank vodi SDS – volilo bi jo 15,6 odstotka vprašanih, druga pa je SMC (13,1 odstotka). Obema je podpora v primerjavi z julijem nekoliko zrasla. Če bi bile volitve danes, bi v državni zbor prišlo šest strank. Poleg omenjenih še SD in ZL, ki tudi tokrat ostajata tesno skupaj. Najmanjša parlamentarna stranka bi bila NSi.

Na prvih šestih mestih lestvice najbolj priljubljenih politikov se vrstni red v primerjavi s prejšnjim mesecem ni spremenil. V vodstvu ostaja predsednik države Borut Pahor, sledita mu evropska poslanka iz vrst SD Tanja Fajon in evropska komisarka Violeta Bulc, nato pa vladna trojka: premier Miro Cerar, kmetijski minister Dejan Židan in prvi finančnik v državi Dušan Mramor.