Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) bo letos za sofinanciranje zdravstvenega letovanja otrok namenil kar 314 tisočakov manj od lanskih načrtov, to je 1.660.825 evrov, kar naj bi zadostovalo za 66.433 dni letovanja oziroma 7006 otrok.

Otroci naj kljub temu ne bi bili oškodovani, zagotavlja Damjan Kos iz ZZZS. Razliko bodo namreč namenili izvajanju zdravstvenega programa v razvojnih ambulantah zdravstvenih domov. Vsaka od 21 razvojnih ambulant v Sloveniji naj bi tako lahko zaposlila dodatnega nevrofizioterapevta. »Število dojenčkov v razvojnih ambulantah vsako leto narašča, zato se povečujejo potrebe po strokovnem zdravljenju razvojnih motenj. Z dodatnim nevrofizioterapevtom v razvojnih ambulantah bo tako omogočeno učinkovito in strokovno vodenje terapij,« zagotavlja Kos. Tudi v minulih letih ZZZS ni razdelil vsega zagotovljenega denarja za zdravstveno letovanje otrok, neporabljeni denar pa so med drugim namenili za nakup zdravil in medicinskih pripomočkov ter plačilo operacij.

Namesto pediatrov – komisije?

Kot smo ta teden že poročali, imajo organizatorji letovanj – Zveza prijateljev mladine Slovenije in Rdeči križ Slovenije – tudi letos težave pri pridobivanju otrok za kolonije, saj številni ne dobijo potrdila pediatra, da so do letovanja upravičeni. A po Kosovih zagotovilih ZZZS meril ni zaostril, temveč jih je že v lanskem razpisu zaradi možnosti napačnega razumevanja le natančneje opredelil. S tem naj bi preprečili morebitne zlorabe, sume na goljufije iz minulih let pa so že predali policiji.

Nekateri pediatri pa menijo, da o tem ne bi smeli odločati sami. Lahko bi ponovno vzpostavili komisije, ki bi odločale o upravičenosti do letovanja, je prepričan Jernej Završnik, direktor Zdravstvenega zavoda Adolfa Drolca Maribor: »Komisija, ki smo jo imeli nekoč v Mariboru, je zdravnike razbremenila tako odgovornosti kot napačnih napotitev.«

Komisija je bila mariborska posebnost, v večini krajev komisije niso imeli, opozarja predsednica Združenja za pediatrijo pri Slovenskem zdravniškem društvu Margareta Seher Zupančič. Strinja se, da bi komisija marsikaterega pediatra razbremenila: »Vsekakor je v komisiji manjša možnost zlorab, ker je treba predložiti zdravstveni karton. Marsikateri pediater bi bil vesel, da bi se na tak način izognil pritisku staršev otrok, ki niso upravičeni do udeležbe v zdravstveni koloniji.« A tak ukrep bi povečal administrativne obremenitve že tako preobremenjenih pediatrov.

Do potrdila šele s šestimi obolenji na leto?

Na ZZZS pravijo, da je odločitev pediatra povsem strokovna in da postopka ne bodo spreminjali. Obenem opozarjajo, da bi lahko bila pravila, ki za upravičenost zahtevajo dva obiska pri zdravniku zaradi bolezni ali dve zdravljeni v bolnišnici, še precej strožja.

Razširjeni strokovni kolegij za pediatrijo je denimo predlagal, naj otroke najprej ločijo po starosti. Dojenčki in malčki bi morali najmanj šestkrat na leto preboleti okužbe zgornjih dihal ali druge blažje okužbe, da bi jih uvrstili v kategorijo pogosto bolnih in s tem upravičenih do letovanja. Pri večji otrocih bi zadostovale štiri tovrstne okužbe na leto.

Pri okužbah spodnjih dihal, denimo astmi, bi bili po njihovem mnenju do zdravstvenega letovanja upravičeni vsi otroci, ki najmanj dvakrat na leto prebolijo omenjene ali sorodne okužbe. Dvakratno obravnavo pri zdravniku bi za potrdilo o upravičenosti potrebovali tudi otroci s kroničnimi obolenji. Takšna pravila bi po Kosovih besedah zdravstveno letovanje omogočila precej manj otrokom. Da bi jih uveljavili, bi morala z njimi soglašati upravni odbor in skupščina ZZZS, z njimi pa bi se morala strinjati tudi ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc.