Državni delničarji Cetisa so dosegli pomembno sodno zmago proti večinskemu lastniku celjske družbe, podjetju MSIN v lasti Marka Moharja in Matjaža Satlerja.

Celjsko okrožno sodišče je namreč odločilo, da mora posebno revizijo Cetisovih poslov, ki sta jo zahtevala Kad in Slovenski državni holding (SDH), MSIN pa podprl, opraviti Deloitte in ne revizijska hiša GSS, ki sta jo predlagala Mohar in Satler. Med posli, ki jih bodo revizorji vzeli pod drobnogled, bo tudi Cetisovo kupovanje delnic škofjeloške družbe EGP, celjska družba pa jih je odkupila od Skupine MSIN.

Zakaj je pomembno, kdo bo v Cetisu izbral posebnega revizorja

Gre za prvi delni razplet spora, starega več mesecev. Kot je znano, sta Kad in Slovenski državni holding (SDH), ki imata v lasti dobrih 15 odstotkov delnic Cetisa, na skupščini družbe pred meseci zahtevala, da morajo posamezne posle družbe pregledati posebni revizorji. Četudi so v MSIN, ki obvladuje dobrih 64 odstotkov Cetisa, ta predlog podprli, se je zapletlo pri izbiri revizorja. Mohar in Satler sta tako na skupščini z nasprotnim predlogom dosegla, da bo namesto Deloitta posebno revizijo opravila revizijska družba GSS. S tem se nista strinjala Kad in SDH, ki sta zoper skupščinski sklep vložila izpodbojno tožbo, sodišče prve stopnje pa jima je zdaj ugodilo. »To, kar je navedeno v sodbi, je skregano s pravom,« je odločitev prvostopenjskega sodišča komentiral Mohar, sicer tudi predsednik nadzornega sveta Cetisa. Dodal je, da so za izvedbo posebne revizije predlagali drugo revizijsko družbo, ker je bila njena ponudba občutno cenejša od Deloittove ponudbe.

Izbira revizorja je ključnega pomena zaradi poslov, ki jih bo ta preučil. Pri nakupu delnic EGP bodo tako iskali odgovor na vprašanje, ali je bil posel za Cetis smiseln z vidika strateških povezav med družbama. Medtem ko se Cetis ukvarja s tiskanjem dokumentov, v EGP namreč izdelujejo kartonasto embalažo. Tudi zato naj bi jih zanimalo, ali in kako se proizvodna programa sploh dopolnjujeta. Prav tako, kakšna je bila podlaga za določanje kupnine. V letnem poročilu za leto 2014 so v Cetisu vstop v lastništvo EGP utemeljili z dopolnitvijo programa komercialnih tiskovin. Medtem ko ima Cetis kupce v državah nekdanje Jugoslavije, jih ima EGP v zahodni Evropi, je o smiselnosti povezovanja obeh družb dodal Mohar. V Cetisu so lani od Skupine MSIN odkupili 46 odstotkov delnic EGP, letos pa delež zvišali že na dobrih 70 odstotkov.

Revizorji bodo brskali tudi po ozadjih nakupa Cetis-Grafa

Na januarski skupščini so delničarji Cetisa odločili še, da bodo posebni revizorji preverili okoliščine prodaje Hitovih prednostnih delnic družbi Cetis-Graf, nekdanji Cetisovi štiridesetodstotni lastnici. Pod njihovim drobnogledom pa bo tudi Cetisov nakup hčerinske družbe Cetis-Graf. Korenine tega posla segajo v leto 2012, ko Mohar in Satler še nista bila večinska lastnika Cetisa. Takrat sta od Banke Celje najprej po zelo ugodni ceni (štiri milijone evrov) odkupila terjatve do Zvona Dva Holdinga v stečaju in s tem pridobila zastavno pravico na delnicah Cetis-Grafa, tedanjega največjega lastnika Cetisa. Ta je nato kmalu prešel v last Gorenjskega tiska, ki je del Skupine MSIN.

Nato sta Gorenjski tisk in Cetis-Graf objavila prevzemno ponudbo za Cetis in lastništvo v družbi zvišala na približno 60 odstotkov. Za nakup celotne družbe sta ponujala okrog pet milijonov evrov. To je bilo približno toliko, kot je leta 2011, torej leto pred prevzemno ponudbo, znašal denarni tok iz poslovanja (EBITDA). Vrednotenje, ki sta ga takrat naročila Kad in Slovenska odškodninska družba (Sod), je sicer pokazalo, da je Cetis vreden dvanajst milijonov evrov.

Potem ko sta Mohar in Satler prevzela Cetis, je sledil posel v nasprotni smeri: Cetis je za štiri milijone evrov odkupil Cetis-Graf, zaradi česar je Kovinoplastika Lož, z 9,3 odstotka delnic druga največja lastnica Cetisa, na lanski skupščini s podporo države zahtevala vložitev odškodninske tožbe proti upravi, ki jo vodi Roman Žnidarič, in članom nadzornega sveta. Obenem je zahtevala tudi, da posebni revizor preveri Cetisov nakup Cetis-Grafa. Medtem ko Mohar in Satlerja predloga lani nista podprla, sta si letos premislila. Posebne revizorje bo zanimalo tudi, ali je bil nakup Cetis-Grafa del Cetisove strategije, in če je bil, ali je bil ekonomsko upravičen in katero metodo vrednotenja so uporabili snovalci tega posla. Žnidarič je sicer petletni mandat za vodenje Cetisa dobil aprila 2013, ko je nadzornike že vodil Mohar.