Od včeraj so na voljo obrazci za odpis dolgov, ki naj bi mnogim predstavljali boljše izhodišče v jutrišnji dan. Na povabilo ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti se je med mnogimi odzvala tudi Mestna občina Ljubljana. Dolgove bodo odpisovali tudi javni ljubljanski vrtci in šole, ljubljanski stanovanjski sklad in podjetja Javnega holdinga Ljubljana – Snaga, Energetika Ljubljana in Vodovod-Kanalizacija. K sporazumu je pristopila tudi družba Elektro Ljubljana.

Posebne obrazce je mogoče dobiti na spletnem mestu www.paketpomoci.si, centrih za socialno delo, Rdečem križu Slovenije, Slovenski Karitas in Zvezi prijateljev mladine Slovenije, oddati pa jih je treba do 31. oktobra osebno ali po pošti neposredno vsakemu upniku, torej v vrtec ali podjetje, ne na občino. Dogovor o višini odpisanega dolga morajo dolžniki in upniki skleniti do konca januarja 2016.

Pomemben vrstni red prošenj

Dolgovi zajemajo glavnico, obresti in stroške. Pomembno je, da so nastali do konca leta 2013, za njihov odpis pa lahko zaprosijo le tisti dolžniki, ki so bili v prvih šestih mesecih letošnjega leta prejemniki denarne socialne pomoči, varstvenega ali veteranskega dodatka ali otroškega dodatka iz prvega oziroma drugega dohodkovnega razreda. Zaprosijo lahko tudi tisti, ki so bili prejemniki otroškega dodatka v tretjem dohodkovnem razredu in hkrati prejemniki dodatka za nego otroka oziroma dodatka za veliko družino.

»Vsako podjetje, ki je podpisalo sporazum, dolg odpisuje ločeno in ima pravico samo določiti višino odpisa dolga,« piše na spletni strani www.paketpomoci.si, kjer so v pomoč dolžnikom razobesili tudi nekaj izpolnjenih obrazcev. Dodajajo, da je najvišji znesek, ki ga za odpis nedavčnih dolgov lahko porabi država, milijon evrov, zaradi te omejitve pa bo eden od kriterijev za odpis dolga tudi vrstni red vloženih prošenj. O tem, kakšne meje so si postavili in ali bodo presojali vsak primer posebej, smo vprašali tudi ljubljansko občino in njena podjetja, a ti še zbirajo podatke o dolgovih v določenem obdobju.

Več kot milijon v vrtcih in šolah

Iz bilanc vrtcev in šol so nam posredovali le informativne podatke o tem, da 6,7 odstotka otrok v javnih vrtcih, katerih ustanoviteljica je občina, in 5,5 odstotka učencev v javnih šolah nima poravnanih obveznosti, ki so konec leta 2014 zapadle za več kot eno leto. Po njihovih podatkih znesek neizterjanega dolga v vrtcih znaša 598.000 evrov in v šolah 452.000 evrov.

»Vrtci in šole zaradi neporavnanih računov zamujajo pri plačevanju svojih obveznosti tretjim osebam, kar jim otežuje opravljanje kakovostne dejavnosti predšolske vzgoje in izobraževanja,« opozarjajo v občini. Vrtci in šole so samostojne pravne osebe, ki se same s svojimi dolžniki dogovarjajo za obročno odplačevanje dolgov, občasno pa se odločijo tudi za izvršbe in tožbe.