Novi vršilec dolžnosti generalnega direktorja Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana bo ekonomist dr. Andrej Baričič, nekdaj direktor Gea Collegea, danes pa svetovalec in predavatelj novogoriške Evropske pravne fakultete. Kot smo v Dnevniku poročali že včeraj, so nekdanjega člana sveta UKC Ljubljana kot primernega naslednika Simona Vrhunca izbrali v vladi, celo člane sveta, ki so odločali o njegovi kandidaturi, pa so z njo seznanili šele včeraj. Čeprav se jim še ni predstavil in mu niso imeli priložnosti zastaviti vprašanja o tem, kakšni so njegovi načrti, so mu soglasno prižgali zeleno luč. Da se jim je za podrobnejše pogovore o programu preveč mudilo, je potrdil tudi predsednik sveta UKC Tomaž Glažar z ministrstva za zdravje.

Pojasnil je, da je Baričič trenutno v tujini, z njim pa se bodo člani sveta zavoda lahko pogovorili prihodnji teden. Glažarja je prepričal z dobrim razumevanjem težav UKC, pomembno pa se mu zdi tudi, da bo lahko novi vršilec dolžnosti začel delati že avgusta. Dosedanji začasni direktor Vrhunec ostaja v kliničnem centru, a mu novega delovnega mesta za zdaj niso poiskali.

Sramežljiv kandidat, zgovoren nadzornik

Baričič, nekdaj tudi član nadzornega sveta Nove Ljubljanske banke, se je v minulih letih že oziral po ključnih funkcijah v zdravstvu. Leta 2011 je kandidiral za generalnega direktorja Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije. Takrat ga je sprva premagal Janko Štok, ki ga je kasneje zavrnila skupščina zavoda, drugi mandat pa je na koncu dočakal Samo Fakin (letos mu vlada ni dala soglasja za tretji mandat, zato ZZZS vodi kot vršilec dolžnosti). Takrat se je pokazalo, da se Baričič nerad izpostavlja v javnosti, dokler rezultat kandidature ni gotov.

Tudi ko so se v UKC Ljubljana leta 2010 odločili za zapiranje sej sveta pred novinarji, se je Baričič kot član sveta zavzel za bolj skopo odmerjanje informacij javnosti.

»Predlagal sem, da smo v komunikaciji z mediji in javnostjo proaktivni. To seveda pomeni, da smo vedno prijazni do njih, da jih mi sklicujemo in primarno govorimo tisto, kar mi želimo, ne da smo bombardirani z nekimi presenetljivimi in neprijetnimi vprašanji, da oni vedo več kot mi,« je dejal ob prvi zaprti seji. Posnetek smo kasneje pridobili v skladu z zakonodajo o informacijah javnega značaja. Podobno je takrat razmišljal tudi Simon Vrhunec, ki ga je zmotilo, da novinarji njihove besede interpretirajo po svoje in s tem člane sveta spravljajo v nelagodje. Novinarji danes še vedno nimajo vstopa na seje sveta zavoda UKC, tudi ko razpravljajo o za javnost izjemno pomembnih temah, od čakalnih dob do kakovosti zdravljenja. UKC je pri tem izjema v slovenskem zdravstvu.

Razumevajoč do UKC Ljubljana

Kljub nezaupljivosti do medijev se je Baričič večkrat izkazal za enega bolj zgovornih članov sveta UKC. Leta 2012 je bil denimo kritičen do prijemov ZZZS pod vodstvom Fakina. UKC je takrat z razpisom za programe zdravljenja, s katerim je ZZZS nekoliko ponesrečeno uvajal konkurenco v slovenskem zdravstvu, izgubil del programa zdravljenj in s tem denarja. Nekatere druge bolnišnice in koncesionarji so bili namreč ta zdravljenja pripravljeni opraviti po nižji ceni. »Ogorčeni smo nad tem, da zdravstvena blagajna začenja prakso, ko kot ključni ali pa celo izključni kriterij šteje ceno, ki je ponujena, ne upošteva pa materialnih in drugih pogojev,« je takrat komentiral Baričič. Na papirju je takšno kratkoročno varčevanje morda učinkovito, je opozarjal, dejansko pa bodo stroški višji, raven storitev za pacienta pa slabša.

Poleg ekonomista Maksa Tajnikarja je bil Baričič v takratni sestavi sveta med redkimi, ki so vsaj približno razumeli poslovanje bolnišnice. Velik del članov sveta se, tudi ko so bile seje še javne, sploh ni oglašal, če že, pa je razkazoval vnebovpijočo nepoučenost. Zaposleni v bolnišnici ne dvomijo, da Baričič še vedno razume osnove zdravstva. So se pa v teh dneh šalili, da se človek, ki je pripravljen prevzeti ta položaj, zagotovo ne zaveda čisto, »kam prihaja«. Po naših informacijah naj bi tudi v vladi za zdaj čakali, kako se bo obnesel kot vršilec dolžnosti (zanimalo naj bi jih tudi, kako bo kos medijski pozornosti). Če se bo izkazal, ga zelo verjetno čaka tudi poln direktorski mandat.