Ministrstvo za izobraževanje je imenovalo novo delovno skupino, ki bo skušala »urediti učbeniško politiko«. Vodil jo bo Aljuš Pertinač z ministrstva za izobraževanje; Pertinač je v času ministra Jerneja Pikala opravljal funkcijo državnega sekretarja. Kot so nam povedali na ministrstvu, se bo delovna skupina prvič sestala ob začetku novega šolskega leta.

Nekatere poznavalce učbeniške problematike preseneča številnost delovne skupine. Poleg Pertinača namreč šteje kar 14 članov in članic. Med njimi so predstavniki ministrstva, založnikov, staršev, zavoda za šolstvo, centra za poklicno izobraževanje, sindikatov in ravnateljev. »Verjetno so si na ministrstvu želeli s tem zagotoviti legitimnost, vprašanje pa je, ali bo tako velika skupina lahko operativna,« opozarjajo naši sogovorniki.

Predragi predlogi

Ne gre za prvo delovno skupino, ki se ukvarja z učbeniki. Nekaj takšnih skupin je imelo kratek mandat, skladen z menjavami na ministrskem položaju na izobraževalnem ministrstvu. Ena od delovnih skupin, ki je delovala dlje časa, pa je svoje delo zaključila z dvema predlogoma oskrbe učencev z učbeniki, ki pa za slovenske razmere nista bila »finančno sprejemljiva«.

Zadnjih nekaj let je država za učbenike namenila okoli milijon evrov na leto, letos pa bo za zamenjavo učbenikov v učbeniških skladih za tretjo triado devetletke namenila 3,1 milijona evrov. Kot so nam povedali na ministrstvu, so dva milijona evrov že razdelili med šole, v tem tednu pa naj bi to storili še s preostankom za to namenjenega denarja. Šole bodo tako, kot zagotavljajo, nakupe učbenikov lahko opravile tako, kot so predvidevale oziroma napovedale ministrstvu.

Bo denarja dovolj?

Po mnenju šolske oblasti naj bi 3,1 milijona evrov zadostovalo za vse potrebne nakupe učbenikov v tretji triadi. Ker pa mnogi ravnatelji niso verjeli, da bo denar res zagotovljen, so učbenike naročali precej zadržano. Tudi ministrstvo je sprva govorilo zgolj o dveh milijonih, ki za zamenjavo vseh učbenikov v tretji triadi zagotovo ne bi zadoščala. Založniki so ob tem prepričani, da menjava učbenikov v tretji triadi letos še ne bo dokončana. »Po moji oceni bodo letos v šolah zamenjali le dobro polovico ali slabi dve tretjini učbenikov vse tretje triade, tako da bodo v naslednjem letu šole še vedno uporabljale del neveljavnih učbenikov in bo potreben še en poseg v tretje triletje,« je prepričan predsednik odbora za učbenike pri GZS dr. Miha Kovač. Ali bo to res potrebno in v kakšnem obsegu, bo jasno konec septembra.

Kot je znano, učenci nove učbenike, ki si jih brezplačno izposodijo v učbeniških skladih, potrebujejo zato, ker so doslej uporabljali zastarele. Že štiri leta namreč v devetletkah poučujejo po prenovljenih učnih načrtih, učbenikov v učbeniških skladih pa šole zaradi varčevanja niso smele zamenjati s posodobljenimi. Zastarelih učbenikov je največ v tretji triadi, je pokazala analiza zavoda za šolstvo, zato so na ministrstvu spremenili pravilnik, ki šolam zdaj dovoljuje menjavo učbenikov, šolam pa obljubili denar za menjavo učbenikov v zadnji triadi. Za preostale razrede devetletke naj bi zastarele učbenike s posodobljenimi zamenjali v prihodnjih letih, medtem pa naj bi omenjena delovna skupina pripravila celosten načrt prihodnje oskrbe učencev z učbeniki.