Predlog sprememb pravilnika o potrjevanju učbenikov za prihodnje šolsko leto spreminja postopek potrditve in povečuje pristojnosti zavoda za šolstvo. Za spremembo pravilnika so se na MŠŠ odločili, ker so ugotovili, da se šolski učbeniki vse bolj dražijo. Zato so lani zaključili, da morajo imeti starši kot plačniki vpliv na ceno.

"Poleg tega smo želeli omejiti nekritično menjavo učbenikov v skladih. Veljavni mehanizem poskušamo še malo razrahljati v prid kvalitete učbenikov s spremenjenim načinom recenziranja," pravi šolski minister Igor Lukšič.

Predlog pravilnika ureja proces sprejemanja učbenikov in predvideva spremenjen način recenziranja; recenzenta ne predlaga več založba, ampak zavod za šolstvo oz. ustrezna strokovna skupina.

Ministrstvo bo v proces potrjevanja učbenikov predvidoma sprejemalo samo tiste učbenike, ki jih bo kot šolsko polje naročilo. Enkrat letno, in sicer aprila pa bo objavilo razpis za učbenike v osnovnih in srednjih šolah.

Na zavodu za šolstvo so po naročilu ministrstva namreč ugotovili, da je približno 300 učbenikov ustreznih, čez 30 pa jih potrebuje spremembe zaradi prenovljenih učnih načrtov. S temi ukrepi bi radi na MŠŠ uredili učbeniško politiko.

Založniki, združeni v zborničnem Združenju knjižnih založnikov - odboru za učbenike pa opozarjajo pred škodljivimi potezami MŠŠ, ki bodo privedle do "ukinitve trga učnih gradiv pri nas". Slovenija bo postala ena redkih članic EU, kjer bo ustavljen razvoj novih, kakovostnih učnih gradiv, posledice pa bodo najbolj občutili učenci, starši in učitelji.

"Te spremembe bi v treh do šestih letih praktično uničile učbeniški trg in založbe, ki se ukvarjajo z izdajanjem učbenikov, bi prenehale obstajati, ali pa se začele ukvarjati z drugimi oblikami založniške dejavnosti," je za STA pojasnil predsednik odbora za učbenike Miha Kovač.

Za založnike je po njegovem daleč najbolj problematičen predlog, da bi država pozvala založnike, naj naredijo učbenik za določen predmet. "Založbe ne moremo čakati leto, dve, tri, da nas bo država pozvala, da naredimo učbenik za slovenščino. Če ima založba uredniško ekipo za učbenik za slovenščino, bi morala zdaj ustaviti vse aktivnosti in čakati do aprila, da bi videla, ali nas bo država pozvala, da učbenik delamo ali ne," je jasen Kovač.

Poudaril, da si nobena založba ne more privoščiti, da dva ali tri ljudi plačuje, da "eno leto gledajo v zrak". Posledica tega bo, kot je še menil, da bodo založbe ali odpuščale ali urednike prekvalificirale v pripravo drugih tipov založniških gradiv.

Kovač je sicer na današnji novinarski konferenci povedal, da za največji dosežek šteje, da je strokovna skupina na MŠŠ ocenila, da bi se skupna cena vseh učnih gradiv za učence devetletke znižala s približno 40 na 22 milijonov evrov, če bi namesto šolskih skladov uvedli odkup učbenikov.

Posebej je poudaril, da 22 milijonov ni zahteva založnikov po dodatnem denarju, ampak zgolj predlog, kako racionalizirati in zmanjšati sedanji strošek oskrbe z učbeniki ter razbremeniti starše, ki namesto države financirajo učbenike in nakup delovnih zvezkov.

Nad predlaganimi spremembami je presenečen tudi direktor Evropskega združenja šolskih založnikov (EEPG) Preben Späth, ki pravi, da spremembe niso v skladu s trendi v EU, saj "zapiranje učbeniškega trga ne more biti v korist otrok in učiteljev". Primeri dobrih praks iz večine evropskih držav kažejo, da avtonomija učiteljev pri izbiri učnih gradiv ter svoboden trg spodbujajo založnike, da ustvarjajo bolj kakovostna učna gradiva.

Zato je odbor za učbenike predlagal, da se predlagane spremembe umaknejo in da začnejo založniki skupaj z ministrstvom bolj poglobljeno razpravo o ohranitvi oziroma spremembi starega pravilnika, ki bi dejansko zagotavljal bolj stabilen in urejen trg učbenikov.

A na MŠŠ ne razmišljajo o tej potezi. Prepričani so, da gre za kampanjo založnikov, ki je usmerjena v to, da bi povečali dobiček.

"Pritiskajo, da bi od države ali od staršev na račun učencev dobili od 20 do 40 milijonov evrov dodatnih sredstev, kar je popolnoma neracionalno in v času krize nemogoče. Kot smo pričakovali, založniki pritisk še stopnjujejo, vendar, kot smo tudi že dejali, bo potrebno na ministrstvo pridobiti koruptivno ekipo, ki bo temu ustregla," so za STA odgovorili z MŠŠ.

V zvezi z izjavo direktorja EEPG pa menijo, da se pustijo tudi ljudje iz tujine "instrumentalizirati za interese pogoltnosti in da komentirajo zadeve, ki jih ne poznajo".

Pravilnik bo stopil v veljavo v drugi polovici junija. Po zagotovilu MŠŠ bo "odpravil konflikt interesov, prinesel objavo potreb po učbenikih in s tem prošnjo založnikom, da delajo učbenike, ki jih nimamo, in imenovanje recenzentov za učbenike s strani zavoda za šolstvo".

Da učbeniška politika šolskega ministrstva resno škoduje učiteljem in učencem bo dokazala založba Rokus Klett, ki bo v petek protestno 5000 učbenikov in delovnih zvezkov izročila ministru Lukšiču.