Ni prišla v »prvo bojno vrsto«

Kot je povedala, jo je znanka navdušila za numerologijo in odločila se je za (1440 evrov vreden) tečaj pri Peternelovi. Slednjo in njene sodelavce je že od vsega začetka zelo zanimalo, kdo je, kaj počne, s kom živi, kakšno je njeno premoženjsko stanje. Ko se je odločila še za dvomesečni tečaj, so jo prepričali, da bo veliko bolje, če pride še partner. Kot je povedala, se je upiral, a na koncu popustil in odštela sta 5800 evrov. Potem so jo nagovorili še k vsakodnevnemu intenzivnemu treningu »za fenomenalne življenjske rezultate« za 24.000 evrov.

Sekta, ki je v javnosti dobila ime Hepihepi (članom so priporočali, naj si čim pogosteje ponavljajo angleški besedi happy happy – srečen, srečen), je po besedah Tamare D. s testi preverjala pripadnost svojih privržencev. Njo in še dva, na primer, so testirali tako, da so jim naročili plačilo 100.000 evrov. Vedeli so, da je študentka, a njen partner se je ukvarjal s precej donosnim poslom in živela sta v novi hiši. Rečeno ji je bilo, naj prodata hišo (ker je hiša »old fashion«, torej nekaj zastarelega) ali vzameta hipoteko nanjo. Test za sto tisočakov je pomenil, da prideš v »phenomena skupino«, kar je pomenilo Špelino »prvo bojno vrsto«. Ker so videli, da testa ne bo opravila, so zahtevano vsoto znižali na polovico, nato pa na 25.000 evrov, kar je Tamara D. (z izposojenim denarjem) tudi plačala. Naročili so ji, naj tega ostalim v skupini ne omenja, ker tega ne bodo razumeli. »Tako so nas osamili drug od drugega, da so z nami lahko še bolj manipulirali,« je povedala tožnica.

Po plačilu 25 tisočakov so z njo podpisali pismo o nameri. Zagotavljali so, da bodo denar vložili v projekte ali vrnili v petih letih. »Pravzaprav mi je bilo rečeno, da bo povrnjen v treh mesecih, najkasneje v pol leta. Danes ni ne projektov ne denarja. Tudi podjetje se ni preoblikovalo, čeprav so nam obljubljali, da bomo postali delničarji,« je povedala. Na vprašanje, zakaj je pismo sploh podpisala, je odvrnila, da danes tega zagotovo ne bi storila. A takrat je Peternelovi verjela. »Ko padeš pod vpliv enega človeka... In ko si enkrat v tem kolesju, težko izstopiš iz njega,« je dejala.

Pridobivanje novih članov in širjenje zavesti

Po pismu o nameri naj bi sklenili še pogodbo, a je druga stran na to »pozabila«. »Špela je govorila, da so sodišča 'nizka zavest', da ni treba ničesar podpisovati in da so dokumenti 'old fashion'. Bili smo čisto zmanipulirani: če nisi prinesel denarja, so ti znali vzbuditi občutek krivde in ničvrednosti,« je opisovala tožnica. O projektih, v katere naj bi v njihovem imenu vlagali denar, niso veliko govorili. Vloga privržencev je bila predvsem v tem, da pridobivajo nove in nove člane in »širijo zavest«. V zameno naj bi dobili provizijo, ki pa ni bila nikoli takšna, kot so jo obljubljali. Tamara D. je pripeljala številne ljudi, ki so skupno vplačali 50.000 evrov. Na ta račun je dobila 2000 evrov provizije, ostalo je predstavljalo kompenzacijo za udeležbo na intenzivnih energetskih treningih. Glede provizije so jim svetovali, naj jo vložijo v treninge najbližjih, tako da je denar ostal v »firmi«. Peternelova je vse pogosteje hodila v tujino, hvalila se je, da biva v hotelih s petimi zvezdicami. Tamara D. pa se je razšla s partnerjem, izgubila stike z večino prijateljev in sorodnikov ter opustila študij.

Ko je vložila tožbo in je sodišče Peternelovi oziroma njeni firmi začasno zamrznilo premoženje, ji je toženka ponudila, da ji 25.000 evrov vrne v 25 obrokih. A se tudi to ni zgodilo. Peternelove tudi na sodišče včeraj ni bilo. V sodni spis je vložila opravičilo, češ da je službeno odsotna – slišati pa je, da že nekaj časa živi na tujem. Toda ker nihče ni vztrajal pri njenem zaslišanju, je sodnica Maja Primožič odločila, da bo sodbo izdala kar brez njega. O razsodbi bodo stranke obveščene po pošti.