»Z denarjem, ki ga bomo dobili od ministrstva, ne bomo mogli kupiti niti polovice vseh potrebnih novih učbenikov,« zgrožena pripoveduje Mateja Gartner, skrbnica učbeniškega sklada na Osnovni šoli Škofja Loka-Mesto. Ministrstvo za šolstvo je namreč v sredo osnovne šole osupnilo z okrožnico, s katero jih je obvestilo o tem, koliko denarja bo za to namenilo posamični šoli. Ministrstvu je namreč v celoti za ta namen uspelo zbrati le dva milijona evrov, kar je veliko premalo, da bi si lahko vsaj šolarji višjih razredov jeseni na šolah izposodili posodobljene, nepotrgane, kakovostne učbenike.

Oddahnili so si prezgodaj

Pred štirimi leti je ministrstvo za šolstvo posodobilo učne načrte, ni pa šolam zagotovilo dovolj sredstev, da bi te lahko zamenjale dotrajane in zastarele učbenike. Učitelji, posamično in v okviru svojih združenj, že dolgo opozarjajo na kaos, ki ga s tem povzroča šolska oblast. Učenci se morajo namreč marsikje sprijazniti s fizično izrabljenimi, vsebinsko zastarelimi učbeniki, ki niso v skladu z učnimi načrti. V enem od učbenikov za matematiko je na primer kot slovenska valuta še vedno naveden tolar...

Založniki že mesece opozarjajo, da že pripravljenih novih učbenikov ne bodo mogli natisniti do začetka šolskega leta, če ministrstvo ne bo pravočasno povedalo, koliko denarja bodo namenili učbeniškim skladom. Zdaj ko je ministrstvo to vendarle povedalo, zmanjkuje časa. Zadeve je dodatno »zapletel« še Strokovni svet RS za splošno izobraževanje, ki je nedavno razveljavil veljavnost učbenikov, ki niso usklajeni z učnimi načrti. Šole pa morajo v skladu z zakoni uporabljati le knjige iz veljavnega kataloga učbenika.

Varčni kaznovani

»Vse neveljavne učbenike smo odpisali in pripravili seznam novih, ki bi jih potrebovali v novem šolskem letu, pri čemer smo spoštovali vsa navodila ministrstva, vse njihove okrožnice,« pojasnjuje Mateja Gartner, skrbnica učbeniškega sklada na Osnovni šoli Škofja Loka-Mesto, in razburjena dodaja, da se zdaj ukvarjajo z vprašanjem, pri katerih predmetih bodo učbenike ponudili in pri katerih ne. Denarja, ki ga je šoli v sredo odmerilo ministrstvo, bi namreč potrebovali dvakrat toliko, kot so jim ga odobrili. Na ministrstvu se izgovarjajo, da so šole obvestili, da bo zamenjava potekala postopno v obdobju treh let in da bo mogoče učbenike zamenjevati tudi prihodnje leto. Pričakujejo tudi, da bodo tiste šole, ki še imajo kaj denarja na računu učbeniškega sklada in ga doslej torej še niso izkoristile, ta denar zdaj porabile za nakup, zato bodo tem šolam nakazali manj denarja. Šole je zlasti ta odločitev ministrstva zelo razjezila. Ministrstvo je kaznovalo varčne šole, je slišati.

Skrbnica učbeniškega sklada na neki šoli, ki želi ostati neimenovana, nam je povedala, da bi pri njih za nakup novih učbenikov potrebovali okoli 14.000 evrov, ministrstvo pa jim je dodelilo le nekaj čez 4000 evrov. Ogorčeno dodaja: »Staršem in učencem smo ob koncu šolskega leta izdali lepe sezname učbenikov in ponosno pripisali 'prenovljeno'... A zdaj tega ne bomo mogli uresničiti.« Kot pravi naša sogovornica, jo je že zdaj strah pritožb staršev, ki se bodo vsule jeseni: učbenikov za vse namreč preprosto ne bo dovolj. »Ko sem poklicala na ministrstvo in jih vprašala, kako naj se jeseni odzovemo na pritožbe staršev, mi česa konkretnega niso znali povedati,« ne skriva svojega obupa.

Le redke šole dobile dovolj

Učbeniki pri pouku po zakonu sicer niso obvezni, a so po mnenju mnogih, tudi predsednika Združenja ravnateljev, Gregorja Pečana, za doseganje ciljev v učnih načrtih nujno potrebni. »Velika škoda bo, če jih učenci v prihodnjem letu ne bodo mogli uporabljati.« Le redke šole so, pojasnjuje Pečan, dobile dovolj denarja za nakup vseh učbenikov, velika večina znatno premalo. »Razlike so ogromne, zato je več kot vprašljivo, če je ministrstvo denar razporedilo ustrezno,« še dodaja Pečan.

Pri razdelitvi sredstev med šole je ministrstvo upoštevalo tri kriterije: število učencev v zadnjem triletju, koliko so šole porabile za nakup vseh učbenikov v zadnjih štirih letih in finančno stanje na računu učbeniškega sklada 31. maja letos. Učitelji in ravnatelji se tem merilom le močno čudijo.

Medtem ko se šole odločajo, katere učbenike bi sploh kupile, se pravi koliko, za katere razrede in pri katerih predmetih, založniki že nestrpno čakajo na njihova naročila.

»Za tisk potrebujemo vsaj tri tedne, potem pa še en teden za distribucijo po knjigarnah in osnovnih šolah,« pojasnjuje Maruša Kmet, glavna direktorica založbe Rokus Klett. Če bodo naročila prejeli šele avgusta ali še kasneje, se lahko zgodi, da bodo učenci dobili učbenike z veliko zamudo, morda šele oktobra ali novembra. V vmesnem času bodo otroci v šolah brez učbenikov.