Ameriško vrhovno sodišče v teh dneh začenja z letnimi počitnicami, pred tem pa je objavilo več odmevnih, tudi prelomnih razsodb. Verjetno najbolj je odmevala odločitev, da imajo istospolni pari po ustavi pravico do poroke. V ZDA se sicer toleranca do takšnih porok naglo krepi, so pa bile še vedno prepovedane v trinajstih zveznih državah. Druga velika odločitev je še enkrat potrdila ustavnost Obamove zdravstvene reforme in v Beli hiši so gotovo čutili veliko olajšanje, da se bistveni element njegove dediščine ni znašel pred morda nerešljivimi težavami.

Te in druge odločitve sodišča so spravile zainteresirano javnost na noge, na vrhovne sodnike pa se je vsul plaz kritik z ene in druge strani, kar sicer ni neobičajno. Senator iz Alabame Jeff Sessions je denimo dejal, da dejstvo, da pet oseb, ki so na položaj imenovane dosmrtno, ukazuje tako veliki bazi ljudi, »resnično škoduje vladavini prava«. Mislil je na razsodbo o istospolnih porokah, ki je bila sprejeta s petimi glasovi proti štirim. Zanimiveje je, kako so drug do drugega ostri tudi sodniki. Konservativni Antonin Scalia je denimo o mnenju večine glede istospolnih porok zapisal, da gre za »grožnjo ameriški demokraciji«, ki jo spodkopavajo osebe, ki zasedajo enak položaj kot on sam.

Vselej 5:4, le enkrat 6:3

Skoraj vse razsodbe so znova potrdile, da je ameriško vrhovno sodišče razklano na pol. Liberalni sodniki so pri vseh odločitvah držali skupaj, prav tako konservativni, jeziček na tehtnici pa je vselej premaknil zmerno konservativni, a nepredvidljivi sodnik Anthony Kennedy. Le ena od razsodb je vidno izstopala, to je bila odločitev o Obamovi zdravstveni reformi, ki jo je poleg liberalnih sodnikov in Kennedyja podprl še konservativni predsednik vrhovnega sodišča John Roberts. Čeprav njegov glas ni bil odločilen, so se nanj vsule kritike konservativcev. »Robertsovo imenovanje je bilo katastrofalna napaka,« je zapisal komentator Ben Shapiro. Robertsa je imenoval »predsednik Bush mlajši«, mnogi na desnici pa so Robertsa v teh dneh primerjali z Davidom Souterjem, kar je v teh krogih žaljivka. Sicer že upokojeni Souter je bil vrhovni sodnik, ki ga je imenoval predsednik Bush starejši s pričakovanjem, da ima konservativne poglede, potem pa je vedno potegnil z liberalno stranjo.

Roberts je dodatnih kritik deležen tudi zato, ker je že drugič rešil Obamacare. Leta 2012 je dal celo odločilni glas za to, da je sodišče podprlo ustavnost zdravstvene reforme. Takoj po odločitvi je odletel na počitnice na Malto, zato se bolj šaljivi zdaj muzajo, kako daleč bo odletel tokrat, da bo do njega prišlo čim manj kritik.