Medtem ko je bilo še pred desetimi leti v Sloveniji vsega skupaj pet (legalnih) hotelov za male živali – nobeden od teh ni bil v Ljubljani – jih je danes samo v prestolnici in njeni okolici več kot deset. In če so bili še pred časom tovrstni hoteli bolj kot ne sezonska dejavnost, so danes atraktivni skozi vse leto, saj poleg hotelskih storitev domala vsi po vrsti ponujajo še druge aktivnosti – dnevno varstvo oziroma vrtec, kot se temu reče v žargonu, sprehajanje, šolanje in podobno. In še ena razlika je nastala z leti, vsaj v Ljubljani: vse več je nadstandardnih hotelov, ki hišne ljubljence gostijo v za to prirejenih dnevnih sobah, čedalje manj pa klasičnih nastanitev s pesjaki.

Najcenejši je pri Blagovici

Eden najstarejših pasjih hotelov na tem območju je Pr' Lumpiju, ki je na Malem Jelniku, dober kilometer od avtocestnega izvoza Blagovica v smeri proti Mariboru. Je tudi najcenejši hotel izmed vseh, ki smo jih preverjali. Nočitev za velike pse stane 15 evrov, za srednje 14, za majhne 13, za pritlikave pasme in mladiče pa Sašo Us zaračuna le 10 evrov. »Na voljo imamo pet boksov, ki so pozimi ogrevani, na razpolago pa je tudi luksuzni boks s kavčem in televizorjem. Psa sprehajamo dvakrat do trikrat na dan, pri nas se lahko pes tudi okopa ali pogleda svojo najljubšo oddajo. S posebnim vozilom za prevoz živali ga po potrebi peljemo tudi k veterinarju ali pasjemu frizerju,« svoje storitve predstavi Us, ki manjše pse, na primer čivave, gosti kar v hiši.

V ceno nastanitve je vključena tudi hrana. Lastniki povedo, katere brikete jedo njihovi kosmatinci, Us pa jih nabavi – ne glede na ceno oziroma blagovno znamko. »Veste, če je hrana poceni, je pes tudi več poje. Če pa je draga in brez balasta, je snede bistveno manj, ker dobi v manjših količinah vse, kar potrebuje,« nevsakdanjo poslovno skrivnost razkrije šef pasjega hotela Pr' Lumpiju.

Po njegovih besedah je obisk že vseh osem let konstanten, čeprav priznava, da v zadnjih dveh letih doživlja osip strank iz drugih koncev Slovenije. »Včasih so k meni hodili iz Maribora in z Obale, zdaj pa so tudi tam odprli hotele, tako da k nam zahajajo predvsem psi iz Ljubljane in Kamnika.«

Pasji Hilton

Za nastanitev v pasjih hotelih morajo lastniki štirinožcev s seboj prinesti tudi pasji potni list, v katerem mora biti zabeleženo zadnje cepljenje proti steklini. V večini hotelov vnaprej opozarjajo, da so agresivni psi nezaželeni, ponekod tudi visoko breje ali goneče se samice, kot na primer v pasjem hotelu CityDog v Zalogu, ki ga že osem let vodi Alenka Spazzapan in kjer je cena nočitve 24 evrov. »Morate videti kakšno namestitev ponujamo. To je nadstandard. Psi ne živijo v pesjakih, ampak v notranjih prostorih. Na voljo imajo dnevno sobo, kavč oziroma vso komoditeto kot v domačem okolju,« najdražjo nastanitev v Ljubljani opraviči Spazzapanova, tudi pasja inštruktorica.

Po njenih besedah je hotel primeren za pse, ki so vajeni bivanja v notranjih prostorih in ki so ves čas v stiku z ljudmi. »V našem hotelu se nekdo ves čas ukvarja s psi, kot v vrtcu. Zato se naš hotel ne more primerjati s tistimi, ki imajo pse v kletki, jih dvakrat na dan spustijo in jim vržejo pest briketov. Pri nas jih tudi kopamo, za vse poskrbimo,« prej povedano podkrepi Spazzapanova in pristavi, da imajo do 15. septembra vse kapacitete že zasedene.

Na podobnem principu je zasnovan tudi pasji hotel Najboljši prijatelj, ki domuje v Dravljah. Ta je sicer malenkost cenejši (22,5 evra na noč) oziroma – kot pribije njegov šef Niko Premuš – najcenejši te vrste.

Družno ob ogromnem televizorju

A v okolici Ljubljane je še en cenejši hotel za petične pse. V Smrčkovem gaju, ki je v Gradišču nad Pijavo Gorico, lahko pes čez noč nemoteno smrči za 15 evrov (brez hrane), prav tako pa ima na voljo veliko pasjo dnevno sobo z dodatnim prostorom, ki je opremljena »po človeško« – s kavči in drugimi udobnimi ležali. Zraven lahko v družbi vrstnikov na ogromnem televizorju spremlja televizijski kanal Animal Planet. »Psi prosto bivajo v tem prostoru, imajo pa tudi prost izhod na ograjen zunanji del. Dvakrat na dan jih tudi sprehodimo. Izbiramo pa le neagresivne pse oziroma take, ki nimajo agresivnih gospodarjev,« se zasmeji šef hotela Žiga Keber.

In kaj počno psi z ogromnim televizorjem? »Ne boste verjeli, kako radi gledajo televizijo. Mi smo imeli psičko pasme mops, ki je ves čas gledala nadaljevanko Lassie se vrača. Kadar je bila Lessie na sceni, je vedno godrnjala. Ko pa se je v eni epizodi Lessie izgubila v gozdu in je prišel volk, se ji je strgalo in se je začela zaganjati v televizor. Zato tisti, ki pravijo, da psi ne gledajo televizije, nimajo pojma o psih,« vehementno zatrdi Keber, ki pride pse svojih strank iskat tudi na dom.