Faktor X. Tako ameriški novinarji v različnih športih radi poimenujejo junaka, na katerega pred pričetkom pomembnih tekem javnost ni posebej pozorna, a nato odigra ključno vlogo pri zmagi ali osvojitvi lovorike. To pot je v finalu košarkarske lige NBA omenjeni naziv pripadel Andreju Iguodali, igralcu Golden State Warriors, ki so naslov prvaka osvojili prvič po 40 letih. V moštvu iz Oaklanda v Kaliforniji s svojimi veščinami sicer najbolj izstopata Steph Curry in Klay Thompson, a je predvsem na zadnjih treh tekmah levji delež tako v obrambi kot v napadu postoril Iguodala.

Košarkar iz Springfielda v Illinoisu je tako postal prvi najkoristnejši igralec v zgodovini, ki v finalni seriji ni začel vseh tekem v začetni peterki svojega moštva. »Pot je bila prekleto dolga. A tako posebne sezone še nisem doživel,« je premočen od šampanjca kmalu po podelitvi individualne lovorike povedal Andre Iguodala. Pred začetkom letošnje sezone je kar 758 zaporednih tekem začel v prvi peterki. V letošnji je opravljal vlogo jokerja s klopi vse do četrte tekme finala, ko ga je trener Steve Kerr potisnil v prvo bojno linijo namesto avstralskega centra Andrewa Boguta. Poteza, ki je odločila, kdo bo prvak lige NBA. »Andre nam je rešil sezono. Je pravi profesionalec, ki se nikoli ne pritožuje nad svojo vlogo v moštvu. Takšnim ljudem se slej kot prej zgodijo dobre stvari,« je z izbranimi besedami o svojem soigralcu govoril Draymond Green. Iguodala je največ dela opravil v obrambi, kjer je imel težko nalogo pokrivati LeBrona Jamesa. Omejil ga je na 38,1-odstotni met iz igre, kar strokovnjaki onkraj luže ocenjujejo za ključni element pri zmagi Golden Statea. »Pri enaintridesetih letih imam že toliko izkušenj, da znam ostati miren, ko je to potrebno. Nikoli nisem imel potrebe, da se na silo izpostavljam. Če imam dober dan, bom metal. Če vidim, da je soigralec v boljšem položaju za dosego koša, bom podal. V obrambi pa je moje edino vodilo, da nikoli ne popuščam. Ne morete si predstavljati, kako natančno iz dneva v dan preučujem največje zvezdnike v ligi NBA. Ustaviti jih tako ali tako ne moreš, a če jim z določenimi potezami le malo zmotiš ritem, si naredil levji posel,« je skrivnost uspeha izdal Iguodala.

Toliko kot uživa v igranju za Golden State, ima svetovni prvak z reprezentanco Združenih držav Amerike in nosilec zlate kolajne z olimpijskih iger leta 2012 v Londonu rad življenje v Oaklandu. Zanj je namreč območje Silicijeve doline idealno za načrtovanje obdobja po košarki. To je spoznal, ko je pred leti po spletu začel trgovati z delnicami podjetij iz tehnološkega sveta. Od takrat je njegovo zanimanje za tehnologijo in svet tveganega kapitala zgolj naraščalo, zato že nekaj časa obiskuje tečaje podjetništva. »Ukvarjanje s tveganim kapitalom je zame podobna zadeva kot biti generalni direktor moštva NBA. Imate podjetje in različne scenarije. Pravi scenarij lahko podjetje izstreli na sam vrh. Podobno kot lahko pravi igralec NBA moštvo popelje do naslova prvaka,« je dva svetova, ki ga v življenju najbolj zanimata, slikovito predstavil Iguodala.

Kot večina športnih zvezdnikov je močno dejaven na spletnih socialnih omrežjih facebook, twitter in instagram, saj ima rad neposredno povezavo do oboževalcev, ki jo omenjene platforme nudijo. Njegovi sledilci in oboževalci vedo, da je ena glavnih stvari, o kateri rad debatira z njimi – moda. Posebno mesto v Iguodalinem življenju imajo športni copati, ki predstavljajo povezavo do njegovega otroštva v Springfieldu, saj je z vsakim parom izražal drugo plat svoje osebnosti. Tako ni čudno, da ima v svoji hiši posebno sobo, namenjeno zgolj obuvalom, pred vsako tekmo pa deluje, kot bi ga oblekla kakšna od svetovnih modnih ikon. »To je del kulture. Pri temnopoltih košarkarjih prihaja na takšen način na plan ponos na afriške korenine. Zdaj, ko modni oblikovalci izdelujejo čevlje tudi za tiste, ki imamo številko 48 ali več, je vse skupaj še lažje,« pove v smehu. In nadaljuje: »Ob tem pa morate vedeti, da imamo košarkarji idealno fizično strukturo za nošenje oblačil. Smo visoki in suhi, kot pravi manekeni.«