Skupno zasedanje parlamentarnih odborov za notranje zadeve in za obrambo je bilo včeraj namenjeno oceni varnostnih tveganj zaradi napovedanega prihoda več sto beguncev iz Sirije in Eritreje v Slovenijo, kar je predlagala evropska komisija. Pobudniki seje iz vrst SDS so poudarjali, da mora biti Slovenija do beguncev solidarna, obenem pa da mora preveriti, ali se med njimi ne skrivajo morebitni teroristi. Poslanci Socialnih demokratov in Združene levice so jim očitali, da poskušajo ustvariti vtis izrednih razmer in da pogled na begunce stereotipizirajo. Nevarnosti zaradi beguncev ni oziroma je neznatna, nevarno pa je govorjenje o nevarnosti, so oporekali sklicateljem. Stranka modernega centra je preigravala na sredini, češ da je treba razumeti obe strani. Predstavniki vlade pa so zagotovili, da je situacija v Sloveniji za zdaj še pod nadzorom. Vendar se utegnejo razmere spremeniti, saj se spreminjajo tudi migracijski tokovi.

Razprava o varnostnem tveganju, ki da ga predstavljajo begunci, je sicer že stara – in vedno enaka. »Razumljivo je, da vlade poskušajo izboljšati varnostne mehanizme, da ne bi bilo zlorab mednarodnega azilnega sistema. A bila bi strašna ironija, če bi tisti, ki bežijo pred terorjem, postali žrtve vojne proti terorizmu,« je novembra 2001 opozarjal Ruud Lubbers, tedanji visoki komisar za begunce Združenih narodov.

Poslanec Združene levice Franc Trček je včeraj ocenil, da so tovrstne razprave »izgubljanje časa«. Iz razprave poslancev in predstavnikov vlade objavljamo nekaj poudarkov...

»Migracije posredno ali neposredno vplivajo na državno varnost. Pri tem moramo govoriti o humanosti in pomoči, ne smemo pa spregledati varnostnega vidika. Menimo, da predlog evropske komisije o kvotah ni dovršen, ker varnostnega vidika ne vsebuje. Obstaja namreč možnost infiltracije varnostno problematičnih oseb. Zato bosta ključna izbor in varnostno preverjanje oseb.

Ker Slovenija leži na balkanski poti, pa se lahko migracijski tok preusmeri tudi k nam. Tudi to bo treba upoštevati v razpravi o tem, koliko beguncev naj Slovenija prejme.«

Vesna Györkös Žnidar, ministrica za notranje zadeve

»Še tako skrben pregled oseb ne bo mogel izločiti vseh borcev Islamske države, ki bodo med begunci...

Če bo vzpostavljen mehanizem kvot, bo v Evropo najprej prišlo dvesto tisoč, nato dva milijona in potem dvajset milijonov ljudi. Potem bo Evropska unija povsem drugačna, kot je danes.«

Branko Grims, SDS

»Švedski najboljši nogometaš vseh časov Zlatan Ibrahimović je bosanski begunec.«

Matjaž Nemec, SD (Ibrahimović je resda otrok ekonomskih migrantov iz Bosne in Hercegovine, rojen na Švedskem, op. p.)

»Frontex (agencija za nadzor zunanjih meja EU, op. p.) ugotavlja, da neposredne povezave med izrednimi migracijami in terorizmom ni mogoče potrditi. Vprašanje pa je, kaj bo, če bomo begunce postavljali v položaj, da smo mi 'prvi', oni pa neki 'tretji' ljudje, med katerimi mi izbiramo, ali ustrezajo naši podobi ali ne, in jih bomo sprejeli le, če bomo blagovolili.«

Jan Škoberne, SD

»Napovedali ste, da boste sprejeli dva ujetnika iz Guantanama. Vaš predsednik vlade se je slikal z Obamo na ta račun. Ampak tudi na tem področju niste ničesar naredili.«

Žan Mahnič, SDS, Socialnim demokratom oporeka, da o svoji humanosti le govorijo, nič pa ne naredijo

»Z vidika MNZ ne gre za izredne razmere. Res pa je, da smo opozorili na možnost intenzivnejšega migracijskega dogajanja v prihodnosti. Ne kriminaliziramo beguncev in ne problematiziramo njihovega prihoda. Dejstvo pa je, da so migracijski kanali tudi zlorabljeni.«

Boštjan Šefic, državni sekretar na MNZ