Visoki komisariat za begunce pri Združenih narodih je potrdil poročila, da pogrešajo 700 beguncev z ribiške ladje, ki je v noči na nedeljo poslala klic na pomoč; 49 so jih reševalci še živih potegnili iz vode. Po pripovedovanju preživelih naj bi bilo na 20-metrski ladji na stotine ljudi.

Italijanska obmorska straža je po tem, ko je prejela klic na pomoč, k ribiški ladji napotila portugalsko tovorno ladjo King Jacob, ki je bila v bližini. Tragedija se je zgodila pravzaprav pred očmi portugalskih mornarjev. Ti poročajo, da je tovorna ladja pripeljala v bližino ribiške ladje, begunci pa so se skušali v želji, da bi bili čim prej rešeni, preriniti na eno stran že tako preobremenjenega plovila. Ribiška ladja se je ob tem prevrnila. Na mesto nesreče je pohitelo več italijanskih ribiških čolnov, v obsežni reševalni akciji pa sodeluje tudi na ducate ladij italijanske obalne straže, mornarice, ladje z Malte ter letala in helikopterji. Upanje, da bodo še našli preživele, je majhno; večina beguncev na ladji ni znala plavati, poleg tega pa ima Sredozemsko morje trenutno le 16 stopinj. Do včeraj opoldne so iz vode potegnili 24 trupel.

Italijanski premier: Masaker v Sredozemskem morju

Italijanski premier Matteo Renzi je zaradi nesreče šokiran. »Vsak dan doživljamo masaker v Sredozemskem morju, le kako lahko ob toliko trpljenja ostanemo ravnodušni...« je dejal Renzi.

Če se bodo potrdile domneve o številu žrtev v zadnji nesreči, se bo število beguncev, ki so letos umrli v vodah Sredozemskega morja, povzpelo na 1500, samo v zadnjih dneh se je utopilo več kot 1000 ljudi. Že na začetku prejšnjega tedna je v nesreči po pričanju preživelih utonilo okoli 400 ljudi, številke so po vsej verjetnosti še večje, saj vseh nesreč niti ne odkrijejo. Italijanska vojna mornarica, obalna straža in ladje pogosto kritizirane misije Evropske unije za zaščito meja Triton so le v zadnjem tednu iz vode rešile 11.000 ljudi. S prihodom pomladi in poletja se bo tok beguncev iz Afrike čez Sredozemsko morje v smeri Evrope zagotovo še povečal.

Tiskovna predstavnica Visokega komisariata za begunce Združenih narodov Carlotta Sami je zato Evropsko unijo pozvala, naj vzpostavi humanitarni koridor za begunce, ki želijo v Evropo. »Treba je preprečiti, da so migranti prisiljeni potovati na tako nevaren način, pri katerem tisoči umrejo.«

Na vesti Bruslja

Županja Lampeduse Giusi Nicolini računa, da se bodo tragedije dogajale še naprej. »Kdor beži iz hiše, ki gori, stori vse, da bi se rešil. Sredozemsko morje je postalo pokopališče in Italija je prepuščena sama sebi,« je dejala Nicolinijeva. Župan Palerma Leoluca Orlando pa je dejal, da ima mrtve iz Sredozemskega morja na vesti Bruselj. Evropska unija ne more več gledati stran, ko se na pot podajajo celi narodi. Vzpostavitev humanitarnih koridorjev je po njegovem nujna, če hočejo preprečiti nadaljnje begunske katastrofe.

Evropska komisija je pretresena zaradi begunske tragedije, so sporočili iz Bruslja. »Evropska unija kot celota ima moralno in človeško dolžnost, da ukrepa.« Dokler obstajata vojna in revščina v njeni soseščini, bodo ljudje iskali pribežališče v Evropi, zato je pomembno sodelovanje z državami, od koder begunci prihajajo, in tranzitnimi državami. Sredi maja bo evropska komisija predstavila strateški dokument o migracijski politiki, Evropa pa potrebuje hitre odgovore, da bi preprečila nadaljnje žrtve.

Begunska tragedija je Evropo pretresla že jeseni 2013, ko je pred Lampeduso utonilo 366 beguncev. Italija je tedaj vzpostavila reševalno misijo Mare Nostrum, ki je po zagotovilih italijanskih oblasti rešila okoli 100.000 življenj. Toda stroškov v višini 10 milijonov evrov na mesec Italija ni več zmogla pokriti sama, druge evropske države pa ji niso hotele priskočiti na pomoč.

Oktobra lani je Italija reševalno misijo ustavila. Naslednica je misija Triton pod nadzorom evropske agencije za nadzorovanje meja Frontex, ki pa ima na voljo le 2,9 milijona evrov na mesec in ožje območje delovanja. Ker ni reševalna misija, temveč samo nadzoruje meje Unije, deluje le neposredno pred italijansko obalo.