Vse kaže, da težav z nadaljevanjem gradnje nove ljubljanske urgence vendarle še ni konec. Pri SGP Pomgradu, ki je bil prvotno izbrani ponudnik, razmišljajo o pritožbi. »Storili bomo vse, da zaščitimo poslovne interese skupine Pomgrad in 650 zaposlenih v naši skupini,« je napovedal predsednik uprave Igor Banič.

V Pomgradu za nov razpis

Dokončno se bodo o pritožbi odločili, ko preučijo odločitev ministrstva za zdravje, da podpiše pogodbo s Kolektorjem Kolingom. Ta je bil na razpisu sicer za dobrega pol milijona cenejši od Pomgrada, ki bi urgenco gradil za 22,35 milijona evrov z DDV, a je ministrstvo za zdravje njegovo ponudbo zavrnilo kot neustrezno. Državna revizijska komisija je v imenu nove zakonodaje, ki dopušča več možnosti za spreminjanje in dopolnjevanje ponudb, Kolektor Kolingu ugodila.

Po oceni SGP Pomgrada bi bilo primerno, da bi na ministrstvu v tej situaciji namesto odločitve za pogodbo s Kolektorjem Kolingom razpis razveljavili in s tem omogočili konkurenčnejše ponudbe. »Samo na tak način bo zagotovljena enakopravnost vseh ponudnikov, kot jo zahteva zakon,« ugotavlja Banič. Zavedajo se, da je gradnja ljubljanske urgence nujna in bodo s tem rešene dolgoletne prostorske težave, je poudaril, vseeno pa ne morejo pristati na izbiranje »izvajalca, ki ne spoštuje osnovnih načel poslovanja«.

Reference oziroma pogoji za izvajalca so bili v razpisu jasno opredeljeni, menijo v Pomgradu. Če bo obveljalo, da si lahko razpise vsak razlaga po svoje in ponudbo zatem dopolnjuje, dokler ne bo popolna, pa bo pri razpisih štela le cena, opozarjajo. »Država se bo morala vprašati, kam praksa na področju javnih razpisov v gradbeništvu vodi in ali si sploh želi slovenskega gradbeništva,« je dodal Banič. Sprašuje se, ali bo urgenco kot partner gradilo hrvaško podjetje, ki je trenutno v insolvenčnem postopku (kot podizvajalca je Kolektor Koling navajal varaždinsko podjetje Zagorje-Tehnobeton, op. p.).

Želje, da se ne bi zavleklo

Ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc upa, da se bo lahko gradnja nove urgence vendarle čim prej nadaljevala. Kot poudarja, se zavedajo, v kako težkih razmerah urgenca deluje danes.

Tudi v. d. generalnega direktorja UKC Ljubljana Simon Vrhunec si ne želi dodatnega odlašanja: »Večji zamik bi lahko pomenil težave zaradi prestavljanja komunalnih vodov, dela pa bi namesto letos začeli šele prihodnje leto aprila ali maja,« se boji. Poleg tega, opozarja, so razmere v zastarelih prostorih urgence takšne, da je težava vsak mesec zamude.