Pogosto se zgodi, da pes še ni popolnoma vzgojen, lastniki pa se odločajo, ali naj ga vzamejo s seboj. Če ga pustijo doma, svetujeva, naj s tem ne obremenjujejo drugih družinskih članov, še posebno, če ti ne poznajo postopkov vzgajanja. Poiščejo naj pasji hotel, ki je v skladu z zastavljenimi cilji lastnikov – torej brez pretiranega razvajanja in z zadostno mero psihofizičnih zaposlitev. Če pa se odločijo, da psa kljub vsemu vzamejo s seboj, je dobro upoštevati nekaj osnovnih usmeritev. Seveda, čim bolje je pes vzgojen, tem lažje bo.

Na pot v večernih ali zgodnjih jutranjih urah

Najprej morate poskrbeti za zdravstvene zahteve, ki jih predpisuje država, v katero potujete. Pozanimajte se, katera cepljenja mora pes opraviti, katera potrdila potrebuje in na kakšen način boste ob prihodu domov poskrbeli, da ne bo prišlo do težav z zdravjem (na primer srčnih glist). Svetujeva posvet pri veterinarju.

Pozanimajte se, kje v bližini kraja letovanja je veterinar. Priskrbite si naslov in telefonsko številko ter preverite delovni čas ambulante. S seboj vzemite cepilno knjižico. Prinesite tudi prvo pomoč, da boste lahko sami ukrepali ob morebitnih nesrečah in ga nato varno pripeljali do veterinarja.

Poskrbite, da bo prevoz čim varnejši. Priporočava prevažanje v boksu, kjer je pes zaščiten in ločen od potnikov. Ob nesreči ga ne bo vrglo iz avtomobila ali v sopotnike, prav tako ne bo mogel ugrizniti, če se bo prestrašil ali poškodoval. Če potujete čez dan, poskrbite za ustrezno hlajenje (brez klimatske naprave ne bo šlo) in senco. Najodgovorneje je, da se na pot odpravite v večernih ali zgodnjih jutranjih urah. Psa nikoli ne puščajte v avtu. S seboj vzemite svežo vodo in naredite vmesne postanke (za razgibavanje in iztrebljanje), pri mladičkih naj bodo pogostejši.

Po plavanju obvezno prhanje

V novem bivališču psu določite svoj prostor. Predlagava, da pravila ostanejo čim bolj enaka tistim, ki veljajo doma. Torej, če doma spi na ležišču, tega pripeljite s seboj. Če ima svoj prostor v boksu, ga vzemite tudi na dopust. Zagotovite mu, da se bo na prostoru počutil dobro, da bo imel mir. Že sama zamenjava okolja je dovolj stresna, zato ne potrebuje dodatnega nemira. Poskrbite tudi, da bo prostor primerno hladen, saj se lahko psi hitro pregrejejo.

Pri potovanjih v toplejše kraje (na morje) je gibanje za psa bolj ali manj omejeno. Glavne aktivnosti naj potekajo v hladnejšem delu dneva, predvsem zjutraj pa tudi zvečer, pri čemer poskrbite za zadostno količino vode in sence. Pomembno pa je, da aktivnosti ne opustite z izgovorom, da ste na dopustu in morate počivati. Lahko jih prilagodite, na primer namesto teka izvajate plavanje (če je psu to všeč). Paziti morate, da ne popije preveč slane vode, in ga po plavanju tudi oprhati. Glede na to, da dopust pomeni zamenjavo okolja, je pes morda že zaradi tega malo pod stresom. Zato moramo biti še posebno pazljivi ob srečevanju z drugimi psi. Odsvetujeva stik s potepuškimi psi. Če pse poznate (na primer stalni sosedje) ter so vzgojeni in socializirani, jih lahko spustite blizu. Sicer (nepotrebne) stike odsvetujeva.

To so osnovni napotki, ki se razlikujejo glede na to, kam se odpravljamo na dopust. V splošnem veljajo za vse destinacije, a velja upoštevati dejstvo: čim bolj je pes vzgojen, tem lepše se bo obnašal na dopustu in tudi nam bo prijetno.

www.alfakan.si