Še prejšnji mesec je bilo Zavezništvo liberalcev in demokratov za Evropo (ALDE) po številu strank iz Slovenije najbolj »bogata« evropska politična družina. V njem je bilo namreč kar pet slovenskih strank: LDS, Zares, Državljanska lista, ZaAB in SMC. Po zasedanju sveta ALDE v Oslu prejšnji teden pa sta članici le še Stranka modernega centra in Zavezništvo AB. Zares in DL sta namreč iz družine evropskih liberalcev izstopili, LDS pa so zaradi neplačevanja članarine izključili.

Generalni sekretar ALDE Jacob Moroza Rassmusen je včeraj pojasnil, da so tudi Zares zaradi neizpolnjevanja pogojev za članstvo na zasedanju v Oslu nameravali izključiti. A je stranka nekaj dni pred tem sporočila, da želijo zaradi nestrinjanja s politično usmeritvijo, ki jo je ALDE podpiral pri varčevanju, izstopiti sami.

Zares je ogorčena nad evropsko politiko

Stranka Zares je bila v svojem izstopnem pismu zelo ostra do ekonomske politike evropske komisije. Po njenem prepričanju je bila ta v zadnjih letih katastrofalna, posledice pa niso zgolj ekonomske narave, temveč takšna politika močno škoduje demokraciji in svobodi. Del tovrstne politike – tako zaradi podpiranja spornih praks kot zaradi nedvigovanja glasu – je bil po prepričanju Zares tudi ALDE.

Upanje, da se bodo zadeve po lanskih evropskih volitvah spremenile na bolje, se po navedbah omenjene zunajparlamentarne stranke ni uresničilo: sramotna »pogajanja« z Grčijo so le simptom in najboljši pokazatelj iste stare slepe politike EU, ALDE pa še vedno ne dvigne glasu oziroma takšno politiko aktivno podpira. »Nesrečne posledice politike evropske komisije so se razširile tudi v Slovenijo. Naša vlada (ki jo vodi stranka SMC, članica ALDE) sprejema ukrepe, ki so več kot očitno motivirani z nasveti in/ali pritiski iz Bruslja ter preprečujejo hitrejše okrevanje države,« so kritični v stranki Zares.

V DL in LDS odhod obžalujejo

Nasprotno pa v DL izstopa iz liberalne družine ne utemeljujejo z nasprotovanjem njihovi politiki, saj to ocenjujejo kot izredno pomembno za doseganje liberalnih ciljev. Za to potezo so se odločili predvsem zaradi slabe finančne situacije, saj jim na zadnjih državnozborskih volitvah ni uspelo priti v parlament. Kot pravijo, bodo zdaj moči usmerili v krepitev stranke na slovenskem političnem prizorišču in prilagajanju financ novi situaciji. Kasneje pa se bodo – če bo le mogoče – z veseljem vrnili v ALDE. Ob tem v DL poudarjajo, da so vse finančne obveznosti do družine evropskih liberalcev poravnali.

To pa ni uspelo LDS, zaradi česar jo je, kot rečeno, ALDE izključil iz svojih vrst. Prošnje LDS, naj tega ne stori, torej niso zalegle. Po besedah generalnega sekretarja Roka Hribarja v stranki takšno odločitev obžalujejo. Prepričani so, da LDS zastopa vrednote, za katere se zavzema tudi ALDE, zato pričakujejo, da bo stranka v kratkem ponovno postala članica te družine.