Po odrejenem enomesečnem priporu je odvetnik osumljenega zdravnika Ivana Radana včeraj že pripravljal pritožbo, o kateri bo moral zunajobravnavni senat ljubljanskega okrožnega sodišča odločiti v 48 urah. Odvetnik Milan Krstić je že po zaslišanju pred preiskovalno sodnico dejal, da se ne more strinjati s priporom zaradi ponovitvene nevarnosti, saj Radan ni več zaposlen kot zdravnik, tako in tako pa je prepričan o njegovi nedolžnosti.

Na ljubljanskem okrožnem sodišču so nam včeraj potrdili, da je Radan trenutno utemeljeno osumljen sedmih umorov, devetih kaznivih dejanj nedovoljenega slikovnega snemanja, šestih kaznivih dejanj omogočanja uživanja prepovedanih drog ali nedovoljenih snovi v športu ter še ponarejanja listin in zlorabe uradnega položaja. Izvedeli smo še, da naj bi preiskovalna sodnica pripor zaradi ponovitvene nevarnosti odobrila predvsem zaradi teže in števila očitanih umorov.

Kvalifikacija umora se lahko še spremeni

Glede na to, da se je sporno ravnanje zdravnika, ki naj bi sedmim težkim bolnikom na intenzivni negi nevrološke klinike skrajšal življenje oziroma pospešil njihovo umiranje, po naših informacijah nekaj časa obravnavalo kot kaznivo dejanje uboja, je bila včerajšnja vest, da ga dolžijo celo sedmih umorov in ne ubojev, nekoliko presenetljiva. Toda neuradno smo izvedeli, da ga tožilstvo trenutno sumi težje oblike umorov. Pacientom naj ne bi želel le olajšati zadnjih dni umiranja (na lastno pest), temveč naj bi to počel iz morilske sle.

Nikakor pa to ne pomeni, da bodo tožilci kaznivo dejanje umora (za večkratni umor je najvišja zagrožena kazen celo dosmrtni zapor) zagotovo zapisali tudi v morebitno obtožnico, saj je po naših informacijah še povsem mogoče, da se bodo po opravljeni sodni preiskavi morda odločili za blažjo obliko naklepnega kaznivega dejanja zoper življenje in telo. Sodna preiskava bo izjemno kompleksna. Med drugim bodo zaslišali veliko prič in več izvedencev medicinske stroke. Prav tako bo treba v preiskavi razčistiti več etičnih dilem, tožilstvo, sodstvo in obramba pa bodo pri tem orali ledino, saj sodne prakse na področju pospeševanja umiranja pri bolnikih na lastno pest ni.

Hujša samopoškodba v priporu

Tudi že končani predkazenski postopek (kriminalistična preiskava, ki jo je usmerjalo ljubljansko tožilstvo) je bil po naših informacijah izjemno obsežen, vanj pa je bil vključen tudi sodni izvedenec medicinske stroke, ki naj bi v svojem strokovnem mnenju potrdil sume o spornih Radanovih dejanjih. Kot smo že poročali, so pri njem našli tudi fotografije umirajočih, zaradi česar ga dodatno dolžijo neupravičenega slikovnega snemanja, včeraj pa smo izvedeli še, da naj bi Radan v zadnjih letih podpisal več kot tisoč spornih receptov. Med drugim naj bi tudi sam sebi predpisoval psihoaktivna zdravila, od katerih je bil odvisen.

V času, ko je delal na intenzivnem oddelku nevrološke klinike, kamor so ga premestili prav zaradi težav z odvisnostjo, so ga kolegi dojemali kot strokovnega zdravnika in neproblematičnega človeka. Ko se je v začetku januarja v javnosti pojavil prvi sum evtanazije, za katerega naj bi bil odgovoren Radan, pa je padel v hujšo osebno krizo. Včeraj ponoči se je v priporu celo huje namerno poškodoval. Po naših informacijah ne toliko zaradi pripora samega, temveč predvsem zaradi teže obtožb, ki mu jih očita tožilstvo. Po resni samopoškodbi so ga iz pripora včeraj prepeljali v ljubljanski klinični center.