Predsednik republike Borut Pahor in upokojeni brigadir Tone Krkovič ohranjata dobre odnose. Krkovič se je namreč dober teden po tem, ko je po odločitvi ustavnega sodišča v zadevi Patria zapustil zapor na Dobu, že oglasil na Erjavčevi, kjer ga je vljudnostno pozdravil predsednik države in vrhovni poveljnik obrambnih sil.

Pahor na vseh festivalih

»Gospod Krkovič se je 4. maja 2015 na povabilo vodje kabineta dr. Alje Brglez oglasil v Uradu predsednika Republike Slovenije in se z njo sestal na delovnem sestanku,« so naše informacije potrdili v predsednikovem uradu. Ob tem so dodali, da sta se Brglezova in Krkovič pogovarjala o pripravah na četrto prireditev Mati domovina, ki bo letos decembra v Cankarjevem domu. »V času njunega sestanka je predsednik republike g. Krkoviča vljudnostno pozdravil,« so še navedli na Erjavčevi.

Naši sogovorniki sicer poudarjajo, da je omenjeni delovni sestanek mogoče razumeti tudi v kontekstu dogodkov, ki so se zvrstili prejšnji teden. V petek je namreč Slovenska vojska v Murski Soboti praznovala svoj praznik, Združenje za vrednote slovenske osamosvojitve (VSO) pa je na isti dan ustanovitev Manevrske strukture narodne zaščite zaznamovalo s prireditvijo Ponosni na Slovenijo v Ljubljani. Poleg tega je stranka SDS na izredni seji parlamentarnega odbora za obrambo nasprotovala povišanju brigadirja Davida Humarja v generalmajorja. In kot je znano, je Pahor sklenil, da bo s Humarjevim povišanjem počakal.

Festival slovenske domoljubne pesmi Mati domovina, ki ga je zasnoval Krkovič, so lani decembra s podporo Radiotelevizije Slovenija izvedli že tretjič. Kot je znano, je upokojeni brigadir pesem Mati domovina spesnil v počastitev dvajsetletnice samostojne slovenske države. Predsednik države Borut Pahor navdušenja nad Krkovičevim projektom, ki povezuje »slovenski živelj doma in po svetu«, ni nikoli skrival. Udeležil se je prvega festivala, ki je kmalu po njegovi izvolitvi potekal v Kočevju, drugega v Grosupljem in zadnjega v Cankarjevem domu, na katerem so prisotni med drugim zahtevali tudi Krkovičevo izpustitev iz zapora. Pahor si je po tretjem Krkovičevem festivalu ogledal tudi uniformirani postroj članov VSO, ki je bil konec leta 2010 ustanovljen na pobudo Lojzeta Peterleta, Janeza Janše, Krkoviča in Igorja Bavčarja.

Pomagajo tudi državna podjetja

Slovensko kulturno-umetniško društvo Mati domovina (SKUD), sicer kolektivni član VSO, je po podatkih Ajpesa lani ustvarilo dobrih tisoč evrov minusa. Skupni prihodki društva so znašali slabih 30.000 evrov, od tega je bilo za polovico donacij. Kako uspešen je Krkovič pri zbiranju donacij, dokazuje tudi seznam podjetij v neposredni ali posredni državni lasti, ki so pomagala pri izvedbi njegovega festivala.

Dravske elektrarne Maribor so v letih 2012 in 2013 festival podprle s 5000 evri, družba Gen energija je za prvo izvedbo festivala namenila donacijo v višini 1500 evrov, Pošta Slovenije za dve izvedbi 2700 evrov, Petrol je leta 2012 delovanje društva podprl s 500 evri... S SKUD sodeluje tudi javna radiotelevizija, ki poskrbi za snemanje prireditve in nastopajoče. Lani sta tako nastopila Simfonični orkester RTVS in Otroški pevski zbor RTVS, dirigentsko palico pa je vihtel Patrik Greblo, vodja organizacijske enote glasbene produkcije na javnem servisu.

Sicer pa so proračunski uporabniki Krkovičevemu društvu, ustanovljenemu junija 2011, prvi predsednik pa je bil Franc Pojbič, do sedaj namenili slabih 35 tisočakov, največ zavod za šolstvo, grosupeljska občina in vladni urad za Slovence v zamejstvu in po svetu ter občina Kočevje. Državni in občinski prilivi so se na račun društva po podatkih supervizorja začeli stekati šele decembra 2012, torej v času druge Janševe vlade, ko je v Kočevju potekal prvi festival Mati domovina.