Klub K4 je v zadnjih letih doživel številne menjave vodstva in finančne težave, očitno pa se jim tudi tokrat ni izšlo po načrtih. Čeprav je bil obisk boljši kot v lanski sezoni, je finančno breme preveliko, da bi se lahko zavod Štirka financiral brez zunanje pomoči. Čeprav je bila ena od želja odcepitev zavoda od Študentske organizacije Univerze v Ljubljani, je ekipa kluba ugotovila, da zgolj z lastnimi sredstvi enostavno ne gre.

Ker za seboj, kot se je to v primeru K4 že zgodilo, ne bi radi pustili dolgov in neporavnanih računov, bodo sezono končali predčasno. »Glavni razlog za naš odstop je denar. Z nadzornim svetom smo sodelovali zelo korektno, nismo pa našli skupnega jezika glede nadaljnjega vodenja kluba. Izboljšal se je tudi odnos tistih, ki so sprva dvomili o novi ekipi, stare zamere in nastrojenost so se dokaj hitro polegle. A brez dodatnih zunanjih virov žal ne gre, teh pa nam ni uspelo najti. Naj navedem primer, da smo se prijavili na razpis ministrstva za kulturo in bili na njem celo uspešni, a finančna pomoč je bila smešno nizka, saj govorimo o znesku samo 2500 evrov,« pojasnjuje direktor Zavoda Štirka Janez Zupan.

Po klubski sceni so že zakrožile številne govorice – najglasnejša med njimi je, da bodo septembra klet na Kersnikovi 4 prevzeli italijanski investitorji, ki naj bi imeli s prostori drugačne načrte. Te in druge govorice je Aleš Logar, predsednik nadzornega sveta Zavoda Štirka in direktor Zavoda Kersnikova, zanikal. Čeprav K4 spet zapira svoja vrata, si želi, da bi bil klub septembra ponovno odprt. Tega sicer ne more zagotoviti, a pravi, da mora klub, ki ima takšno tradicijo in specifično ponudbo kot K4, nujno obratovati.

Storili bodo vse, da bi se klub septembra spet odprl

»Ekipa, ki odhaja, je s programskega vidika zadevo speljala odlično, finančno pa se žal ni izšlo. Za K4 iščemo dolgoročno rešitev. Brez večjih podpornikov, kot so Mestna občina Ljubljana, ministrstvo za kulturo ali študentske organizacije, očitno ne bo šlo. Zelo smo se trudili, da zavod Štirka ne bi potonil, in Janez Zupan je naredil veliko dobrega, tako da tu ni nobenih zamer. Kako bomo klub rešili, še ne vemo, konkretnih idej ali načrtov še ni na mizi. Bomo pa storili vse, kar je v naši moči, da najdemo rešitev, ljudi in vizijo, da bo lahko štirka septembra spet odprla svoja vrata,« zatrjuje Aleš Logar. Odhajajoča ekipa, ki 22. maja končuje že 25. sezono tega kluba, je v sezoni 2014/2015 priredila več kot 50 dogodkov z več kot stotimi domačimi in tujimi ustvarjalci. Na facebooku so v poslovilnem pismu zapisali, da so K4 v prvem letu samostojnosti vodili predvsem z navdušenjem.

Klub, katerega ponudba se osredotoča na pretežno alternativno elektronsko glasbo, tako spet zapira svoja vrata. Če bo njegova krovna organizacija (Zavod Kersnikova) našla rešitev, bodo ta ostala zaprta le do prihodnje sezone oziroma septembra. V nasprotnem primeru bo Ljubljana izgubila svoj najprepoznavnejši klub, ki uradno deluje že od 25. maja leta 1989.