Več kot 2000 oseb se je do včeraj zvečer podpisalo pod peticijo proti zaprtju Kluba K4, s katero podpisniki pozivajo tudi k odstopu novega vodstva. Med podpisanimi so nekateri ugledni kulturniki, umetniki in glasbeniki, tudi Aldo Ivančič, Simon Kardum, Igor Vidmar, Dragan Živadinov, N'toko in drugi. Prvi pa je novo vodstvo kluba »zaradi popolne nekompetentnosti opravljanja dodeljenih funkcij in vodenja zavoda« pozval k odstopu bivši direktor Kluba K4 Miloš Krajnc. Nanj je namreč novo vodstvo v prvi vrsti pokazalo s prstom in mu naprtilo krivdo za slabo finančno stanje zavoda, ki je botrovalo zaprtju.

Napovedujejo revizijo in kazenske ovadbe

Prejšnje vodstvo s Krajncem na čelu naj bi, kot sta včeraj ponovno poudarila direktor Študentske organizacije Univerze v Ljubljani Andrej Klasinc in direktor zavoda K6/4 Aleš Logar, »prikrival dejansko finančno stanje in zavajal z napačnimi podatki«. Lanskoletna izguba po njunih podatkih znaša 206.000 evrov, skupaj z izgubo iz minulih let pa je primanjkljaja 470.000 evrov. Samo neplačanih avtorskih honorarjev in študentskih napotnic je vsaj za 50.000, je povedal Klasinc in obljubil, da bodo najprej izplačali neporavnane honorarje. Okoli 35.000 evrov znaša dolg zavoda K6/4 do ustanovitelja, študentske organizacije, zaradi neplačanih najemnin in stroškov. »Za ta del dolga se bom zavzel za šestmesečni moratorij,« je še rekel Klasinc.

»Jasno je, da poslovanje zavoda ni bilo transparentno, posebej v zadnje pol leta, ko so že obstajali indici, da bo v vodstvu zavoda prišlo do menjave,« je še dodal. Krajnc je medtem kakršno koli odgovornost za nastalo situacijo že zanikal in novo vodstvo obtožil »sprenevedanja« in »manipuliranja z javnostjo«. Podajanja žogic in kazanja s prstom bo konec, ko bo opravljena zunanja revizija poslovanja zavoda, ki jo napoveduje Klasinc. Potem bo zoper odgovorne, tako na študentski organizaciji kot iz bivšega vodstva zavoda, vložil tudi kazenske ovadbe.

Kopja pa se lomijo tudi pri interpretacijah, kakšen naj bi bil namen kluba K4. Dejstvo je, da so se dolgovi Zavoda K6/4 kopičili že nekaj časa. Klub K4 nikdar ni ustvarjal omembe vrednega dobička, zadnjih pet let pa je domala vsako poslovno leto zaključil v rdečih številkah. »Toda Klub K4 v osnovi ni lokal, ki zasleduje profit. Kljub rdečim številkam je prejel številne mednarodne nagrade za najboljši klub, ekipa pa je ustvarjala program, ki mu pri nas ni para. A novo vodstvo Zavoda K6/4 v njegovi vsebini ne vidi dodane vrednosti in klub vidi kot diskoteko, ki ustvarja izgubo,« poudarja Krajnc. Medtem pa novo vodstvo trdi, da se zaveda pomena tega kluba. »Vemo tudi, da zavod ni profitabilna enota. Toda ko ustvari tako velik minus, se zaradi tega zamajajo tudi temelji drugih zavodov,« je še rekel Klasinc.

»Predstavnike v svet zavoda K6/4 se imenuje iz kvote skupine povezani«

Krajnc (in nekateri drugi sogovorniki, ki pa se ne želijo izpostavljati) pa medtem še opozarja, da naj bil novi direktor imenovan »na vprašljiv način«, tako kot so na sporen način izbirali tudi druge člane vodstvene ekipe. Na Dnevniku razpolagamo s koalicijsko pogodbo, ki so jo sklenile »struje«, ki obvladujejo študentsko organizacijo in v kateri so zapisali, kako si bodo razdelili »plen«, interesna področja, ministrska mesta in vodilna mesta v zavodih. Zapisali so na primer: »predstavnike v svet zavoda K6/4 se imenuje na predlog in iz kvote skupine povezani«. In tako se je zgodilo.

Predsedstvo študentske organizacije je v svet zavoda K6/4 imenovalo Damjana Planinca, študentskega ministra za študijsko problematiko, ki je ob zagovoru za ministra decembra lani na sklop vprašanj o bolonjski reformi in nacionalnem programu visokega šolstva, denimo, kateri so štrije stebri nacionalnega programa visokega šolstva, zakaj je ta program problematičen, kaj je narobe s konceptom bolonjske reforme, kaj je šlo narobe pri implementaciji, ter kako je bila organizirana Univerza v Bolonji ob svoji ustanovitvi, priznal, da odgovorov na ta vprašanja nima. Poleg tega, da je študentski funkcionar, je Planinc tudi direktor dimnikarskega podjetja. Hkrati je bil v svet zavoda imenovan še Matic Colnar, prav tako študentski minister, ki je ob predstavitvi za ministra decembra lani povedal, da dela »kot tržnik v Cirkusu«, znanem ljubljanskem nočnem klubu, zato naši sogovorniki poleg spornega imenovanja izpostavljajo tudi morebitni konflikt interesov. Direktor Klasinc, tudi sam je v svetu zavoda, je včeraj rekel: »Teh razmerij ne poznam.«

Poleg omenjenih dveh so na študentski organizaciji v svet zavoda imenovali tudi Marino Rajković, sicer ženo Alena Nikole Rajkovića, tistega bivšega študentskega ministra brez statusa študenta, ki je organiziral Balkanjado, sedaj pa naj bi po nekaterih govoricah opravljal različna dela znotraj Zavoda K6/4, med drugim vodil kavarno Metropol in skrbel za šank. V pisni izjavi pa so na študentski organizaciji zatrdili, da je bila Marina Rajković izvoljena zato, ker kot ugledna harfistka deluje na kulturnem področju že vrsto let.

»Sploh se ne bom vtikal v to študentsko politiko,« se je včeraj na očitke odzval Logar. »Dajte mi priložnost, da dokažemo, da smo sposobni sanirati klub K4 in tudi zagotoviti tako programsko vsebino, ki si jo klub zasluži. Če tega ne bom storil, potem tudi jaz na tem mestu nimam kaj iskati,« je še obljubil.