Po večletni agoniji žirovske Alpine je pred družbo očitno svetla prihodnost. Večmesečni postopek prisilne poravnave je namreč pod streho. Po pojasnilih upravitelja v prisilni poravnavi Veljka Jana je 99 odstotkov upnikov že podprlo predlog prisilne poravnave.

Eden od ključnih pogojev za uspešnost prisilne poravnave je bila pretvorba najmanj devet milijonov evrov terjatev upnikov v osnovni kapital družbe. Ta pogoj bo izpolnjen, saj bo Družba za upravljanje terjatev bank (DUTB) v osnovni kapital pretvorila okrog 12 milijonov evrov terjatev. S to operacijo bo DUTB postal edini lastnik družbe, obstoječi lastniki, ki se skrivajo za družbo Alpina Holding (med njimi naj bi bil največji Branko Podpečan, sin nekdanjega predsednika nadzornega sveta Slovenske odškodninske družbe (Sod) Milana Podpečana), pa bodo razlaščeni.

Kljub prisilni poravnavi je Alpina pod vodstvom Matjaža Delopsta lani izboljšala poslovanje. Družba je ustvarila 51,2 milijona evrov prihodkov od prodaje, kar je sedem odstotkov več kot leta 2013 in tri odstotke več, kot je bilo načrtovano. V športni diviziji, ki vključuje proizvodnjo čevljev za smučanje, smučarskih čevljev za tek in treking obutve, se je prodaja zvišala za devet odstotkov. »Vsekakor so leto 2014 zaznamovale olimpijske igre v Sočiju, kjer so športniki iz različnih držav z našimi izdelki dosegli lepo število olimpijskih medalj,« je dejal Delopst. Ne upoštevaje ruski trg se na svetu proda 1,8 milijona čevljev za smučarski tek na leto. Samo Alpina jih proizvede kar 450.000 in je kot taka največji svetovni proizvajalec tovrstne obutve. Družba ima tovarno tudi na Kitajskem, kjer so lani izdelali za okrog 10 milijonov evrov obutve, neposredno pa jo dobavljajo kupcem v tujini. Na številnih tujih trgih Alpina sicer ustvari 75 odstotkov prihodkov.

Tudi v modnem programu so se prihodki od prodaje lani zvišali, in sicer za tri odstotke. Eden od ključnih dosežkov je ponovna krepitev prodaje na francoskem trgu. Iz leta v leto narašča tudi prodaja v Rusiji.

Zaradi slabitev in odpisov premoženja je bil čisti poslovni izid ob koncu lanskega leta negativen, vendar končna številka še ni znana. Če bi izločili učinke prisilne poravnave, je po pojasnilih Delopsta družba lani dosegla 1,85 milijona evrov denarnega toka iz poslovanja (EBITDA), kar je več kot 1,5 milijona evrov več kot leto pred tem. Če je še leta 2013 ustvarila skoraj milijon evrov izgube, je lani dosegla 739.000 evrov dobička iz poslovanja (EBIT).

Po uspešno končani prisilni poravnavi bo slaba banka Alpino prodala. Kot je pojasnil Delopst, je možnih kandidatov več, pri čemer si želi, da bi družbo prevzel strateški partner, ki se spozna na posel, s katerim se družba ukvarja. Imen možnih prevzemnikov še ni želel razkrivati. Čeprav je po razvejanem proizvodnem programu Alpina edinstvena družba na svetu, je kljub temu zanimiva prevzemna tarča. V prvi vrsti zaradi razvejane maloprodajne mreže v državah, nastalih iz nekdanje Jugoslavije. Ta vključuje več kot sto prodajaln, od katerih se številne nahajajo v Mercatorjevih trgovskih centrih.