V slovenski Katoliški cerkvi se s polno paro pripravljajo na zbiranje podpisov za razpis referenduma o noveli zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih, ki se začne ta ponedeljek. Generalni tajnik Slovenske škofovske konference Tadej Strehovec je že v sredo vsem župnikom v Sloveniji poslal pismo, jih še enkrat seznanil z uradnim (škofovskim) stališčem do vprašanja in jim dal natančna navodila, kako naj v prihodnjih dneh ravnajo. Kot je poudaril v pismu, gre »za zelo resne, zgodovinske odločitve za naš narod in Katoliško cerkev«.

Župnikom je med drugim naročil, naj tistim, ki nimajo prevoza, omogočijo oddajo podpisa tako, da v župniji organizirajo prevoz faranov do upravne enote oziroma krajevnega urada. Posebej naj bi poskrbeli tudi za to, da bodo lahko svoj podpis elektronsko ali kako drugače oddali bolni in invalidi ter volilci, ki začasno ali stalno bivajo v tujini. Ker je možnosti več, postopki pa so dokaj zapleteni, je župnike napotil kar na portal 24kul.si. Prav za to spletno stran je Svet za odziv na sovražni govor prejšnji teden ugotovil, da z objavljenimi, praviloma nepodpisanimi besedili promovira legitimnost neenakopravnosti, neenakega obravnavanja, diskriminacije in izključevanja žensk in istospolno usmerjenih. Ob tem je svet še opozoril, da je družbeni položaj odgovorne osebe spletne strani, to pa je prav pater Strehovec, »ugleden položaj družbene moči«. Tajnik SŠK je navodilu župnikom znova priložil tudi obrazec z navodili za oddajo podpisa, jih pozval, naj ga razmnožijo in v nedeljo posredujejo vernikom.

Župniki imajo jasno navodilo, naj to nedeljo pri vseh mašah oznanijo sporočilo slovenskih škofov, ki so tako kot pater Strehovec prepričani, da gre »za zelo pomembne zgodovinske trenutke, s kakršnimi se kot Katoliška skupnost v samostojni Sloveniji še nismo soočili«. Škofi v sporočilu poudarjajo, da razumevanje zakonske zveze kot zveze dveh oseb nasprotuje naravnemu in moralnemu zakonu ter nauku katoliške cerkve.

Nove polresnice in zavajanja

Tudi to nedeljo bodo zato župniki po nalogu vodstva SŠK vernike posvarili, da bo sprejeti zakon (škodljivo) vplival na številna področja. Med neljubimi posledicami so v pismu omenjene »posvojitve otrok, diskriminacija matičarjev, učiteljev, vzgojiteljic, sodnikov, spremembe šolskih programov, omejevanje pravic staršev, da v šolah vzgajajo svoje otroke v skladu s svojim prepričanjem, vsiljevanje nove ideologije zasebnim vzgojno-izobraževalnim ustanovam, ki so odvisne od državnega sofinanciranja«. Polresnice in zavajanja, s katerimi operirata cerkveno vodstvo in že omenjeni spletni portal, smo sicer v Dnevniku razkrivali že 3. marca v članku Koalicija za zastraševanje nepoučenih.

Škofje svoje sporočilo končujejo s prošnjo vernikom, naj se že kar v ponedeljek z veljavnim osebnim dokumentom oglasijo na upravnih enotah in oddajo svoj podpis podpore referendumu. Po naših informacijah je sicer kar nekaj župnikov, ki nad navodili svojih šefov niso niti najmanj navdušeni. Po mnenju profesorja religije dr. Aleša Črniča RKC sicer ne gre oporekati pravice zavzemati se za svoje vrednote. »Problem nastopi, ko ta mobilizira vse sile za kampanjo, ki temelji na vzbujanju neutemeljenih strahov, hujskanju, celo zavestnem zavajanju, in s katero celotni družbi brezkompromisno vsiljuje svoje partikularne, teološko utemeljene poglede. Svojo ambicijo RKC utemeljuje tudi s sklicevanjem na moralne in naravne zakone – kot da njen monopol nad poljem morale in etike ne bi že zdavnaj izpuhtel, tudi zaradi očitnega razkoraka med njenimi pridigami in ravnanji v realnem življenju. Argument naravnega pa so že nič kolikokrat ovrgli s prepričljivimi, tudi znanstvenimi argumenti,« poudarja Črnič. Kljub temu nas elitna skupina celibaterjev po Črničevem mnenju še naprej goreče posiljuje s svojim fundamentalističnim modelom edine prave družine. K temu dodaja: »Od kod črpajo legitimnost, mi ni znano – iz svojega naravnega načina življenja ali bogatih družinskih izkušenj najbrž ne.«

Vnaprejšnje stigmatiziranje ni dopustno

Na zakon o zakonski zvezi in družinskih razmerjih so se včeraj odzvali tudi v Društvu psihologov Slovenije in zavrnili »ideološko utemeljeno in nestrokovno presojanje zakona, zlasti tistega dela, ki se nanaša na posvojitev otrok«. Kot poudarjajo, predsodki in manipulacije otrokom ne bodo pomagali. »Vsakdanje življenje kaže, da se v mnogih tako imenovanih pravih družinah dogajajo zlorabe otrok, v nepopolnih in enospolnih pa je lahko njihovo življenje lepo in prijazno. Zakon nikomur ničesar ne podarja, ampak le ureja zadeve tako, da bo vsak otrok lahko zaživel v prijaznem okolju. Vnaprejšnje stigmatiziranje kogar koli zaradi lastnosti, ki nimajo nobene zveze z odnosom do otrok in ravnanjem z njimi, v demokratični družbi pač ni dopustno,« pojasnjujejo v društvu.

Navajajo tudi več raziskav, ki dosledno kažejo, da spolna usmeritev staršev v nobenem pogledu ne škodi razvoju otrok, ki odraščajo v družinah s starši istega spola. »Raziskave so pokazale, da med otroki, ki so bili vzgojeni v družinah raznospolnih staršev, in otroki, vzgojenimi v družinah z istospolnimi starši, ni pomembnih razlik glede spolne usmeritve otroka, njegovega osebnostnega razvoja in družabnih vezi,« so jasni v društvu, kjer upajo, da bo sprejeti zakon o zakonski zvezi prispeval k večjemu spoštovanju človekovih pravic in širšemu sprejemanju drugačnosti v družbi.

Ranka Ivelja, Blaž Petkovič