Pobudo za seznanitev programskega sveta Radiotelevizije Slovenija (RTVS) s postopki zagotavljanja pravne zaščite novinarjev RTVS je dal član sveta iz vrst zaposlenih Igor E. Bergant. Njegova pobuda se je nanašala tudi na primer novinarja Erika Valenčiča, ki se je kot zunanji sodelavec RTVS znašel v predkazenskem postopku zaradi domnevne izdaje tajnih podatkov v televizijski oddaji Koalicija sovraštva.

V danes sprejetih sklepih je programski svet vodstvo zavoda pozval tudi k ustvarjanju čim boljših pogojev za profesionalno raziskovalno novinarstvo ter k zagotovitvi doslednega spoštovanja poklicnih meril in načel novinarske etike. Izrazil pa je še pričakovanje, da bo vodstvo udejanjilo sklep komisije za informativne programe in se opravičilo za napačno uporabo slikovnega gradiva v oddaji Koalicija sovraštva.

Generalni direktor RTVS Marko Filli je v pojasnilu postopkov zagotavljanja pravne zaščite novinarjev spomnil, da je vodstvo zavoda takoj, ko je izvedelo za primer Valenčič, sporočilo, da bo novinarju zagotovilo potrebno pravno pomoč, vključno z odvetniškim zastopanjem. Po njegovih besedah so zato očitki o neustreznem odzivu vodstva neutemeljeni.

Tudi direktorica televizije Ljerka Bizilj je poudarila, da so se v primeru Valenčič odzvali takoj in pozvali pravno službo, naj stori vse potrebno za pravno zaščito novinarja. Pri tem je opozorila, da se Valenčič nanjo kot direktorico osebno ni obrnil. Novinar - ne glede na status honorarnega sodelavca ali redno zaposlenega - potrebuje in ima pravico do polne pravne zaščite, pa je dejal direktor radia Miha Lampreht.

Primer Valenčič je naletel na nasprotujoče odzive programskih svetnikov. Andrej Aplenc je oddajo Koalicija sovraštva označil za primer politične manipulacije in bizarnosti, ki se vsake toliko časa zgodi v programih RTVS. Po njegovem mnenju si Valenčič ne zaslužili dela na RTVS, saj škoduje njeni verodostojnosti in ugledu nasploh. Da je bila oddaja politično motivirana, sta ocenila tudi Sašo Lap in Slavko Kmetič.

Aplenčevo stališče je naletelo na slabo voljo nekaj drugih svetnikov. Brankica Petković je dejala, da njen svetniški kolega Aplenc "na srečo vendarle ne odloča o tem, kdo je in kdo ni primeren za novinarja na RTVS". Jedrt Jež Furlan se je izrekla proti temu, da programski svet presoja in se vtika v delo novinarjev in urednikov. V bran Valenčičevemu novinarskemu delu je stopil tudi Gojko Bervar.

Predsednik programskega sveta Mitja Štular je ocenil, da so postopki zagotavljanja pravne zaščite novinarjev RTVS že sedaj dovolj natančno opredeljeni ter da so pojasnila in ukrepi vodstva zavoda ustrezni. Po njegovem mnenju bo pisanje dodatnih protokolov na tem področju vodilo le k prenormiranosti. Dodal je, da se zato svet pravzaprav ukvarja s problemom, ki ga ni.

Svetnik Ciril Baškovič pa se je pridružil pozivu h krepitvi raziskovalnega novinarstva na RTVS. Po njegovih besedah javna RTV hiša ni zavezana državi, ampak skupnosti državljanov, zato je dolžna gledati v državne skrivnosti.