»Drži, gospoda Wolfa so aretirali včeraj ob enajstih dopoldne po tamkajšnjem času,« nam je avstrijski odvetnik Markus Singer včeraj potrdil odmevno novico, da je kanadska policija po skoraj dveh letih od razpisa mednarodne tiralice prijela obtoženca v zadevi Patria Walterja Wolfa. Poslovnež, ki ima poleg slovenskega in kanadskega tudi avstrijsko, nemško in hrvaško državljanstvo, je bil včeraj še pridržan, Singer pa upa, da ga kanadsko pravosodje kljub aretaciji že zaradi zdravstvenih težav ne bo izročilo Sloveniji. Ljubljansko okrajno sodišče je tiralico za Wolfom razpisalo marca 2013, saj se ni udeleževal sojenja vpletenim v podkupovalno afero Patria.

Dolgotrajen postopek izročitve

Aretacija Walterja Wolfa je včeraj odmevala predvsem zato, ker je poslovnež nemško-slovenskih korenin v Kanadi veljal za bolj kot ne nedotakljivega. Države namreč praviloma ne izročajo svojih državljanov tretjim državam, hkrati pa se je Wolf po Kanadi lahko skoraj dve leti mirno sprehajal.

A očitno je v ozadju že poldrugo leto potekal postopek za izročitev, ki je zaradi kompleksnosti trajal dlje kot pričakovano. Na pravosodnem ministrstvu so nam potrdili, da so prošnjo za izročitev Wolfa že konec septembra 2013 po diplomatski poti posredovali pristojnim kanadskim organom. Gre za postopek po 534. členu zakona o kazenskem postopku, po katerem izročitev sproži pravosodni minister. »Postopek je potekal na podlagi prava Kanade, kar velja tudi za pripravo ustrezne dokumentacije, ki so jo pristojni organi Kanade pripravljali z namenom prijetja imenovanega na ozemlju Kanade za potrebe izročitvenega postopka,« nam je včeraj pojasnila predstavnica ministrstva Mojca Hardi. Na sedežu pravosodnega ministrstva včeraj še niso bili uradno seznanjeni z Wolfovo aretacijo, presenetili pa so s pojasnilom, da je izročitev pod določenimi pogoji izvedljiva: »Po podatkih, s katerimi razpolaga tukajšnje ministrstvo, kanadsko pravo ne preprečuje izročitve lastnih državljanov.«

»Premier je dejal, da mu ni treba skrbeti«

Drugače meni Wolfov avstrijski odvetnik Singer. »Presenečen sem, saj je mednarodna tiralica razpisana že skoraj dve leti. Kanadski uradniki so nam rekli, da do izročitve ne bo nikoli prišlo, ker je gospod Wolf kanadski državljan. Kanadski premier mu je dejal, da mu ni treba skrbeti,« nam je v telefonskem pogovoru včeraj pojasnil Singer.

Dodal je še, da njegova 75-letna stranka že zaradi bolezni možganov ni sposobna spremljati sojenja ter da so na podlagi zdravstvenih spričeval že ustavili postopke v Avstriji in na Hrvaškem. »Samo še Slovenija vztraja,« je še dodal Singer, ki meni, da je do aretacije prišlo zaradi političnih pritiskov Slovenije na Kanado. Kot pravi, bodo poskušali doseči, da ga Sloveniji ne izročijo, saj ga pri nas ne čaka pošteno sojenje.

Wolf se je zaradi korupcijske afere Patria znašel med obtoženimi tako v slovenskem kot v avstrijskem procesu, njegovo ime pa se pojavlja tudi pri spornem nakupu finskih oklepnikov za hrvaško vojsko leta 2007. »Hrvaški tožilci so nas že obiskali, da bi videli, s kakšnim gradivom razpolagamo. Vendar pa smo ugotovili, da je edina skupna točka Finska. Morebitni povezovalec afer na obeh straneh meje bi lahko bil zgolj Walter Wolf,« je v intervjuju za Dnevnik maja lani povedal vrhovni državni tožilec v zadevi Patria Andrej Ferlinc, kar nam je kasneje, ko se je na Finskem začelo še sojenje v hrvaškem delu zadeve Patria, potrdil tudi tamkajšnji tožilec Jukka Rappe.

Podrobna obrazložitev slovenske sodbe v zadevi Patria sicer razkriva, da je imel Wolf v tem poslu nalogo navezati stike z ljudmi, ki so imeli tedaj politični vpliv. V ta namen se je udeleževal in organiziral sestanke, na katerih so bili prisotni predstavniki podjetja Patria, avstrijski poslovnež Wolfgang Riedl in obsojenci oziroma obtoženci v slovenskem procesu, med katerimi je ključno vlogo odigral pokojni Jože Zagožen. Patria je tako februarja 2007 nakazala 3,6 milijona evrov v Avstriji že obsojenemu zastopniku Patrie Riedlu, 2,3 milijona evrov pa je nato potovalo naprej do Wolfa, in sicer na njegov zasebni račun. Čeprav je Wolf tedaj želel dvigniti celoten znesek, je tok denarja ustavil avstrijski bančni uslužbenec in obvestil tamkajšnji urad za preprečevanje pranja denarja.

Kot piše v obtožnem predlogu, naj bi Wolf Zagožnu in Janezu Janši naklepoma pomagal pri izvršitvi kaznivega dejanja sprejemanja daril za nezakonito posredovanje, velja pa ob tem dodati, da bo zadeva Patria zastarala avgusta.