Več kot tisoč ton hrane »na čakanju«

Samo Rdeči križ, denimo, je decembra v okviru projekta Sklad za evropsko pomoč najbolj ogroženim, ki ga v Sloveniji odslej vodi ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti in je bil lani ustanovljen na ravni EU, prejel 1055 ton hrane, od tega tudi 232 ton testenin. Vse to so dostavili v tri njihove logistične centre v Ljubljani, Postojni in Mariboru.

V želji, da bi pomoč v hrani čim prej prišla do vseh, ki jo nujno potrebujejo, so živila že začeli razvažati tudi 56 območnim združenjem po Sloveniji. A so takoj, ko so prejeli obvestilo ministrstva, distribucijo začasno ustavili, saj so, kot poudarjajo na Rdečem križu, dolžni zaščititi prejemnike pomoči. »Naša dolžnost je, da delimo neoporečno in varno hrano in s tem preprečimo morebitne zdravstvene zaplete in tveganja, kot so razne alergije, in bi jim lahko bili izpostavljeni tisti, ki so že tako in tako ogroženi,« pojasnjujejo na Rdečem križu.

Živila morajo biti neoporečna

Na Rdečem križu pravijo, da je zaplet med prejemniki pomoči povzročil nemalo slabe volje, vendar so sami nemočni, saj morajo biti vsi izdelki stoodstotno neoporečni in označeni tako, kot to določa zakonodaja. Samo Rdeči križ hrano prek območnih združenj deli že 160.000 prejemnikom, skupaj s Karitasom pa naj bi po nekaterih ocenah pomagali že 300.000 ljudem. Predvidevajo, da bodo njihova skladišča spet polna v prihodnjih štirinajstih dneh, saj distribucijo preostalih, nespornih živil nadaljujejo, medtem ko jim bodo testenine dostavili naknadno oziroma takoj ko bo pristojno ministrstvo prižgalo zeleno luč. Zagotovo pa ne pred 15. januarjem.

Kot so še pojasnili na Rdečem križu, omenjena hrana ni iz blagovnih rezerv, temveč so jo, enako velja za Karitas, kupili na podlagi javnega naročila v okviru Sklada za evropsko pomoč najbolj ogroženim. Že spomladi pa se obema humanitarnima organizacijama, ki sta bili izbrani na razpisu, obetajo nove dobave prehrambnih živil. Ugotavljajo, da se število tistih, ki so potrebni tovrstne pomoči, žal še ne zmanjšuje. Nasprotno, potrebe so vse večje, zato so se jeseni številni razveselili tudi več kot 1130 ton sadja in zelenjave, ki se je zaradi ruskega embarga znašlo v skladiščih RK in Karitasa.