Nedolgo po tistem, ko se je župan Komende Tomaž Drolec upokojil in po dolgih 16 letih umaknil s položaja, je prišlo do dokončnega finančnega zloma hišnega gradbinca občine Komenda, ki mu je Drolec zaupal danes nasedle občinske projekte.

V zadnjih dneh so drugo za drugim v stečajnem postopku končala podjetja Candor, Hades Trgovina in Hades, ki so v lasti Branka Plešinca. Gre za dobrega Drolčevega prijatelja in pomembnega poslovnega partnerja občine Komenda. Med drugim je neuspešno gradil Center Komenda in sodeloval pri projektu gradnje Poslovne cone (PC) Komenda, ene največjih v državi. Pri tem so Plešinca spremljale tudi številne afere v občini in očitki o nepravilnostih.

Predlog za stečaj podjetij je na zadnji dan minulega leta na sodišče vložil kar sam Plešinac. Njihov bridki konec je bil zaradi visokih neporavnanih dolgov pričakovan, vendar je do njega prišlo nekaj let prepozno. Candor je namreč brez zadnjega bančnega računa ostal oktobra 2012, Hades pa že junija 2011. Od takrat naprej do danes so Plešinčeva podjetja čakala na neizbežno, vmes pa se je iztekel triletni rok za izpodbijanje morebitnih škodljivih poslov. Kolikšne dolgove so podjetja pustila za seboj, še ni znano. Po naših informacijah so med upniki Gorenjska banka, Deželna banka Slovenije (DBS), propadli gradbinec SGP Tehnik in podjetje VPS Miloša Milovića, ki je bil v devetdesetih letih vodja varnosti preminulega Janeza Drnovška.

Večje razdejanje je Plešinac pustil za seboj v občini Komenda. Eden od spomenikov njegovega sodelovanja z že nekdanjim županom Drolcem je nedokončani Center Komenda, ki kazi središče naselja. Tako je občina pod vodstvom Drolca omogočila Plešinčevemu podjetju Hades Trgovina pridobitev 6,8-milijonskega posojila pri Gorenjski banki, s tem ko je jamčila za poplačilo 1,5 milijona evrov dolga. Zaradi spornega poroštva bi občina skorajda ostala brez lastništva nad PC Komenda, Drolec pa je bil na prvi stopnji celo obsojen na osem mesecev zapora. Sodišče je kasneje poroštva označilo za nična, kmalu zatem pa so Drolcu razveljavili že dosojeno zaporno kazen.

Če se je občina še lahko izognila plačilu 1,5-milijonskega poroštva zaradi nasedlega projekta Center Komenda, bo v kratkem prišlo do prodaje te nepremičnine na dražbi. V naslednjih dneh bi morala namreč na okrajnem sodišču v Kamniku potekati druga dražba nedokončanega poslovno-stanovanjskega objekta. Zahtevala jo je Gorenjska banka, ki od Plešinca in njegovih podjetij zahteva skoraj pet milijonov evrov. Gre za dobro tretjino nepremičnine, ki je ocenjena na štiri milijone evrov, prodajati pa bi se morala po polovični vrednosti, torej za okoli dva milijona evrov.

Tako Drolec kot Plešinac sta bila tesno vpletena tudi v projekt gradnje PC Komenda, ki so jo spremljali očitki o večmilijonskih izplačilih zasebnim lastnikom in odtekanju denarja na račune raznih svetovalcev. Plešinčevo podjetje Candor je bilo manjšinski zasebni partner, ki se je kljub optimističnim načrtom umaknil iz projekta, končni račun zanj pa je morala poravnati občina Komenda. Plešinac je ne nazadnje svetoval PC Komenda in s tem zaslužil 350.000 evrov. Podobno tudi Drolec, pobudnik več deset milijonov evrov težkega projekta. Nekdanji župan je po ugotovitvah komisije za preprečevanje korupcije s svetovanjem nezakonito prišel do več kot 36.000 evrov premoženjske koristi. Kot smo razkrili v Dnevniku, si je Drolec leta 2008 od Plešinčevega podjetja celo nepovratno izposodil 85.000 evrov.

Plešinac je bil pred leti vpleten tudi v propadli projekt Grad Križ, ki je prinesel ovadbo proti nekdanjemu članu uprave Triglava, Zdravstvene zavarovalnice Gregorju Strmčniku in menjavo vodstva. V poslih, pri katerih so nastajale visoke razlike v cenah nepremičnin, je imel eno ključnih vlog Plešinac oziroma njegovi podjetji Hades in KB.