Na javni poziv za člane nadzornega sveta Slovenskega državnega holdinga (SDH) je prispelo 47 prijav. Na ministrstvu za finance pričakujejo, da bo vlada predlog kandidatov obravnavala predvidoma konec januarja. Kdo so prijavljeni, ni znano, so pa mediji že poročali o nekaterih kandidatih, ki naj bi jih predlagali SD in DeSUS.

Ključne bodo kompetence

Prav število kandidatov je po mnenju poslanca največje parlamentarne stranke Tilna Božiča dobra popotnica za izbiro najprimernejših. V SMC sicer poudarjajo pomen odgovornosti in strokovnosti kandidatov ter sposobnost delovanja v korist državljanov. Kot je za STA povedal Božič, bodo ključne kompetence.

Po njegovem mnenju je pomembno, da izberejo kandidate, ki bodo kot nadzorniki SDH sposobni izvajati strategijo za upravljanje z državnimi naložbami, ki je v pripravi. Ob pripravi strategije in izbiri nadzornikov SDH bo po njegovih besedah v koaliciji razprava resna, a resnih težav ne pričakuje.

Vodja poslanske skupine SD Matjaž Han je v izjavi novinarjem v DZ spomnil, da se političnemu glasovanju glede nadzornikov ne bodo mogli izogniti, saj jih mora z absolutno večino podpreti DZ. Sam sicer ni seznanjen z nekaterimi špekulacijami, ki so se že pojavile v medijih, da naj bi tri kandidate izbrala SMC, po enega pa DeSUS in SD.

Strankarska izkaznica ni najpomembnejša referenca

Vendar pa vodja poslancev SD priznava, da bodo v SD med kandidati za nadzornike SDH prednost dali bolj socialdemokratsko usmerjenim in ne tistim, ki želijo Slovenijo »razprodati«. Po njegovem mnenju izbira nadzornikov SDH v koalicijo ne bo vnesla nemira, ob čemer upa, da jim bosta minister za finance Dušan Mramor oz. vlada izpostavila nekaj kandidatov, ki bodo lahko v DZ prejeli potrebno večino.

Poslanec DeSUS Uroš Prikl je v izjavi novinarjem poudaril, da strankarska izkaznica pri izbiri nadzornikov absolutno ni najpomembnejša referenca, pač pa sta pomembna izključno strokovnost in moralna integriteta. Stranke bodo do kandidatov zavzele stališča, ob čemer je Prikl prepričan, da bodo izbrali najboljše nadzornike, z najvišjimi izkušnjami in z moralno integriteto.

V NSi pričakujejo, da bodo kandidati - tudi če jih predlagajo stranke - kompetentni, strokovni, pošteni, pravični in z določenimi izkušnjami ter so se že izkazali na takem mestu.

V prvi vrsti strokovnost in izkušnje

Predsednica NSi Ljudmila Novak je v izjavi novinarjem povedala, da je stranka v nadzorne odbore vedno imenovala ljudi, ki imajo strokovne kompetence in so se že izkazali na določenem delovnem mestu ali funkciji. Po njenem mnenju ni nujno, da je kandidat, ki ga stranka predlaga, pripadnik ali pa član stranke. Tudi NSi je večkrat predlagala strankarsko neopredeljene kadre, ki so jim zaupali in verjeli v njihove kompetence, je dodala Novakova.

Predsednica ZaAB in nekdanja premierka Alenka Bratušek je v izjavi novinarjem poudarila, da morajo biti pri imenovanju nadzornega sveta SDH strokovnost in izkušnje absolutno pred politično izkaznico. A je obenem dodala, da pa politična izkaznica ne sme biti ovira, če je nekdo dober in ima izkušnje.

Sicer pa Bratuškovo žalosti, če držijo informacije, da so se koalicijske stranke dogovorile, koliko kandidatov vsaka izbere. Spomnila je, kaj je v zadnjih 20 letih prineslo politično kadrovanje, zato upa, da bodo s SDH temu naredili konec.

Nadzorni svet SDH bo imel pet članov

V SDS in ZL kandidatov za nadzornike SDH niso komentirali.

Ministrstvo bo kandidate, ki bodo uvrščeni v ožji izbor, pozvalo k sodelovanju v nadaljnjem postopku. Nadzorni svet SDH bo imel pet članov, imenovani bodo za petletni mandat z možnostjo enkratne ponovne izvolitve.

Stranke, katerih stališča glede prodaje državnega premoženja ostajajo nespremenjena, ob tem poudarjajo tudi pomen strategije upravljanja državnih naložb, ki jo pričakujejo že dolgo.

Po ocenah poslanca SMC Božiča bodo koalicijski partnerji predlog strategije prejeli konec tega ali v začetku prihodnjega tedna, pri čemer računa tudi na iskanje konsenza z opozicijo. Pričakuje še, da bodo glede na pomen dokumenta tudi pri pripravi strategije prevladali uglajenost, umirjenost in zdrava pamet.

Privatizacijo »predobro« izpeljali

V SD pričakujejo, da bodo kot koalicijski partnerji vključeni v pripravo strategije, torej preden bo ta prišla v javnost. Sicer pa Han meni, da so privatizacijo sedaj »predobro« izpeljali. Kot je dejal, so prodali vse, ostaja le še Telekom Slovenije, medtem ko za banke ni velikega interesa.

Prikl predlog strategije na poslanskih klopeh pričakuje v tem mesecu. Sam poudarja, da mora biti strategija premišljena, transparentna in preudarna ter dopolnjena s klasifikacijo. »Država se mora že enkrat odločiti, kaj, zakaj in kako želi prodati,« je dejal.

Bratuškova je poudarila pomen sprejetja strategije, a kljub nekaterim tovrstnim očitkom dodala, da ne zagovarja razprodaje »na počez«. Prepričana je, da podjetja, če se želijo razvijati, potrebujejo lastnika, ki jim bo to lahko zagotavljal. »V nekaterih primerih je to lahko država, prav gotovo pa v vseh, kjer smo sedaj lastniki, tega kot država ne moremo uresničiti,« je dodala.