Barbara Bush, siva eminenca politične družine iz Teksasa in nekdanja prva dama ZDA, je o možnosti, da bi se še en njen sin potegoval za Belo hišo, nekoč dejala: »Če v tej imenitni državi ne moremo najti več kot dveh, treh družin, ki bodo dale kandidate za predsedniški položaj, je to trapasto.«

Jeb Bush je očitno ni poslušal. 61-letni nekdanji republikanski guverner Floride je ta teden napovedal, da bo aktivno preučil možnost kandidature na predsedniških volitvah leta 2016.

Za to potezo se je odločil po pogovoru z družino na ameriški novembrski družinski praznik zahvalni dan, je zapisal na facebooku. Člana družine sta seveda tudi nekdanja predsednika, njegov oče George H. W. Bush, ki je bil v Beli hiši v letih 1989–1993, in brat George W. Bush, ki je bil predsednik med letoma 2001 in 2009.

Teren se je očitno pripravljal nekaj časa

Jeb Bush sicer še ni napovedal kandidature. Za to je še nekoliko zgodaj – glede na preteklo prakso je prve uradne oznanitve kandidatur tako med republikanci kot demokrati pričakovati v začetku prihodnjega leta. Je pa Busheva napoved v vsakem primeru močan zank javnosti in potencialnim tekmecem. Bush bo namreč januarja najprej ustanovil poseben odbor, ki bo že lahko prejemal denarne donacije. Ustanovitev takšnega odbora je v ZDA običajen korak potencialnih predsedniških kandidatov.

Busheva poteza se je očitno pripravljala nekaj časa, saj naj bi bil njegov tabor že prej v stikih s pomembnimi donatorji in jim namigoval, naj počakajo, preden koga podprejo. Njegov brat in nekdanji predsednik je tudi pripravljal teren z izjavami, kakršno je dal oktobra: »Mislim, da želi biti Jeb predsednik.«

Zagotovljene zveze

Bush je s svojo napovedjo postal favorit za nominacijo za republikanskega predsedniškega kandidata (če se seveda vendarle ne odloči proti kandidaturi). O tej sicer razmišlja še kar nekaj republikanskih guvernerjev in senatorjev, ki so znani tudi zunaj meja svojih zveznih držav. A bržkone bo težko kdo od njih dosegel odmevnost Busha. Že njegovo ime pomeni, da bo lahko računal na politične in poslovne povezave in na izkušnje očeta in brata. Slednji se je leta 2000 sploh izkazal z izpopolnjeno mašinerijo nabiranja denarnih prispevkov, s katero je potolkel republikanske tekmece, le da se je finančni del kampanje odtlej tudi precej spremenil zaradi izkoriščanja spleta.

Zna se tudi strinjati z Obamo

Jeb Bush je bil guverner Floride med letoma 1999 in 2007. V tej zvezni državi z družino živi od leta 1980 in se je najprej ukvarjal s podjetništvom, kasneje se je po predsedovanju republikanski stranki v okrožju Miami-Dade začel hitro vzpenjati po politični lestvici, vse do guvernerskega položaja. Konservativci ga nimajo preveč v čislih, kar bi mu otežilo zmago na predvolitvah republikanske stranke za predsedniško nominacijo. Bush se denimo zavzema za amnestijo za nezakonite priseljence, ki so že v Združenih državah, kar denimo podpira tudi predsednik Obama. Breme njegovi kandidaturi bi bilo tudi to, o čemer je govorila njegova mati: vprašanje je, koliko so Američani pripravljeni izvoliti še enega Busha, sploh po vsej nepriljubljenosti, ki so jo posebej ob koncu mandata izkazovali njegovemu bratu.

Clintonova ni (še) nič oznanila

Če se Jeb Bush odloči kandidirati in če bi postal predsedniški kandidat republikancev, ni izključeno, da ZDA ne bi dočakale ponovitve tekme iz leta 1992, namreč Bush – Clinton. Znano je, da vnovično kandidaturo na demokratski strani premleva nekdanja prva dama Hillary Clinton. Za razliko od Busha sicer še ni napovedala ustanovitve odbora za preučitev možnosti kandidature, ni pa slednje niti izrecno zavrnila. Če se odloči kandidirati, bi bila podobno kot Bush favoritinja za zmago med demokrati. Leta 2008 je že dosegla največji uspeh kakšne ženske v predsedniški kandidaturi. A ima nekdanja senatorka in nekdanja zunanja ministrica poleg prednosti, med katerimi je politična kilometrina, tudi slabosti – poleg starosti in ugibanj o njenem zdravstvenem stanju gre tudi za enako dilemo, pred kakršno je Jeb Bush: so se Američani njene družine, pa tudi nje same, naveličali?