»Po mnogih letih opazovanja sem sklenila, da gornji naslov opozorim na pojav v množičnem komuniciranju, ki si vsekakor zasluži (resno) pozornost in tudi ukrepanje: pristransko delovanje RTV Slovenija ob različnih praznikih.

Znano je, da občila v veliki meri vplivajo na to, kakšno težo bo neki pojav, dogajanje ali dogodek imel pri posameznikih. Ne bom izgubljala besed o medijski produkciji resničnosti, temveč se omejujem samo na en delček medijskega delovanja, ki pa z vidika ustvarjanja kolektivnega spomina in temeljev za subjektivno enačenje posameznikov z neko skupnostjo ni tako nepomemben. Gre za to, kakšna in kolikšna je medijska ponudba za praznične dni oziroma kako RTV Slovenija 'pokriva' posamezne praznike.

Čeprav nisem natančno merila časa, ki je bil porabljen za oddaje, katerih namen je bil seznanjanje z vsebino posameznega praznika, lahko na podlagi osebnih izkušenj ugotovim, da je v zadnjem desetletju po obsegu izrazito izstopajoče seznanjanje gledalcev s prazniki Rimskokatoliške cerkve. Za najpomembnejše cerkvene praznike (na primer božič, velika noč) se ustrezno medijsko delovanje začne že nekaj tednov prej in doseže vrhunec ob samem prazniku. Kadar gre za praznike, ki so povezani z obstojem celotne nacionalne (na primer dan samostojnosti, slovenski kulturni praznik, dan upora proti okupatorju, dan državnosti) ali internacionalne skupnosti (na primer 1. maj), pa je medijska ponudba veliko bolj skromna ali je skoraj ni.

Skratka, prazniki, ki poveličujejo nezemsko bivanje in religijske razlage sveta, so v prednostnem položaju glede na tiste, ki so povezani s prizadevanji za odpravljanje različnih oblik (zemske) individualne in kolektivne (na primer narodne, razredne) prikrajšanosti in zapostavljenosti. Pa je vendarle ogromno najrazličnejšega gradiva, ki bi ga lahko uporabili, da bi tudi necerkveni prazniki postali del 'svetega', vrednega spominjanja.

Ob sedanji medijski ponudbi za laične praznike 'porabniki' ne dobijo ustreznih čvrstih podlag, da bi vedeli, zakaj in čemu sploh praznujemo določen dan, kakšen je smisel praznika in kako se vsebina človeškega preteklega delovanja, ki je vplivalo na odločitev o posebnosti nekega dogajanja (dogodka), izraža v sedanjosti. Tako se z nevednostjo ustvarja nevidnost nekaterih pomembnih preteklih dogajanj, s tem pa se tudi krčijo možnosti za utrditev kompleksnega zgodovinskega spomina.

Gornji naslov torej prosim, da vprašanje neenakega odnosa RTV do praznikov obravnava in zavzame tudi svoje stališče. Prav tako pričakujem, da bo vodstvo RTV Slovenija ovrednotilo svojo dosedanjo (programsko) prakso in s spremenjeno usmeritvijo, ki bo enako prijazna do vseh pomembnih praznikov, odpravilo izrazito pristransko naravnanost.«

Dr. Maca Jogan, Ljubljana