Prvo splošno stavko v desetih mesecih, odkar je na oblasti premier Mateo Renzi, bodo v več kot 50 večjih italijanskih mestih spremljale demonstracije.

"Tako ne gre," je moto današnje stavke, h kateri sta sprva pozvali obe glavni sindikalni združenji, CGIL in UIL, kasneje pa se jima je pridružilo še združenje UGL. Stavka je v večini ustanov in podjetij predvidena med 9. in 17. uro

Stavka po poročanju nemške tiskovne agencije dpa že botruje težavam v letalskem in železniškem prometu, pa tudi v javnem prevozu. Vlada v Rimu je sicer tik pred stavko umaknila po mnenju sindikatov sporen ukaz, da morajo zaposleni na železnicah danes delati, s katerim je želela preprečiti ohromitev železniškega prometa.

Italijani s stavko in protesti kažejo nestrinjanje z reformo trga dela, v javnosti znano tudi kot Jobs Act. Reformni sveženj, ki ga je italijanski senat potrdil prejšnji teden, med drugim predvideva lažje odpuščanje delavcev ter močno omejuje pravice do ponovne zaposlitve tistih, ki so bili neupravičeno odpuščeni.

Protestirajo tudi proti krčenju proračunskih izdatkov, ki ga vlada načrtuje v proračunu za prihodnje leto. Sindikati zahtevajo še zvišanje že več let zamrznjenih plač v javnem sektorju ter zadostna sredstva za reformo javne uprave.