Obenem je priznal, da gre le za prvi in začasni korak ter ponovno pozval kongres, naj potrdi celovito imigracijsko reformo. Senat je to lani storil, republikanci v predstavniškem domu pa predloga niso niti uvrstili na glasovanje.

Večina od 12 milijonov nezakonitih priseljencev v ZDA prihaja iz držav Latinske Amerike. Državljani ZDA s poreklom iz Latinske Amerike predstavljajo vse bolj pomembno volilno telo in Obama več ni mogel čakati, če je želel ohraniti te volivce v taboru demokratov.

Srednjo šolo Del Sol je izbral, ker sta tam dve tretjini šolarjev latinskoameriškega izvora. Obama je isto šolo obiskal že leta 2008, lani januarja pa je tam začel akcijo za sprejem celovite imigracijske reforme.

Nezakoniti priseljenci v Las Vegasu predstavljajo deset odstotkov delovne sile

V Las Vegasu vlada storitvena industrija in deset odstotkov delovne sile predstavljajo nezakoniti priseljenci, ki čistijo hotele, restavracije in opravljajo druga podobna dela. V Nevadi je tretjina prebivalstva latinskoameriškega izvora in leta 2012 jih je 71 odstotkov na predsedniških volitvah glasovalo za Obamo, le 27 odstotkov pa za republikanca Mitta Romneyja.

Brez njih bi bila Nevada za demokrate izgubljena podobno kot Teksas. Zato je Obama tam našel naklonjeno občinstvo za ukrep, s katerim je razjezil republikance, ki za zdaj še ne vedo, kako bi odgovorili. Eni mu grozijo s postopkom odstavitve ali impeachmentom, drugi z blokado financiranja zvezne vlade, tretji pa napovedujejo tožbe.

Nekateri med njimi se sicer tudi zavedajo, da hodijo po tankem ledu. Če si bodo odtujili pomemben volilni blok, lahko pozabijo na ponovno osvojitev Bele hiše.

Obamov izvršni ukaz med drugim omogoča tistim nezakonitim priseljencem, ki so v ZDA že pet let in imajo otroke ali zakonce, ki so državljani ali zakoniti priseljenci, da se prijavijo in dobijo delovno dovoljenje. Zvezne agencije bodo po novem izganjale le kriminalce in tiste, ki so prišli čez mejo od letošnjega leta naprej.