Odlični dvostranski politični odnosi

Židan je v izjavi za medije po srečanju z Wangom dejal, da imata Slovenija in Ljudska republika Kitajska odlične dvostranske politične odnose, ki so primeren temelj za pospeševanje gospodarskih odnosov. Blagovna menjava med državama po Židanovih besedah narašča; lani je znašala 665 milijonov evrov, pri čemer je izvoz na Kitajsko dosegel 126 milijonov evrov, uvoz pa 538 milijonov.

"Skupni politični cilj je, da gospodarsko menjavo pospešujemo in naredimo vse, kar je v naši moči, da se ta razlika med uvozom in izvozom čimbolj zmanjša," je poudaril Židan.

Kot je dejal, Slovenija predstavlja primerno vstopno točko za kitajsko gospodarstvo, ki deluje v Evropski uniji, tako glede logističnih poti kot osrednje lege v uniji. "Povabili smo kitajske investitorje, da pogumno investirajo v Sloveniji v korist obeh držav," je dejal podpredsednik vlade, ki gosti eno najvišjih kitajskih delegacijo v Sloveniji doslej.

Izjemno močna gospodarska delegacija

Židan se je zahvalil podpredsedniku kitajske vlade za odločitev, da v relativno kratkem času organizirajo ta obisk na visoki ravni in da je s seboj pripeljal izjemno močno gospodarsko delegacijo, v kateri je okoli 150 predstavnikov kitajskih podjetij. Ta obisk je po njegovih besedah tudi priprava na srečanje voditeljev 16 srednje- in vzhodnoevropskih držav s kitajskim premierjem Li Keqiangom, ki bo decembra v Beogradu. "Verjamem, da je ta format koristen tako za naše države kot za Kitajsko," je prepričan Židan.

Wang je v izjavi za medije poudaril, da je njegov prvi obisk v Sloveniji namenjen utrditvi tradicionalno prijateljskih odnosov med državama, krepitvi sodelovanja na različnih področjih in pripravam na srečanje v Beogradu.

"Naši odnosi so že postali vzor prijateljskih odnosov med državami različnih velikosti in družbenih sistemov," je dejal Wang. "Zahvaljujoč drevesom, ki so jih zasadili naši predhodniki, lahko uživamo v hladu teh dreves. Tem drevesom moramo dati še več vode, da bodo rasla tudi v prihodnosti," je bil slikovit.

Kitajska lahko ponudi veliko tržišče, Slovenija visoko stopnjo tehnološkega razvoja

Kot je poudaril, bi morali državi okrepiti gospodarsko sodelovanje in trgovino, saj se lahko dobro dopolnjujeta. Kitajska lahko ponudi veliko tržišče in primerna sredstva za Slovenijo, Slovenija pa je za Kitajsko pomembna zaradi visoke stopnje tehnološkega razvoja in strokovnega znanja na področju upravljanja v času, ko Kitajska izvaja prestrukturiranje in reforme, je navedel.

Podpredsednik kitajske vlade, pristojen za kmetijstvo, upravljanje voda, trgovino, turizem in zmanjšanje revščine, se je v nadaljevanju dvodnevnega obiska sestal s celotnim državnim vrhom - predsednikom DZ Milanom Brglezom, predsednikom republike Borutom Pahorjem in premierjem Mirom Cerarjem.

Odnosi tudi niso obremenjeni z odprtimi vprašanji

Brglez in Wang sta v pogovoru ocenila, da so dvostranski odnosi in politični dialog med državama zelo dobri. Brglez je ob tem poudaril, da odnosi tudi niso obremenjeni z odprtimi vprašanji.

Cerar in Wang sta izrazila pripravljenost za nadaljnjo poglobitev sodelovanja, zlasti na področju gospodarstva. Cerar se je pri tem zavzel tako za povečanje trgovinske menjave med državama kot njeno uravnoteženje, kjer lahko Slovenija ponudi svoje presežke v kmetijstvu, določene logistično-transportne storitve ter prispeva k povečanju turističnih obiskov iz Kitajske, so sporočili iz kabineta predsednika vlade.

Pahor je medtem visokemu kitajskemu gostu predstavil konkurenčne prednosti Slovenije za tuje investicije, kot so izjemna geostrateška pozicija, izvozno orientirano gospodarstvo, odlična infrastruktura, visoko izobražena delovna sila, inovativna podjetja ter visoko tehnološki raziskovalni inštituti.

Pahor in Wang sta govorila tudi o priložnostih za izboljšanje gospodarskega sodelovanja med državama. Strinjala sta se, da priložnosti za intenziviranje sodelovanja obstajajo predvsem na področju informacijske tehnologije in telekomunikacij, avtomobilske industrije, turizma, energetike, okolja ter kmetijstva. Še posebej sta izpostavila turizem, saj je Slovenijo lani obiskalo skoraj 20.000 kitajskih turistov, pozitiven trend pa se kaže tudi v letošnjem letu.

Wang je dejal, da so bili odnosi med državama vedno zgledni, globoki in so že tradicionalno prijateljski. Dodal je, da Kitajska vidi Slovenijo kot zanesljivega in zaupanja vrednega partnerja.