Za kandidaturo se je Hojs tudi odločil, "da se znotraj stranke pokaže, kdo so tisti, ki prihodnost stranke vidijo drugače, kot jo vidi vodja strankine poslanske skupine Matej Tonin".

Na vprašanje, katere stvari ga motijo pri sedanjem vodstvu stranke, Hojs odgovarja, da ne gre za to, ali ga kaj moti ali ne, ampak za to, da "znotraj demokracije vedno ponujamo koncepte". "Gre za to, da imam pač drugačna stališča, o katerih se bodo ljudje lahko odločili," pravi.

Sam sicer ocenjuje, da se pri ugibanjih o tem, kaj bi njegova izvolitev pomenila za stranko, vse osredotoča na to, ali bo NSi bolj sodelovala s SDS ali ne, a je to po njegovem brezpredmetno. "Predvsem bi moja potrditev pomenila, da bi stranka imela veliko bolj jasna stališča v vseh vprašanjih, kot jih ima trenutno," dodaja.

Pred odločitvijo za kandidaturo podpore v stranki ni posebej preverjal. To sta, kot je dejal, počela Tonin in glavni tajnik Robert Ilc, ki sta po njegovih besedah preverjala podporo zdajšnji predsednici Ljudmili Novak. Kot kandidata za predsednika ga je sicer, kot je povedal, predlagal eden ali več občinskih odborov, kateri, pa ne ve natančno. Sam se zaveda, da so njegove možnosti za izvolitev majhne: "Kljub temu pa je prav, da je alternativa ponujena".

Volilni kongres NSi bo 29. novembra. Kandidacijski postopki so odprti do 24. novembra. Na kongresu vlaganje kandidatur ni več mogoče.