Bolezen modrikastega jezika (angl. bluetongue disease, BT), ki že več let ogroža ovce in govedo po Evropi, se je nevarno približala tudi Sloveniji. Pred dnevi se je pojavila v madžarski vasi Gödre, ki je od Slovenije oddaljena 120 kilometrov, zato tudi na severovzhodu naše države veljajo enaki ukrepi (v 150-kilometrskem pasu od žarišča), kot če bi bolezen modrikastega jezika imeli pri nas. Za več kot 400 kmetijskih gospodarstev z drobnico (4095 živali) in za kar 1500 govedorejskih kmetij (skoraj 28.000 živali) na širšem območju Murske Sobote in Ptuja tako do nadaljnjega velja prepoved premikov živali iz ogroženega območja. Peljejo jih lahko le v klavnico, a je težava ta, da na območju, za katero veljajo ukrepi, ni večje klavnice, zato tamkajšnji rejci živino v glavnem vozijo v zakol v Avstrijo. Ali jim bodo Avstrijci dovolili prevoz živali do njihovih klavnic iz ogroženega območja, je še v zraku.

Kaj je bolezen modrikastega jezika

BT je virusna bolezen predvsem ovac in goveda, ki jo prenašajo krvosesne mušice iz rodu Culicoides. Po obliki so podobne komarjem, a so manjše od njih in bolj čokate. Po navedbah virologa dr. Tadeja Malovrha z ljubljanske veterinarske fakultete gre za eno najbolj markantnih kliničnih oblik bolezni, saj zaradi posledic virusa ovcam jezik tako oteče, da jim visi iz ust in zaradi oviranega pretoka krvi postane temno moder. Bolezen modrikastega jezika se na ljudi na srečo ne prenaša, povzroča pa velikansko gospodarsko škodo. Dr. Vida Čadonič Špelič, generalna direktorica uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin, namreč poudarja, da je treba živali, ki kažejo klinične znake, usmrtiti.

BT se je začela v Južni Afriki že pred letom 1900, danes pa je razširjena po velikem delu sveta: ob Afriki še v Severni in Južni Ameriki, Avstraliji, Aziji in precejšnjem delu Evrope (Italija, Hrvaška, Grčija, Romunija, Bolgarija, Ciper, Turčija, Madžarska, Španija, Portugalska, Francija, Nemčija, Belgija, Nizozemska...). Malovrh pravi, da imamo tudi v Sloveniji dokazano skupino žuželk, ki so prenašalke bolezni modrikastega jezika, vendar doslej na srečo še ni bilo živali, ki bi kazala bolezenske znake ali za katero bi v laboratoriju ugotovili, da ima virus oziroma protitelesa. »Če žival ne kaže bolezenskih znakov, je ni treba usmrtiti, četudi laboratorijski test virus potrdi. Takšna žival gre lahko v zakol in prehrano ljudi, saj je virus za človeka popolnoma nenevaren,« zagotavlja Čadonič-Špeličeva. So pa prepovedani premiki živali iz ogroženega območja, saj nevarnost za širjenje bolezni predstavljata uvoz živali in prenos okuženih žuželk.

Previdno!

Uprava za varno hrano rejce poziva, naj bodo pri nakupu živih govedi in drobnice posebej pozorni na izvor živali. Trgovanje z živalmi z območij, kjer veljajo omejitve (vsa Romunija, Bolgarija in del Madžarske), je prepovedano oziroma lahko poteka le v skladu z evropskimi predpisi (obvezno je razkuževanje živali z insekticidi). Poziva jih tudi, naj vsak sum na pojav bolezni modrikastega jezika takoj prijavijo najbližji veterinarski organizaciji.