Rok za oddajo zavezujočih ponudb za nakup Elana se izteka. Po naših informacijah so se v ožji izbor uvrstili trije ponudniki – češki proizvajalec smuči Sporten, ameriška družba Boba Ing v lasti uspešnega slovenskega poslovneža Roberta Antunoviča in eden od poljskih finančnih skladov.

Kot favorit za prevzem Elana se omenja Antunovič, ki ga je pot pred leti vodila v ZDA. Tam je začel izdelovati nosila za otroke, tako imenovane kengurujčke, ki so pod blagovno znamko Boba poznani tudi v Sloveniji. Skupaj s slovensko družbo Gigodesign in finančnim skladom RSG je Antunovič pred približno letom dni v Sloveniji zagnal podjetniški pospeševalnik Design Forward. Gigodesign sodeluje z Elanom že vrsto let pri produktni grafiki in komunikaciji za smuči. Po neuradnih informacijah naj bi Antunoviču že uspelo zbrati ekipo, za skrbni pregled Elana pa naj bi angažiral tudi ugledne ameriške pravne strokovnjake.

Sporten, ki je v svetu poznan predvsem kot proizvajalec tekaških smuči, si po naših informacijah Elan ogleduje že dlje časa. Tretji kandidat za nakup Elana, ki prihaja iz Poljske, pa naj bi izdeloval športna oblačila. Ker bi prevzem Elana zanj predstavljal prevelik zalogaj, se je po naših informacijah obrnil na enega od tamkajšnjih finančnih skladov.

Med možnimi kupci Elana sta se do nedavna omenjala finančna sklada Emsa Capital z Dunaja in WAB International iz ZDA. Z WAB so bile pred meseci bolj ali manj že dogovorjene vse podrobnosti kupo-prodajne pogodbe, vendar se je pozneje umaknil.

Koliko so znašale nezavezujoče ponudbe, ni natančno znano, po neuradnih informacijah naj bi krepko presegale spodnjo določeno mejo v višini okoli 12 milijonov evrov. Tolikšen znesek mora namreč Elan skupaj z obrestmi vrniti svojim državnim lastnikom. Spomnimo, da je to od njega zahtevala evropska komisija, ki je odločila, da je dokapitalizacija družbe leta 2008 v višini desetih milijonov evrov predstavljala nedovoljeno državno pomoč.

Določeno oviro pri prodaji Elana bi lahko predstavljala nedavna razsodba vrhovnega sodišča o tožbah nekdanjega predsednika Elanove uprave Uroša Koržeta. Potem ko je višje sodišče lani zavrnilo večmilijonske tožbene zahtevke za izplačilo Koržetove nagrade, je na njegovo zahtevo v reviziji postopka vrhovno sodišče odločitev višjega sodišča razveljavilo.

Po drugi strani iz Elana v zadnjem času prihajajo tudi pozitivne novice. Izvedeli smo, da je družbi z eno od tujih multinacionalk uspelo skleniti posel v višini štirih milijonov evrov na leto za dobavo sestavnih delov za vetrne elektrarne iz kompozitnih materialov. Zaradi najnovejšega posla bodo v Begunjah na novo zaposlili 50 delavcev.