Podatki Družbe za avtoceste RS (Dars) kažejo še, da je bilo v letih 2011 in 2012 voženj v napačno smer po več kot 70, leta 2010 pa 59.

S policije pa so za STA posredovali podatek o številu klicev na operativno-komunikacijski center zaradi vožnje v nasprotno smer na avtocestah ali hitrih cestah. V letu 2013 so jih prejeli 188, v letu 2012 pa 170.

Letos najbolj tragično na gorenjski avtocesti

Najbolj tragično se je letos končala vožnja v napačno smer na gorenjski avtocesti pred izvozom za Lipce proti Karavankam pred desetimi dnevi. V trčenju dveh avtomobilov sta umrla oba voznika, tako tisti, ki je vozil pravilno, kot tisti, ki je vozil v napačni smeri, proti Ljubljani. Le teden dni zatem je na istem avtocestnem odseku, tokrat od Lipc proti Ljubljani, v napačno smer vozil voznik belega avtomobila znamke BMW.

Bojan Kos s Policijske uprave Kranj je za STA pojasnil, da na tem odseku priključek na avtocesto ni nič drugačen kot drugje. Tudi prometna signalizacija je dobro vidna in bi jo po njegovi oceni moral prepoznati vsak voznik.

Največkrat gre za starejše voznike

V primerih, ko so kranjski policisti uspeli dobiti tovrstne voznike, je šlo za nenamerno vožnjo v napačno smer večinoma starejših voznikov. Je pa Kos opozoril, da vozniki na avtocesto v napačno smer včasih zapeljejo tudi povsem zavestno, na primer zaradi stav.

V letošnjem letu je do 10. oktobra sicer na slovenskih cestah umrlo 88 ljudi, v enakem obdobju lani pa 90.

Do konca avgusta je umrlo 70 udeležencev v prometu (lani 74), 522 se jih je hudo telesno poškodovalo (lani 483), 4847 pa lažje (lani 5543), so še navedli v policiji.