Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano (MKGP) mora do konca tega leta najti dolgoročnega strateškega najemnika gostinsko-turističnih objektov v Lipici, ki jih bo tudi obnovil. Tako si je predpisalo z marca letos spremenjenim zakonom o Kobilarni Lipica (KL), ki tudi določa, da mora družba Lipica Turizem, ki zdaj opravlja gostinsko-turistično dejavnost, do 31. decembra letos ugasniti. Medtem ko sta ministrstvo za gospodarstvo ter republiški sindikat gostinstva in turizma že ob sprejemanju zakona svarila, da najemnika do konca tega leta ne bo mogoče najti in da je 31. december 2014 neulovljiv datum, je takratni in sedanji kmetijski minister Dejan Židan še marca vehementno zatrjeval: »Osem ali devet mesecev je v gospodarstvu neverjetno dosti časa. Če dolgoročnega strateškega najemnika do konca leta ne bo, bomo pa poiskali začasnega najemnika.«

Novi poseg v zakon?

A minister očitno ne ve, da mora tudi morebitnega začasnega najemnika izbrati z javnim razpisom, tega pa delovna skupina, ki so jo imenovali šele 3. septembra, še ni pripravila, čeprav ji je vlada naložila, da bi morala to storiti do konca septembra. In zakaj ga ni? Ker je v Lipici takšen nered z evidencami nepremičnin, da tistih, ki bi ostale kobilarni, ni mogoče razmejiti od tistih, ki bi jih dobil najemnik. »Kako si predstavljajo, da bo kar nekdo prišel v Lipico in vzel v najem gostinsko-turistične objekte, ko pa bazen v hotelu Maestoso že več le ne obratuje, ko zadeve z golfom in parkirišči niso razčiščene, ko je hotel Klub zaprt in se ne ve, ali bomo imeli v prihodnje v Lipici dva hotela ali enega, bomo enega porušili ali drugega obnavljali... Dilem je veliko, saj se dosedanje vlade v dvajsetih letih niso znale odločiti, kaj bi z Lipico: bi jo imele in vanjo nič vlagale, bi bil tam golf ali ne... Vse te dileme so odprte, ker ni strategije za razvoj Lipice,« je kritična Karmen Leban, generalna sekretarka Sindikata gostinstva in turizma Slovenije.

Zaradi opisane zmešnjave je sindikat premierja Mira Cerarja pozval, naj vlada v državni zbor pošlje nov popravek zakona o Kobilarni Lipica in v njem za dve leti (do 31. decembra 2016) podaljša rok za izbiro dolgoročnega najemnika, družba Lipica Turizem pa do takrat še naprej opravlja gostinsko-turistično dejavnost. A je takšen razplet težko pričakovati, saj bi moral v tem primeru minister Židan, ki je glavni krivec za nerealno določene cilje v povezavi z Lipico, priznati, da sta bila tako novela zakona o Kobilarni Lipica kot uredba o razmejitvi lipiških nepremičnin strel v prazno.

Brezglavo tudi v plan B

Židan tako v navezi z nekaterimi vladnimi finančnicami snuje plan B. Žal tudi tokrat na pamet in brezglavo. Ko je postalo jasno, da strateškega najemnika, ki bi bil pripravljen vlagati v razpadajoče lipiške objekte, do konca tega leta ne bodo našli in bi to zaradi neposrečene spremembe zakona o Kobilarni Lipica pomenilo smrt za njeno turistično dejavnost, se je porodila zamisel o prenosu družbe Lipica Turizem na Slovenski državni holding (SDH). Na čigavem zelniku je zrasla in kako nameravajo to izpeljati, ne ve nihče, saj pisnega gradiva o tem ni. A so člani sveta Kobilarne Lipica, ki so njeni nadzorniki, takšno idejo vseeno podprli.

Slišati je, da si v SDH lipiškega turizma sploh ne želijo pod svojo streho. Toda ko smo jih vprašali, kaj konkretno bi pomenil prenos družbe Lipica Turizem na SDH – jo bodo prodali, oddali v najem, kaj bo z zaposlenimi... – so nas odpravili zelo na kratko. »SDH niti Republika Slovenija nimata kapitalske naložbe v družbi Lipica Turizem, zato zadeve ne moremo komentirati.« A so očitno spregledali, da je družba Lipica Turizem hči javnega zavoda Kobilarna Lipica, ta pa je v stoodstotni lasti države.