V našem današnjem prispevku bomo zapisali nekaj besed zgolj o županih v nekaterih mestnih občinah. Da bi pokrili dogodke in odmeve iz vseh 220 občin, o tem ni misliti, le kakšen stavek bomo rekli o manjših krajih.

Ko govorimo o malih občinah, ne moremo mimo zadnje, novoustanovljene občine Ankaran. Dolga leta so se domačini borili s Koprom ali, bolje, proti Kopru, da bi dobili svojo občino, in letos bodo prvič imeli svoje volitve. Za župana se bosta potegovala domačin Gregor Strmčnik in Gašpar Gašpar Mišič. Mišič, ki je sicer iz Lucije, se je avgusta preselil v Ankaran in menda se je v zadnjem času tam naselilo še kakih 200 njegovih somišljenikov. Poznavalci pravijo, da zato, ker je v igri veliko denarja. Ankaran je najmanj poseljeni del slovenske obale (se pravi, da se bo gradilo), pa še okoli petdeset odstotkov prispevkov Luke Koper bodo po novem dobivali. Milijonski posel, ki ga koprski župan Boris Popovič ne bo kar tako izpustil. Je pa zanimivo, kaj je med svoje prednostne naloge zapakiral šef koprske komunale Gašpar Gašpar Mišić: »Ankaran se bo uvrstil na seznam svetovno znanih turističnih destinacij.« Pozabite na Benetke, na Dubrovnik in Monte Carlo, prihaja Ankaran ali, kot pravi Mišič: »Ankaran kot epicenter kreativnosti in drznih idej.«

Koprski župan Boris Popović in njegova stranka SVZ pa imata svojega človeka tudi v občini Piran. Na listi za Popovića kandidira njegov človek Sebastijan Jeretič, možakar, ki je v zadnjih letih v glavnem iz ozadja vodil politične posle na Obali, jasno v različnih strankah in političnih skupinah. Med sedmimi kandidati za župana Pirana je bojda njegov največji nasprotnik, dosedanji župan Peter Bossman, član socialdemokratov. Dobro obveščeni pravijo, da niti ne gre za spor dveh političnih konceptov, konec koncev je bil na zadnjih volitvah Jeretič Bossmanov svetovalec, ampak gre za način, kako se bo v Piranu gradilo. Podirali naj bi namreč grde na pol montažne zgradbe na Obali, katerih lastnik je bojda Popovičev prijatelj Ante Guberac. Popovičev in Jeretičev načrt je, da bi namesto starih kioskov dodali nove višje stavbe, ki bi sicer zakrivale pogled na morje obstoječim hotelom, Gubercu pa bi prinesle nekaj dodatnih evrov. Bossmanova ideja naj bi bila, da bi cesto umaknili za hotele in spredaj naredili dostop do morja, kot je to v mestih na Azurni obali. Jeretič je v vsakem primeru spreten in brezkompromisen politik, ki dobro pozna svoj posel, saj je bil še pred nekaj dnevi član socialdemokratov… Še en dokaz, da je naša Obala postala država v državi, pa je dejstvo, da je bil Gašpar Gašpar Mišič, ki hoče biti župan Ankarana, v zadnjem mandatu član občinskega sveta – uganili ste – v Piranu.

17 v Mariboru

Če se zdi, da se na morju kandidati borijo za denar, je z županskimi kandidati v Mariboru drugače. Zdi se, da se vsaj nekateri med njimi bolj kot karkoli drugega borijo za službo. Zadnjič je mariborski Večer recimo objavil premoženjsko sliko sedemnajstih kandidatov za župana Maribora in marsikdo se je zgrozil. Andrej Šiško iz Gibanja Zedinjena Slovenija nima avta, nima nepremičnin, nima prihrankov in nima delnic. Bivši zapornik (poskus uboja) in zvest navijač Viol tudi nima nobenih umetnin. Niti ene slike… Podobno je z brezposelnim kandidatom Rokom Maltarskim iz LDS, le da ima 3000 evrov vreden star avto in mali Tomosov motor iz leta 1987. Peter Rižner iz Združene levice, na primer, ima nekaj prihrankov, ampak ne ve, koliko, ker jih hrani žena, da bosta imela nekaj, ko bosta šla v pokoj… Nekaj kandidatov stoji bolje, predvsem avtomehanik ter serviser avtobusov in tovornjakov Oton Štrucl iz Krščansko demokratske stranke, zdravnik Mohamed Berro iz Zelene koalicije (nekoč so ga že obiskali policisti, ki so raziskovali spolno nasilje), Borut Ambrožič (Stranka medgeneracijske solidarnosti in razvoja), ki so mu pred časom, ko je bil še pri Pozitivni Sloveniji, vzeli magisterij zaradi prepisovanja. Mimogrede, zdaj spet piše magisterij. Dobro gre tudi Danilu Križmanu iz SMS – Zeleni Evrope in Antonu Kranjcu, ki je pri Cerarjevi stranki. Spet ne tako dobro pa Francu Jesenku, ki je sicer upokojen, znan pa je tudi kot polprofesionalni nabiralec odpadkov po mestu ….

A bolj so zanimivi favoriti. Aktualni župan Andrej Fištravec, povratnik Franc Kangler in Stojan Auer. Vsi imajo solidno življenjsko osnovo, čeprav Kangler in Fištravec niti nimata avtomobila, in vsi, to je treba reči, imajo ovadbe. Auerjeve zgodbe so stare in celo zastarane in se vežejo na utaje davkov. Kangler je eden od rekorderjev po številu ovadb, najbolj znana je tista, ko naj bi astrologinji Karin uredil občinsko stanovanje. Fištravčeve ovadbe so iz današnjih časov. Protikorupcijski komisiji ga je recimo ovadil kar Auer, zaradi svetovalne pogodbe z občinskim svetnikom Andrejem Verličem.

12 v Ljubljani

Ljubljana je z ducatom kandidatov za Mariborom. Tudi ovadenih kandidatov je veliko manj. In tudi favoritov je veliko manj. Pravzaprav je v obeh primerih samo eden – Zoran Janković. Kritik na njegov račun je bilo v zadnjem času veliko. Recimo to, da mesto ureja samo v strogem središču, da sta parkiranje in promet na robu mesta nevzdržna. Da se je število gradbenih jam v Ljubljani pomnožilo, da je promet med Namo in Pošto nevaren, saj ni uredil prave pešcone, da so mestni trgi samo beton, brez dreves in zelenja… Desnica mu očita, da je član udbomafije, kar koli že to pomeni, levica mu očita korupcijo in da je župan menedžer, podobno kot Boris Popović v Kopru ali Bojan Šrot v Celju. V županovem štabu na očitke odgovarjajo s številkami. Pravijo, da so v času Jankovićevih mandatov iz Evrope izčrpali 120 milijonov sredstev in končali več kot 1500 projektov, od tega devet mostov, nazadnje Ribjo brv. Na očitke, da ureja samo središče mesta, župan ponudi številke: »Od 1540 izvedenih projektov jih je zgolj kakšnih tristo v središču.«

Jankovićev edini realen nasprotnik je Damjan Damjanovič, ki sicer vodi ljubljansko filharmonijo, zaslovel pa je zaradi svojih nastopov v resničnostnih spektaklih na Pop TV. Redni gost trač rubrik je tudi zaradi ločitve od prelepe operne pevke Sabine Cvilak. Ona je šla z bogatejšim, on s (še) mlajšo, smo prebrali. Če ima Janković za volitve tudi listo s konkretnimi imeni, ima Damjanovič velike težave s svojo stranko SDS, ki se nikakor ne more odločiti, ali je njihov ali ne. Nekateri to razlagajo tudi z dejstvom, da se Damjanović ne želi identificirati z njimi, da ne bi zaradi njihovega slabega slovesa v Ljubljani izgubil preveč glasov. Neodvisni Damjanović je bil sicer pred leti bližje stranki SD, k SDS pa je prestopil, ko so prišli na oblast po letu 2004. Damjanović, ki je sicer s Koroške, pravi, da njegovi starši izvirajo iz Bele krajine. Mestu bi rad vdihnil več kulture pa tudi na šport ne bi pozabil.

Novo mesto, rekordne ovadbe in kriminalista

Naš posebni poročevalec nas je opomnil na novomeško zgodbo, v kateri tekmuje za župana tudi Uroš Lubej, najpomembnejši slovenski vstajnik, človek, ki je pomagal obračunati s korupcijo. Ne bo mu lahko. Viri pravijo, da gre za mestno občino, v kateri se dogaja ena najbolj samosvojih afer na našem prostoru. Leta 2011 je sedanji župan Alojz Muhić, ki sicer ne kandidira, podpisal pogodbo o najemu prostorov za novomeški razvojno-izobraževalni center RIC. Številke, ki jih zdaj za to stavbo plačuje občina, so neverjetne. Pogodba, po kateri bo občina za 20-letni najem plačala kar 25 milijonov evrov, je sumljiva že na prvi pogled. Zanimivo je, da so s pogodbo soglašali vsi bivši občinski oblastniki in ne samo župan, še bolj pa bode v oči, da so bili med glavnimi akterji člani Zveze za Dolenjsko, ki so zdaj na velika vrata vstopili v Cerarjev pregovorno pošteni SMC. Tudi prva favoritka za zmago Mojca Špec Potočar, ki je pri milijonskem poslu sodelovala kot podžupanja. Je šlo za korupcijo? Miro Cerar bo to gotovo hitro preveril. Stvari kar kličejo po varnostnih organih in opazili smo, da na volitvah za župane sodelujeta tudi dva bivša visoka policijska uradnika. V Murski Soboti se bo večnega župana Antona Štihca, ki ga podpira desnica, lotil Aleksander Jevšek, kriminalist, veteran vojne za Slovenijo in bivši direktor slovenske kriminalistične policije. V njegovem času so se začele preiskave tajkunov in Patrie, ki se zdaj končujejo s hudimi zapornimi kaznimi. Jevška podpira SD, pravi pa, da je Murska Sobota obstala in da si želi napredka. Obljublja delovna mesta, pokrit bazen, pokrita teniška igrišča in si želi NK Muro nazaj v prvi ligi.

Na Koroškem v Mežici se je v bitko proti trem kandidatom spustil kriminalist Robert Slodej. Spomnimo se ga, bil je uspešen v aferi Čista lopata, podprli ga bodo pri SD. Morda bi kriminalisti lahko pomagali urediti zadeve v naših občinah, saj veste, imamo nekaj rekorderjev, pa ne govorimo samo o mariborskem Francu Kanglerju, podobno uspešen je trebanjski župan in kandidat za naslednji mandat Alojzij Kastelic – menda so ga ovadili že sedemnajstkrat. Številka morda ni popolna, bil pa je že tudi pravnomočno obsojen.