Lovke vpliva mariborske družine Petek in kroga njenih prijateljev očitno še vedno segajo v sam vrh Nove KBM, ki jo uradno vodi Aleš Hauc.

V nadaljevanju objavljamo zgodbo o tem, kako je KBM Fineko, hčerinska družba NKBM, v času največjega kreditnega krča pomagala pri najetju posojila podjetju MČ v lasti sorodnikov Marsela Zelenika. Gre za poslovnega partnerja Kristjana Petka, brata Boruta Petka, nekdanjega tajnika v premierskem kabinetu Janeza Janše in enega njegovih večjih zaupnikov. Omenjeno posojilo je banka odobrila že po tem, ko je s skoraj enajstimi milijoni evrov nasedla v Zelenikovem nepremičninskem projektu na Hrvaškem. Sporni posli NKBM v tej državi so že več let predmet preiskave Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU). Ta je med njo pridobil dokaze, da je nekdanji predsednik uprave banke Matjaž Kovačič, sicer prvi osumljenec v preiskavi, s konkretnimi posli na Hrvaškem med letoma 2006 in 2008 seznanjal tudi Janšo in Petka. V uredništvu Dnevnika smo v zadnjih mesecih pridobili več podatkov, ki nakazujejo, da Petkov krog še vedno obvladuje banko in narekuje celo kadrovske odločitve, ki jih uradno sprejema Hauc. Vse to naj bi močno oteževalo tudi samo preiskavo.

Dvojna vloga Igorja Šujice

Po naših podatkih je bil več let stična točka med NKBM in krogom družine Petek nekdanji direktor KBM Leasinga Igor Šujica, eden od osumljenih v preiskavi NPU in dolgoletni Kovačičev zaupnik. Šujica je do leta 2011 vodil tudi družbo KBM Fineko. Ta je šla leta 2010, ko je v Sloveniji že vladal kreditni krč, močno na roko podjetju MČ, ki je v lasti Dragice Zelenik. Po naših informacijah je namreč jamčila za okoli 700.000 evrov vredno posojilo, ki ga je podjetje najelo za nakup zemljišča na Dolenjskem. Tega je pozneje želelo preprodati eni od tujih trgovskih verig. Ključen podatek je, da podjetje MČ brez jamstva KBM Fineka ne bi moglo dobiti posojila. Ker je med letoma 2008 in 2010 skupno ustvarilo le 270.000 evrov prihodkov, je nujno potrebovalo najmanj enega poroka. Pridobilo je dva: poleg KBM Fineka še Klimo Petek, ki je v lasti Kristjana Petka.

Toda že kmalu zatem se je zapletlo pri vračanju posojila. Iz bilanc je namreč razvidno, da je podjetje MČ denar, ki ga je dobilo od NKBM, naprej posodilo družbi Globalne nepremičnine. Ta je v lasti Marsela Zelenika, v Sloveniji pa išče in kupuje zemljišča za trgovsko verigo Lidl. Ker banka, ki jo je v tem času že prevzel Hauc, denarja sprva ni dobila nazaj, je želela unovčiti poroštvi KBM Fineka in Klime Petek. A to se po naših informacijah ni zgodilo, pri čemer naj bi pomembno vlogo odigral Hauc. Banka naj bi posojilo reprogramirala. Nato je – naključno ali ne – podjetje MČ očitno našlo denar. Iz javno dostopnih podatkov je razvidno, da je večino posojila poplačalo, in to s pomočjo družbe Globalne nepremičnine. Ta je, kot je razbrati iz bilanc, za to morala prodati eno od svojih nepremičnin. Največji financer Globalnih nepremičnin je NKBM. »Podrobnosti o posameznih poslih zaradi zaščite interesov banke in spoštovanja zaupnosti ne razkrivamo,« so nam na več vprašanj odgovorili v banki. Šujica za komentar ni bil dosegljiv.

»Nasedli« projekt naveze iz Zagreba

Zakaj je državna družba KBM Fineko sploh pomagala zasebnemu podjetju, s katerim lastniško ali kako drugače ni povezana, in kakšen je bil pri tem njen ekonomski interes, ostaja neznanka. A odgovor na ta vprašanja se zelo verjetno skriva v povezavah med Igorjem Šujico, Marselom Zelenikom, Matjažem Kovačičem in družino Petek. Stična točka med Zelenikom in Šujico je hrvaško podjetje Atrium gradnja, v katerem je prvi lastnik, drugi pa prokurist. Podjetje se je leta 2008 lotilo gradnje stanovanjsko-poslovnega objekta v Zagrebu. Financirala ga je Skupina NKBM. Skoraj osem milijonov evrov posojil je podjetje najelo pri banki. Še dodatne štiri milijone evrov si je izposodilo pri njeni zagrebški družbi KBM Projekt, ki je bila vpletena v številne sporne posle na Hrvaškem.

To posojilo je odobril tudi nadzorni svet KBM Projekta. Vodil ga je Kovačič, njegov član pa je bil tudi Šujica. Podjetje Atrium gradnja je v projektu »nasedlo«, z njim pa tudi NKBM. Na zadnji dan leta 2012, v katerem ni imelo prihodkov, je še vedno izkazovalo za okrog dvanajst milijonov evrov finančnih obveznosti. Poslovnih izkazov za leto 2013 še ni objavilo. Marsel Zelenik je sicer dolgoletni poslovni partner Klime Petek. Z njo ima v lasti podjetje Obnovljive investicije, ki je lastnik Bioplinarne Antares v Šalovcih. Ta ima že pol leta blokiran edini transakcijski račun, lani pa je ob 400.000 evrih prihodkov ustvarila okoli 193.000 evrov izgube. Na zemljišču bioplinarne ima Gorenjska banka vpisano hipoteko v višini treh milijonov evrov.

Sporna Haučeva kadrovanja v NKBM

Brez uradnega odgovora ostaja tudi vprašanje, zakaj je banka že v času, ko jo je vodil Aleš Hauc, ki naj bi imel nalogo obračunati s Kovačičevo zapuščino, oklevala pri unovčitvi zavarovanja za posojilo podjetju MČ. Pri tem ne gre prezreti, da ima Petkov krog še vedno velik vpliv v banki – tudi v nadzornem svetu in upravi. Več virov nas je tako opozorilo na dobre odnose med Borutom Petkom in predsednikom nadzornega sveta NKBM Petrom Kukovico, ki je v času prve vlade Janeza Janše vodil nadzornike Pošte Slovenije. Prav od tam je na čelo NKBM prišel Hauc. Ta je v banko za hišnega odvetnika pripeljal Francija Matoza, Janševega odvetnika v zadevi Patria. Za vodjo sektorja korporativne varnosti je postavil Primoža Britovška, ki naj bi bil pred tem zaposlen v policiji in Sovi, po navedbah naših virov pa je v zadnjih dveh letih iz neznanega razloga pogosto obiskal tudi Zagreb. Za vodjo centra za upravljanje Skupine NKBM, zadolženega za hčerinske družbe, pa je Hauc pred časom določil Mitjo Leskovarja, člana SLS, ki je več let veljal za del najožje ekipe nekdanjega mariborskega župana Franca Kanglerja.

Posredno povezavo s Klimo Petek je mogoče zaslediti tudi pri novem članu uprave banke Robertu Senici, in to pri projektu sončnih elektrarn na strehah centrov Qlandia. Te je namreč v prvi polovici leta 2012, ko je vlado drugič vodil Janša, financiral Hypo Leasing, v katerem je bil Senica, ki je kmalu zatem odšel na čelo Poštne banke Slovenije (PBS), takrat prokurist. Večinski delež v projektnem podjetju za postavitev teh elektrarn Ze Solar 1 ima Samsung, manjšinskega pa Klima Petek. V Hypu so takrat zatrjevali, da bo projekt dolgoročno uspešen, a jim je načrte prekrižalo radikalno znižanje državnih subvencij za električno energijo iz sončnih elektrarn.

Primož Cirman, Vesna Vuković