Isabella's Islay 4,710.000

Najdražji viski in hkrati najdražja pijača na svetu. Na drugem mestu je za kak milijon cenejša steklenica brezalkoholnega napitka ruwa, ki jo prebrisani Evropejci, narejeno na način halal, ponujajo premožnim arabskim milijarderjem. Isabella's islay je viski, ki ga polnijo na otoku Islay, eni od petih zaščitenih škotskih regij. Viski je na voljo v dveh izdajah: izvirni in posebni izdaji. Cenejša verzija steklenice, ta utegne biti v naših krajih bolj popularna, vas bo stala kakih 600.000 evrov. O vsebini naj rečemo samo, da gre za najboljši viski, katerega kakovost sploh ni vprašljiva, pri podjetju Luxury Beverage Company pa pravijo, da pijača ponuja vonje sadja, šote, bombonov in evkaliptusa ter okus cvetja in sadja, dima, slanine in še česa. Gre za izredno stare tekočine, ki jih natočijo v steklenico iz angleškega kristala, prekrito z zlatom, v katerega je vdelanih več kot 8500 diamantov in 300 rubinov. Pri Luxury Beverage Company pravijo, da želijo s tem izdelkom dvigniti raven viskija. Kar se nas tiče, jim je načrt uspel.

Pasión Azteca 2,600.000

Mehiški oblikovalci Tequila Ley .925 so vedno garancija za drage steklenice. Leta 2010 so predstavili steklenico tekile, imenovano tudi Diamond Sterling, v kateri je prostora za 1,3 litra žlahtne tekile. Drage kamne je zagotovil in izpilil eden najpomembnejših newyorških draguljarjev Ami Mesika, v steklenico pa je vse skupaj oblikoval oblikovalec Alejandro Gomez Oropeza. Izdelana je iz belega zlata in platine (2,3 kilograma), dodali pa so še 6400 diamantov. Steklenico so ročno izdelovali štiri leta, tekilo pa je prispevala Tequilera Hacienda La Capilla.

Henry IV Dudognon Heritage 1,500.000

Vsebina steklenice je konjak (41 odstotkov alkohola), ki so ga v najbolj znani pokrajini za to žganico, v Grande Champagne, čuvali v sodih kar sto let. A ceno, ki je po nekaterih podatkih lahko celo višja od prvouvrščene tekile, ustvari steklenica. Oblikovalci so spet iz podjetja Tequila Ley .925, tokrat skupaj z zlatarjem Josejem Davalosom. Steklenica ima 8 kilogramov, okrepljena je z zlatom, platino in 6500 diamanti. Ime je dobila po francoskem kralju Henriku IV., predniku družine Dudogne, ki na svojem dvorcu proizvaja zvarek že od leta 1776.

Scottish Diva Vodka 750.000

Škotska destilarna Blackwood je imela ob ustanovitvi leta 2002 velike načrte, ki pa se niso povsem uresničili. Kakorkoli, med mnogimi produkti – jasno, v glavni vlogi so bili viskiji – so se ukvarjali tudi z različnimi vrstami gina in vodke. Ja, postali so slavni, ker so klavrno propadli, in zato, ker so dali na trg eno najdražjih steklenic z žgano pijačo. Čeprav naj bi bila tudi vodka nekaj posebnega, so v glavni vlogi seveda dragi in poldragi kamni, ki jih je podjetje Swarovski postavilo v sredino steklenice.

Mendis Coconut Brandy 750.000

Gre za razmeroma novo pogruntavščino, za kokosovo žgano pijačo (40 odstotkov alkohola), ki je na trg prišla konec prejšnjega desetletja. Osnova za žgani napitek je kokosov sok, ki ga po posebnem postopku pridobivajo iz kokosovih palm na Šrilanki, potem pa pijačo starajo v sodih halmilla. Steklenica, ki jo omenjamo, je prva, ki ima vsa dovoljenja za polnjenje in prodajo, zato ima tudi neke vrste muzejsko vrednost. Veliko o prestižnosti steklenic pove dejstvo, da jih prodaja podjetje Luxe Coterie.

The Macallan ‘M’ 478.000

Gre za najdražjo steklenico viskija na svetu, ki je bila tudi dejansko prodana, in to 18. januarja na Sothebyjevi dražbi v Hongkongu. Kar šestlitrsko steklenico (za osem klasičnih steklenic), s popularnim imenom Constantine, po rimskem cesarju, je oblikovala dizajnerska hiša Lalique. Menda so napolnili štiri take steklenice, dve sta šli v arhiv, eno pa naj bi rezerviral neimenovani azijski kupec. Mimogrede, destilarna Macallan iz Moraya na Škotskem je za mnoge najboljša na svetu, po velikosti pa ena treh največjih.

Tribute To Honour, Royal Salute 156.000

Royal salute je znamka škotskih viskijev, ki jih pridelujejo Chivas Brothers od leta 1801. Centrala je v destilarni Strahisla, v Morayu. Gre za drage pijače in njihovi viskiji ne gredo iz kleti, dokler niso stari vsaj 21 let. In podobno je z viskijem iz serije Tribute To Honour, ki ga je ustvaril Colin Scott iz tekočin, starejših od 45 let. Gre za enaindvajset steklenic iz zlata, srebra in 413 črnih in belih diamantov, ki jih je oblikovala ena najstarejših draguljarn na svetu, Garrard iz Londona.

The Dalmore 62 156.000

Destilarna iz škotskega Alnessa (iz leta 1839) se rada pobaha s kakšnim rekordom, čeprav zadnje čase izgublja bitko z Macallanom. Leta 2005 so recimo prodali dvanajst steklenic viskija po 32.000 funtov. Večji uspeh je bil leta 2012, ko so na letališču Changi v Singapurju prodali steklenico za 125.000 funtov. Pravijo, da so napolnili zgolj tri steklenice, ki naj bi svojo ceno dobile tudi zato, ker je na njih redek okras – stilizirana glava jelena.

The Platinum & White Gold Tequila 150.000

Še en izdelek oblikovalske ekipe Tequila Ley .925, ki so jo napolnili v Tequilera Hacienda La Capilla iz Capille de Guadalupe s šest let starano tekilo (vredno komaj kaj več kot 1500 evrov). Steklenica (iz zlata, platine in dragih kamnov) je bila prodana neimenovanemu državljanu Mehike in je zaradi cene leta 2006 pristala v Guinnessovi knjigi rekordov. Pri Tequila Ley .925 pa so od tistih časov naredili še nekaj zelo dragih steklenic. Tudi posebno steklenico za 60.000 dolarjev.

Diamond Jubilee by Johnnie Walker 125.000

Lahko bi rekli, da spet ne gre samo za viski. Pri škotskem Walkerju, ki je (nič kaj romantično) sicer v lasti največjega svetovnega podjetja z žganimi pijačami Diageo, so se odločili napolniti 60 steklenic najboljšega viskija. Ves dobiček so namenili za kraljičin štipendijski sklad. Verjetno ni treba posebej računati, za koliko denarja je šlo. Sicer pa je vse na steklenici posvečeno šestdesetletnici vladanja angleške kraljice (2012), od leta 1952 so tekočino tudi starali, za vsak primer pa so steklenice opremili tudi z diamanti.