Komaj 19-letna Svitolina, nekdaj prva mladinka sveta, je bila na papirju brez dvoma favoritinja, saj je tudi na lestvici WTA precej mest pred Štajerko. A to najboljše slovenske igralke ni dosti zanimalo, saj je dvoboj odlično in odločno začela in že v peti igri prvič tekmici odvzela začetni udarec. A Ukrajinka ni popustila, prav tako ne Hercogova, in ko je povedla s 5:2, je bilo jasno, kdo bo dobil uvodni niz. "S prvim nizom sem zelo zadovoljna. Odigrala sem ga taktično in tehnično tako, kot je bilo treba. Kljub temu, da mi prvi servis ni dobro stekel, sem z visoko ravnijo igre dobila niz," je po dvoboju povedala Hercogova.

Dodala je, da se ji je v drugem nizu igra malce podrla. Niz je bolje začela Svitolina, ki je imela že v drugi igri priložnost za "break", a jo je Hercogova rešila ter tekmici sama v peti igri odvzela servis. A tokrat je Svitolini uspelo izenačiti na 4:4 in biti ves čas v boju za zmago v tem nizu, vendar ji je 23-letna slovenska igralka z borbenostjo v podaljšani igri drugega niza to preprečila in po uri in 56 minutah slavila zmago. "V drugem nizu se mi je igra malce podrla in Jelina je to znala izkoristiti. Vseeno sem ostala zbrana in tekmo pripeljala do konca," je bila zadovoljna Štajerka, sicer 76. igralka z lestvice WTA.

V 2. krogu jo čaka 17. nosilka Makarova, ki jo je izločila lani

Z zmago je izenačila svojo najboljšo uvrstitev z OP ZDA iz leta 2011, ko se je na igriščih Flushing Meadowsa prav tako uvrstila v drugi krog. "Vesela sem te zmage, saj mi v zadnjem obdobju ni šlo ravno vse po načrtih. Vem, da se trdo delo na treningih slej ko prej mora pokazati tudi v rezultatih," se zaveda Hercogova, ki jo v drugem krogu US Opna čaka 17. nosilka Rusinja Jekaterina Makarova, ki je v prvem krogu gladko s 6:4 in 6:2 izločila domačinko Grace Min.

Lani pa je bila Makarova, ta čas 18. igralka z lestvice WTA, že v prvem krogu usodna (6:2, 6:4) prav za Hercogovo, tako da ima slovenska igralka zdaj lepo priložnost za maščevanje.

"Zdaj me čaka neugodna Makarova. Očitno mi je na US Opnu ta igralka usojena in mogoče je edini način, da se je "znebim", dobra igra in zmaga! Proti njej bo treba zaigrati še na višji ravni kot danes. Če mi bo to uspelo, bo imela z mano velike težave," je še napovedala Hercogova.

Roger Federer in Serena Williams gladko v drugi krog

Favoriti zadnjega letošnjega teniškega turnirja za veliki slam, odprtega prvenstva ZDA v New Yorku, tokrat niso dopustili presenečenja. Tako Švicar Roger Federer kot Američanka Serena Williams sta v večernih dvobojih hitro opravila delo in se brez težav gladko uvrstila v drugi krog US Opna.

Branilka naslova Williamsova je na stadionu Arthurja Asha po zgolj 55 minutah igre odpravila 18-letno rojakinjo Taylor Townsend s 6:3 in 6:1. V drugem krogu se bo 32-letnica pomerila s še eno rojakinjo, Vanio King.

Tudi Federer, eden glavnih favoritov za naslov, je po dveh urah in sedmih minutah s 6:3, 6:4, 7:6 (4) premagal Avstralca Marinka Matoševića. V drugem krogu bo lopar prekrižal s še enim igralcem s pete celine, Samom Grothom.

"Prvi krog ni nikoli lahek. Res sem vesel, da sem se uvrstil naprej," je po zmagi dejal Federer, za katerega je iz lože navijal tudi legendarni ameriški košarkar Michael Jordan. "On je bil moj veliki športni idol, ko sem odraščal. To, da je danes tukaj in da navija zame, je res nekaj posebnega. Imel sem kar malce treme," je razkril 33-letni Švicar, ki je poleg prvega igralca sveta Srba Novaka Đokovića glavni favorit za naslov.

Federer tako kot Williamsova lovi že 18. naslov na turnirjih za grand slam, oba pa imata tudi po pet zmag na odprtem prvenstvu ZDA.

Tudi druga velika imena tenisa so dobro prestala prvi krog. Tretja nosilka in zmagovalka Wimbledona Čehinja Petra Kvitova je gladko s 6:1 in 6:0 ugnala Francozinj Kristino Mladenović, lanska finalistka Belorusinja Viktorija Azarenka je preskočila Japonko Misaki Doi.

15-letna Američanka po poti Kurnikove

Za presenečenje dneva je poskrbela komaj 15-letna Američanka Catherine Bellis, 1211. igralka z lestvice WTA, ki se je v svojem prvencu na turnirjih za veliki slam uvrstila v drugi krog, potem ko je s 6:1, 4:6 in 6:4 premagala 12. nosilko in finalistko odprtega prvenstva Avstralije, Čehinjo Dominiko Cibulkovo.

Ko je nekdanja ruska teniška zvezdnica Ana Kurnikova leta 1996 kot 15-letnica dobila prvi dvoboj na OP ZDA, se CiCi Bellis še ni rodila. Dekle, ki na US Opnu nastopa s posebnim povabilom organizatorja, se je z zmago nad Cibulkovo vpisala v zgodovino turnirja kot najmlajša igralka po Kurnikovi, ki je v New Yorku dobila dvoboj.