Za zdaj sta dogodek, poleg policista, opisali dve priči. Phillip Walker je z balkona svojega stanovanjskega bloka videl Browna, ki je imel dvignjene roke in policista, ki je streljal vanj. Ustrelil naj bi ga tudi, ko je ranjen ležal na tleh.

Podobno izjavo je dal tudi prijatelj ustreljenega Dorian Johnson, ki je dejal, da sta z Brownom šla po cesti iz trgovine, ko jima je policist iz avtomobila ukazal, naj hodita po pločniku. Nista ga upoštevala, policist pa jima je sledil, potegnil pištolo in začel streljati.

Med begom naj bi se Brown ustavil in obrnil ter začel dvigati roke, policist pa je kar streljal. Policija Fergusona z 21.000 prebivalci, večinoma temnopoltimi, je redkobesedna, ker preiskava še traja, vendar pa je njena različica dogodka malce drugačna. Walker in Johnson naj bi policista napadla in mu skušala vzeti pištolo.

Izbruhnili hudi nemiri

Walker in Johnson sta temnopolta, neimenovani policist pa bel in v nedeljo so na bedenju za ustreljenim izbruhnili hudi nemiri z razbijanjem trgovin, avtomobilov, požigi in napadi na novinarje ter policiste. Dva od slednjih sta bila lažje ranjena. Policija je aretirala 32 ljudi.

Pravosodni minister Eric Holder je menil, da si primer zasluži temeljito preučitev s strani zvezne policije, FBI pa sedaj preiskuje, če obstajajo temelji za obtožnico zaradi kršenja državljanskih pravic ustreljenega.

Kršenje državljanskih pravic je v ZDA hudo kaznivo dejanje, ki so ga prvotno uvedli, ker v državah juga ni bilo mogoče preganjati belcev za nasilje nad temnopoltimi. Uporablja se v primerih, ko lokalne ali državne oblasti ne opravijo svojega dela.

Brownovo družino zastopa odvetnik Benjamin Crump, ki je zastopal tudi družino Trayvona Martina. Tega je leta 2012 na Floridi ustrelil varnostnik George Zimmerman, zaradi česar so po celotnih ZDA izbruhnili protesti. Po besedah Crumpa je bil Walker ubit dan pred predvidenim začetkom študija na tehničnem kolidžu.