Vodja hunte, načelnik generalštaba vojske, Prayuth Chan-Ocha se je s kraljem sestal v njegovi obmorski rezidenci južno od prestolnice Bangkok. 86-letni kralj, ki je formalno suveren tajske ustavne monarhije, je generala prvič sprejel, odkar je hunta natanko pred dvema mesecema z vojaškim udarom prevzela oblast.

Začasna ustava med drugim predvideva ustanovitev sveta za reforme, ki bo odgovoren za vodenje države in pripravo nove ustave. Vojska bo s svetom še dodatno okrepila svojo oblast, saj bo sama izbrala njegovih 250 članov.

Po sprejemu nove ustave je vojaška hunta obljubila volitve in vrnitev demokracije. Prayuth je sicer že izključil možnost, da bi volitve pripravili pred 25. oktobrom 2015, kljub pozivom ZDA in EU k čimprejšnji vrnitvi na pot demokracije.

Amnestija za generale, ki so izvedli vojaški udar

Začasna ustava določa tudi amnestijo za generale, ki so maja izvedli vojaški udar.

Hunti tudi daje obsežna pooblastila na področju nacionalne varnosti in omogoča vzporedno vladanje s parlamentom, ki ga imenuje kralj na predlog vojske.

Članstvo v parlamentu bo strogo nadzorovano, saj, kot kaže, v njem ne bodo smeli biti številni sedanji vodilni politiki. Ustava namreč prepoveduje, da bi lahko bil poslanec "vsak, ki je v zadnjih treh letih imel položaj v katerikoli politični stranki".

Vojska je izvedla udar po skoraj sedmih mesecih protestov, v katerih je umrlo 28 ljudi, vlada Thaksinove sestre, premierke Yingluck Shinawatra pa je bila paralizirana.

Hunta je od prevzema oblasti resno omejila državljanske svoboščine tako z utišanjem medijev kot tudi zaprtjem več sto političnih aktivistov in protestnikov. Kralj, ki je v državi izredno spoštovan, je hunti takoj po udaru podelil mandat za vodenje vlade.