Pogajanja izjemno težka

Po njegovi oceni so bila pogajanja izjemno težka, kdaj jih bodo nadaljevali, pa ni znano oziroma se bodo o tem dogovorili po telefonu. Stavka se tako nadaljuje in velenjski rudarji napovedujejo, da bodo stavkali tudi čez vikend. Ali in kako bodo zaostrili stavko, naj bi bilo znano okrog 13. ure.

Velenjski rudarji so Košoroku danes podarili kos premoga. V izjavi za medije je Košorok poudaril, da med pogajanji doslej niso uspeli zbližati stališč, celotno situacijo pa bo danes predstavil na finančnemu ministrstvu, saj se zgodba velenjskih rudarjev dotika tudi Termoelektrarne Šoštanj.

Še vedno se med pogajanji najbolj zatika pri osmi točki, ki se nanaša na določitev vzdržne cene premoga, ki trenutno znaša 2,25 giga joula električne energije. Po nekaterih izračunih naj bi bila vzdržna cena za evro višja.

Zahtevajo izplačilo zaostanka plač iz let 2012 in 2013

Rudarji, ki legitimno stavkajo od ponedeljka, zahtevajo izplačilo zaostanka plač iz let 2012 in 2013 do konca letošnjega leta, saj so dve leti prejemali za pet odstotkov nižje plače. Zahtevajo tudi zagotovilo izplačila plač po kolektivni pogodbi do 18. v mesecu. Če bo kakšen mesec plača zamujala, pa rudarji napovedujejo, da bodo takoj naslednji dan začeli stavkati. Rudarji prav tako nasprotujejo predlaganemu 10-odstotnemu znižanju plač in odvzemu treh dni dopusta.

Tretja stavkovna zahteva je izplačilo regresa v višini nekaj manj kot 800 evrov in nagrade ob 3. juliju, dnevu rudarjev, do 18. julija, četrta zahteva pa se nanaša na ohranitev obstoječih pravic zaposlenih v primeru prisilne poravnave ali stečaja rudnika.

Upravo opozarjajo, da ne sme uvesti nobenih sankcij za stavkajoče

Rudarji upravo opozarjajo, da ne sme uvesti nobenih sankcij za stavkajoče, med stavko pa morajo dobiti plačo in ostale pravice, ki jim pripadajo. Med stavkovnimi zahtevami so tudi spoštovanje in izvajanje sporazuma, podpisanega marca letos med podjetniškim sindikatom, upravo rudnika in HSE, uprava rudnika pa mora v dogovoru z vodstvom HSE zagotoviti, da bodo v ceni premoga zajeti vsi stroški, ki nastanejo pri ali zaradi izkopa premoga.

Po navedbah uprave rudnika je zaradi razlike med stroškovno in prodajno ceno premoga premogovnik v težki likvidnostni situaciji. Poslovanje je zelo zahtevno, kar se odraža tudi v odvisnih družbah.

Razmere v skupini izredno kritične

Predsednik uprave premogovnika Ivan Pohorec meni, da so razmere v skupini izredno kritične. S ceno premoga 2,25 evra za giga joul elektrike, kakršna je sedaj, Premogovnik Velenje ne more preživeti. Družbi že zmanjkuje tudi denarja za redno izplačilo plač.

Košorok je v sredo ocenil, da je premogovnik dva koraka pred stečajem. Takrat je tudi dejal, da HSE vseh stroškov ne more prevzeti, potrebni so ukrepi s strani uprave premogovnika in sodelovanje zaposlenih. Povedal je tudi, da bo naredil vse, da do stečaja družbe ne bo prišlo. Ob tem pa se zaveda, da je treba razmišljati tudi o dvigu cene premoga, kot zahtevajo stavkajoči, ampak ob izpolnitvi vseh drugih ukrepov, predvsem odprodaji poslovnega nepotrebnega premoženja in optimizaciji stroškov.