»Za zdaj še nismo dobili nobene ponudbe, saj rok še ni potekel,« nam je včeraj pozno popoldne povedal predsednik uprave Slovenskega državnega holdinga (SDH) Matej Pirc, ko smo želeli izvedeti, koliko nezavezujočih ponudb za nakup NKBM so prejeli.

Kdaj torej po novem pričakujejo okvirne ponudbe za nakup mariborske banke, ni pojasnil. »Prihodnji teden bomo predvidoma poslali sporočilo,« je bil kratek Pirc. SDH bi morali potencialni investitorji po prvotnih načrtih sicer že do včeraj poslati nezavezujoče ponudbe za nakup državnega deleža v NKBM, na podlagi katerih se bodo v državnem upravljalcu odločili, katerim vlagateljem bodo omogočili skrbni pregled banke.

Po poročanju Dela naj bi se za nakup NKBM zanimali štirje finančni investitorji in dve bančni skupini, vendar podrobnosti niso znane. Že praktično od samega začetka privatizacije se kot najverjetnejši kupec NKBM omenja madžarska bančna skupina OTP, kjer pa na vprašanja, povezana s privatizacijo, ne odgovarjajo. Ponavljajo zgolj, da neprestano iščejo različne prevzemne priložnosti, predvsem v državah, kjer so že prisotni, a imajo majhen tržni delež. Med resnejše interesente naši viri uvrščajo tudi finančni sklad Apax, ki se je pred leti že zanimal tudi za vstop v lastništvo NLB, in družbo tveganega kapitala Bain Capital. Slednja naj bi bila (ponovno) tudi med interesenti za nakup Telekoma, v preteklosti pa se je neuspešno potegovala za nakup Mercatorja. Na drugi strani pa naj bi družba tveganega kapitala CVC Capital Partners že zavrnila sodelovanje pri nakupu mariborske banke.

Mednarodna finančna skupina Lazard, ki vodi prodajne postopke, naj bi k sodelovanju pri privatizaciji NKBM snubila še ruski bančni skupini VTB in Sberbank ter po nekaterih informacijah tudi največjo kitajsko bančno skupino Bank of China. Ali bo katera od omenjenih bank oddala nezavezujočo ponudbo, še ni mogoče napovedati. Čeprav se je v zadnjih dneh kot enega izmed kandidatov za nakup mariborske banke omenjalo tudi Erste Group, so v avstrijski bančni skupini včeraj zatrdili, da nezavezujoče ponudbe za nakup NKBM niso oddali, in dodali, da »trenutno nimajo nikakršnih načrtov za širitev svojega poslovanja v Sloveniji«.

Medtem ko SDH skupaj z Lazardom išče kupca za Novo KBM, ima ta vedno večje težave s svojo srbsko hčerinsko banko. Uprava KBM banke (nekdanja Credy banka) je po neuradnih informacijah že pred dvema mesecema ugotovila, da je banka podkapitalizirana in potrebuje dodatnih deset milijonov evrov kapitala, o tem pa naj bi obvestila tudi Narodno banko Srbije. Še konec marca je imela KBM banka ob okoli 100 milijonih evrov bilančne vsote za 17 milijonov evrov kapitala. Ali so morali v banki v zadnjih mesecih oblikovati večje oslabitve oziroma kakšen je trenutni finančni položaj srbske banke, ni znano.

O pokrivanju preteklih izgub in dokapitalizaciji bi morali delničarji KBM banke odločati že na skupščini 23. junija, vendar je bila ta iz neznanih razlogov tik pred zdajci preklicana in prestavljena na 18. julij. Kot pojasnjujejo v NKBM, za dokapitalizacijo njihove hčerinske družbe še »pridobivajo soglasja«. Kakšna soglasja potrebujejo, niso pojasnili, po neuradnih informacijah pa predsednik uprave NKBM Aleš Hauc dokapitalizacije doslej sploh še ni dal v odobritev nadzornemu svetu. V začetku letošnjega leta je sicer prišlo tudi do sprememb v vodstvu srbske banke. Alojza Kovšeta, ki je šele avgusta lani prevzel vodenje banke, je v začetku februarja na mestu predsednika izvršilnega odbora zamenjala Ljubinka Lovčević. Maja pa je bil iz upravnega odbora razrešen Miha Šlanberger, ki ga je nasledil Hauc. Zakaj je prišlo do sprememb v vodstvu KBM banke, v NKBM niso pojasnili. Povedali so zgolj, da »Kovše po sporazumni odločitvi ni več zaposlen v Skupini KBM«.